Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przeloty ISS, STS i statków załogowo-transportowych w 2011
...he,he... Big Grin Nie uwzględniłem promienia Ziemi, czyli u mnie ISS latała w kółku o średnicy 700 km, takie Tour de Pologne... Wink Big Grin

Od 21 lutego stacja ISS ponownie pojawia sie w wieczornych przelotach widocznych nad S-PL. Przypomne, ze po starcie z Kourou 16 lutego mamy rowniez na orbicie ISS transportowiec ATV-2 w autonomicznym locie. Beda to jeszcze slabe warunki obserwacyjne bo ISS pojawi sie w niskich przelotach mimo wszystko jak dopisze pogoda mozna bedzie probowac zlapac rowniez przelot ATV-2, ktory jest juz coraz blizej stacji.

Tak jak wspomnial Warpal w watku o ATV-2 sensowna wysokosc przelotowa pojawi sie 24 lutego, przelot bedzie juz jednak wtedy po dokowaniu transportowca do ISS. Dokowanie o 16:45 CET przelot nad PL o 18:49. 22 i 23 stacja zanim zniknie w cieniu osiagnie wysokosc ~25° dla zrobienia dobrej fotki to za malo ale wizualnie smialo mozna probowac  Smile

Przypominam rowniez, ze jutro od stacji oddokowuje transportowiec Progress M-07M/39P. Oddokowanie o 14:12 CET a deorbitacja o 17:12 CET.

24 lutego o 22:50 startuje wahadlowiec Discovery STS-133, orbita startowa przejdzie w okolicy poludniowej granicy PL mimo wszystko sam przelot w cieniu Ziemi  Sad Dobre warunki obserwacyjne 25 i 26 lutego..... zapowiada sie ciekawie na najblizsze dni.
KRZYSIEK .... !!!
Dzisiaj w godzinach porannych ATV-2 minal sobie swawolnie stacje ISS jakies ~70 km ponizej  ;D a ESA zapewniala ze ma najnowsze systemy nawigacyjne GPS  :Smile Wyglada na to, ze chce sobie pohulac swawolnie sam na orbicie jeszcze jedno okrazenie.... 8) Wchodzimy na druga orbite doganiajaca, mam nadzieje, ze zdazymy na 24-tego.... ;D z dokowaniem. Ah... ta nowa genercja statkow ATV.... robi sobie na orbicie co chce Smile

21:40 stacja ISS wlasnie dolatuje nad S-PL a ATV-2 juz daleko z przodu.... Big Grin
[Obrazek: 2011-02-20_21;40h_ORBITA_ISS-ATV-2.jpg]

NEWS!!!
Podobno JAXA w 2012r ma zamiar wprowadzic na poklad ISS specjalnego robota, ktory w trakcie snu astronautow ma czuwac nad ich bezpieczenstwem, zdrowiem i sama stacja ISS. UWAGA! robot podobno ma byc plci zenskiej......!!!  :o Proponuje wykupic bilety na loty jeszcze w 2011 roku, w przyszlym roku to juz nie wiadomo co sie moze wydarzyc jak "robot- kobieta" usiadzie za sterami stacji ISS i to w dodatku jak wszyscy beda sobie smacznie spali..... Tongue Nie osmiele sie juz dodac chocby slowa jakiegos komentarza..... ups! :-X Jedyna nadzieja dla stacji jest tylko to, ze robot nie bedzie "blondynka" hmmm....
KRZYSIEK .... !!!
Mamy dwa przeloty stacji ISS widoczne z S-PL, jakies ~3min. za stacja leci statek ATV-2 ostatnia szansa na zobaczenie transportowca w autonomicznym locie, bo jutro dokujemy. Nie ma dobrych parametrow do obserwacji bo bedzie niziutko ale jak ktos ma dobra pogode to warto sprobowac Smile u mnie niestety kiszka....  Sad

ISS
23 Feb -2.3 18:21:18 10 SSW 18:23:49 26° SSE 18:25:14 18 ESE
23 Feb -0.8 19:55:58 10 WSW 19:56:49 18° WSW 19:56:49 18 WSW

cdn......
Widzialem ISS przez kilka sekund, stacja ledwie co przebijala sie przez chmury, ATV-2 niestety nie widzialem Sad
KRZYSIEK .... !!!
A  ja  słyszałem  ISS  i    i zalogowałem  sie na jego  BBS  całkiem  niedawno .
http://www.ariss.net//   
                                          SP1TMN
ATV-2 zadokowal do stacji ISS, za godzine dosc wysoki przelot dla S-PL. To bedzie 2 orbita po dokowaniu tak wiec transportowiec bedzie jeszcze cieplutki  Wink
Mam dosc dobra pogode i moze sie uda zobaczyc przelocik.... noooo.... stacja bedzie juz nieco dluzsza o te kilka metrow jak ostatnio.

24 Feb -3.5 18:46:45 10° WSW 18:49:37 56° SSE 18:50:28 38° E 
KRZYSIEK .... !!!
Sobota - ISS+ATV2 a potem Disco (taki jest plan)!! Mam nadzieję, że pogoda będzie zgodna z zapowiedziami.
Dzisiaj (niedziela) widać było tylko samą ISS jako bardzo jasny punkt (również w lornetce 8X). Warunki obserwacji były bardzo dobre. ISS pojawiła się ok. 18:31 (dla mojej miejscowości) z prawej strony Jowisza i przeszła prawie przez zenit jako obiekt o jasności -3,7 (tak wynikało z kalkulatora).  Wczoraj (sobota) syn widział dwa obiekty blisko siebie (prawdopodobnie ISS + dokujący Discovery). Ja akurat leżałem złożony gorączką (grypa - trzeba mieć farta Sad  jak się patrzy!).  Kiedy Discovery będzie "odcumowywał"?? Da się jeszcze coś tak klawego zobaczyć (?), bo warunki obserwacji ISS są na najbliższe dni całkiem niezłe dla mojej miejscowości (o ile pogoda dopisze).

Sprawdziłem sam - planowany powrót Discovery 5 marca i wygląda to tak (wg. naszego czasu):
PAYLOAD BAY DOOR CLOOSING - 14:56
DISCOVERY DEORBIT BURN - 17:36
MILA C-BAND RADAR ACQUISITION OF DISCOVERY - 18:26
KSC LANDING - 18:39

u mnie pierwszy widoczny przelot ISS 5 marca (max. 71° SSW) 0 18:00:59 (na niecałe 40 min. przed lądowaniem), chyba za późno, żeby zobaczyć DISCOVERY + ISS ?? (pytanie do znawców tematu).

http://www.nasa.gov/tvschedule/pdf/tvsked_revc.pdf
No spokojnie  Smile cos tutaj troszeczke namieszales z datami....., przesledz jeszcze raz tego linka ktorego podales z programem lotu. Podpowiem, ze wahadlowiec oddokowuje od ISS 5 marca a wraca na Ziemie 7 marca.... Wrocimy na pewno do tego tematu widocznosci wahadlowca przed odlaczeniem od ISS a tymczasem sam sprobuj znalezc swoja pomylke..... Wink

Ah....! witamy na forum.....  8)

Tak na szybko wrzuce jeszcze to info. Jezeli sie nic nie zmieni to:
05 marca bedzie widac wahadlowiec bardzo blisko stacji ISS po oddokowaniu w czasie przelotu nad PL
06 marca odleglosc obiektow 60 - 90sek. liczac czas przelotu po orbicie
07 marca zalezy z ktorej orbity whadlowiec zejdzie na KSC ( przelot widoczny lub tez nie?)
..... to tak na szybko i w duzym przyblizeniu na razie.... Wink
KRZYSIEK .... !!!
Dzięki za odpowiedź i przywitanie. Witam również SERDECZNIE wszystkich forumowiczów, bo to faktycznie mój drugi wpis na tym forum. Astronomia amatorska to tylko jedna z moich kochanek, zaniedbana troszkę ostatnimi czasy (przyznaję się bez bicia) - najwyższa pora żeby z bukietem do niej powędrować!  Wink  Pewnie będę Was jeszcze nie raz zamęczał, na początku w dziale ATM, bo na pewno zechcę poskładać do kupy trochę staaarych klamotów optycznych z daaaawnych lat.

Tyle offtopa, a wracając do tematu, to chyba za wcześnie spanikowałem w przekonaniu, że historyczne wydarzenie przejdzie mi zupełnie koło nosa, a poza tym nikt tutaj nic nie napisał o sobotnim widowisku (Disco+ISS), kiedy to na innych forach aż "huczy od ochów i achów" Noo i faktycznie niedawna grypa chyba mi się na oczy rzuciła  Wink. Czyli w najbliższy weekend czeka nas ciekawe widowisko, oby pogoda dopisała! Pozdrawiam

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości