Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyczernienie tubusu synty 8''
Wyczerniłem tubę wg. sugestii, TOM'a a efekty moich nędznych wysiłków można obejrzeć poniżej.
Układanie posmarowanego wikolem papieru, w tak wąskiej tubie na długości ca 1 m to istna katorga. Brr.  :'(
Poprawił się kontrast, natomiast "szpilki" spajkami zwane się nieco wyostrzyły.
Muszę jeszcze wykombinować jakąś osłonkę na boczną powierzchnię lusterka pomocniczego, bo teraz i ono zaczęło "siać"  :-\

[Obrazek: NNZrZabkG2K5doHydX.jpg]

Pozdrawiam,
Piotr S.
Odpowiedz
Nie bądź taki skromny Don Wink ,wiem ile z tym roboty.A czy wyczerniłeś dodatkowo papier,matową farbą z talkiem technicznym?.Bo jeśli nie,to po takim wyczernieniu dopiero Zobaczysz różnicę.Co do spayków,one się nie powiększyły,tylko dzięki lepszemu kontrastowi są bardziej widoczne-jak DSy pod ciemnym niebem. Smile

EDIT-Don Pietro,lusterko wtórne trzeba wyczernić pędzelkiem,też farba z talkiem,to samo zrób z tuleją wyciągu.Tylko nie maluj w miejscach,gdzie obracają się rolki i ośka pokrętła. Wink
Odpowiedz
(19.01.11, 23:08)TOM link napisał(a): Nie bądź taki skromny Don Wink ,wiem ile z tym roboty.A czy wyczerniłeś dodatkowo papier,matową farbą z talkiem technicznym?.Bo jeśli nie,to po takim wyczernieniu dopiero Zobaczysz różnicę.Co do spayków,one się nie powiększyły,tylko dzięki lepszemu kontrastowi są bardziej widoczne-jak DSy pod ciemnym niebem. Smile

Farba była bez talku, czarny mat (nie mylić z rosyjskim "czornym matem" czyli bluzgiem ;-) ) ale zastosowałem taki patent:
po pomalowaniu ścianek wytwarzałem w tubusie mgłę z farby: która osiadając na ściance powodowała, że czerń była jeszcze czarniejsza Wink
Co do "szpilek" to domyślam się,że lepszy kontrast bardziej wyciągnął je z tła.

(19.01.11, 23:08)TOM link napisał(a): -Don Pietro, lusterko wtórne trzeba wyczernić pędzelkiem,też farba z talkiem,to samo zrób z tuleją wyciągu.Tylko nie maluj w miejscach,gdzie obracają się rolki i ośka pokrętła. Wink

Hmm, z gatunku zachowań ryzykownych, jak tu nie zapaćkać powierzchni odbijającej  :-\
Dlatego myślałem o jakiejś nasuwanej oprawce.
Odpowiedz
Nie zaciapka się,jeśli nie Będziesz malował ja to się zwykle robi,tylko dotykał pędzelkiem w poprzek krawędzi lusterka,raz przy razie. Wink Z tyłem lusterka już nie trzeba tak uważać. Smile
Odpowiedz
...no i tuba w pozycji pochylonej, by coś nie spadło na LG, chyba że masz wyciągnięte...

Smile

Odpowiedz
Dziękuję za rady, Tomie i ZbigniewWie,

Poczerniłem boczną krawędź lusterka skośnego jak również jego rewers. Awersu oczywiście nie  ;D fazki lusterka oczywiście nie ruszyłem
Trochę się przy tym zabiegu spociłem, bom manualnie sprawny inaczej  Smile Ale się udało! ufff...
Próba z latarka pokazała, że ten zabieg ma wręcz przemożny wpływ na redukcję odblasków....
Teraz moja "Synta+" jest prawie klasy stealth ;D
Może uda mi się wypróbować poprawioną Franię w Odernem.  W Rzeszowie za oknem chmury.  :-\

Jeszcze raz dzięki! Smile
Odpowiedz
(31.01.11, 22:48)don Pietro link napisał(a): Awersu oczywiście nie  

...a szkoda...!  Wink

Odpowiedz
Witam.
Powiem tylko kilka słów odnośnie wyczernienia powierzchni.W tym przypadku nie chodzi o osiągnięcie głębokiej czerni,ale o osiągnięcie super matu.Jeśli farba będzie super matowa,to jej odcień będzie bardziej zbliżony do ciemno stalowego,i tak ma być. Smile
Ta powierzchnia nie ma być czarna i półmatowa,bo odbija wtedy światło.Na rynku nie ma tak na prawdę farby super matowej,aby to osiągnąć trzeba ją zmieszać z talkiem,żadne inne zabiegi nie są tak skuteczne.
Nie da się osiągnąć idealnej,głębokiej czerni,a jednocześnie super matu.
Prostym przykładem będzie pomalowanie lakierem bezbarwnym,jakiejś powierzchni super matowej która jest w odcieniu szarego.Taka powierzchnia stanie się czarna jak smoła,ale będzie to już połysk.Dlaczego? ,bo lakier bezbarwny wypełni wszystkie mikro pory na których światło się rozprasza.
Można taki eksperyment zrobić na oryginalnym wyczernieniu synty,ale działa to też w drugą stronę.Pomalowaną powierzchnię,farbą w sprayu można zmatować papierem ściernym,po zmatowaniu nie będzie już taka czarna,ale będzie bardziej matowa. Smile
Jeśli nie zrozumiemy na czym tak na prawdę polega wyczernienie (osiągnięcie super matu) i zminimalizowanie odblasków,to klapa murowana a wszystko inne co zrobimy to tylko półśrodki. 8)

Pozdrawiam.
Odpowiedz
(02.02.11, 22:09)TOM link napisał(a): Witam.
Powiem tylko kilka słów odnośnie wyczernienia powierzchni.W tym przypadku nie chodzi o osiągnięcie głębokiej czerni,ale o osiągnięcie super matu.Jeśli farba będzie super matowa,to jej odcień będzie bardziej zbliżony do ciemno stalowego,i tak ma być. Smile

Pozdrawiam.

To wiem, dzięki. Taki ciemno-stalowo-szary właśnie uzyskałem na węźle krzyżaka (tj. pająka) który był oryginalnie głęboko czarny.
NIestemty, efektów swoich wysiłków nie miałem okazji sprawdzić bo za oknem kaszana.
Pozdrawiam,
Odpowiedz
Wczoraj koło północy wreszcie przetestowałem syntę 8 +
Warunki balkon Xp. wystawa  EES, światła dużego miasta, seeing raczej dobry, Księżyc , leciutka mgiełka i -12 st. C:

Ksiezyc: gipsowa kula w czarnej toni  Wink. Uległ poprawie kontrast obiektów powierzchniowych.
M42 b. ładnie widoczny trapez i motylkowaty kształt mgławicy
Saturn: ładnie widoczne pierścienie, cień pierścienia, pojedynczy pas (u mnie oliwkowoożółty)
Z księzyców (23:45 CET) widać było Tytana, Dione, Rheę, i Enceladusa (tego na granicy widzalności, "tuż przy" pierścieniach: widziłem go po raz pierwszy, pow. 95x) "przerwy" Cassiniego nie zauważyłem.
Tak czy inaczej pomalowanie na czarno tyłu i krawędzi lusterka pomocniczego drastycznie podniosło kontrast. Nawet bardziej niż się spodziewałem. Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości