Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Misja Balonu - Sprzęt Podstawowy
Witajcie Balonowi!

W tym wątku będziemy dyskutować o podstawowym sprzęcie, wymaganym do misji minimalnej, łącznie z testami, montażem i projektowaniem. W poprzednim wątku (Link - http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=15998.0 ), zadecydowaliśmy, że potrzebujemy następującego sprzętu podstawowego:

Aparat cyfrowy - zadecydowano na użycie jednego z kompaktowych aparatów firmy Canon, ponieważ pozwala na użycie programu CHDK ( http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK ). Wybrany aparat - Canon A530 - przechodzi obecnie intensywne testy. Pierwsze testy są bardzo zachęcające - linki do wyników:

http://astro4u.net/yabbse/index.php/topi...#msg234346 (pierwszy test - próba skryptu do pstrykania fotek)
http://astro4u.net/yabbse/index.php/topi...#msg234481 (drugi test - na zewnątrz)
http://astro4u.net/yabbse/index.php/topi...#msg234884 (trzeci test - przy niskich temperaturach)

Lokalizator GPS z funkcją SMS - podający położenie balonu. To rozwiązanie ma duże ograniczenia - powyżej pewnej wysokości sygnał sieci komórkowej zanika. Dokładny model jeszcze nie wybrany.

Odbiornik GPS do zapisu trasy lotu. Po odzyskaniu gondoli lot zostanie odtworzony. Tutaj sprawa jest przesądzona - jest to żółty Garmin.

Balon meteorologiczny - najprawdopodobniej jeden z mniejszych modeli dostępnych komercyjnie, który pozwoli na przekroczenie wysokości 20 km. Dokładny model jeszcze nie wybrany.

Spadochron, filtry do aparatu, systemy ogrzewaczy (dla elektroniki), materiał na gondolę, linki itp itp. Część została ustalona, część jeszcze nie. Maquis, możesz coś więcej na ten temat napisać? Smile

Do tego zestawu być może dojdzie jeszcze system APRS do pomiaru położenia balonu na dużych wysokościach.

Zatem do dzieła! Smile
Odpowiedz
Witam po przerwie!
Szkic gondoli nadal "w drodze", ale nabiera kształtu -po powrocie z gór krucho u mnie z czasem. W każdym razie będzie to prostopadłościan o podstawie kwadratu 15x15cm wewnątrz +grubość ścianek ze styropianu na zewnątrz [wstępnie zakładam po 4cm].
Parę pytań i uwag do testów aparatu [wyniki Kanarka w "starym wątku"]:
-Wygląda na to,że do krótkiego lotu trwającego ok. 1.5h [ na bazie profilu lotu balonu Cygnus 2] własne zasilanie aparatu wystarczy, przy dobrej izolacji gondoli i trzymaniu się zasady ograniczenia czasu lotu timerem [korzystne z 3 powodów: mróz, baterie, rozrzut punktu lądowania].
-Koniecznie trzeba zrobić jeszcze test na solidnym mrozie, wyniki mogą być zaskakujące. Mam b. złe doświadczenia z pracy kompakta cyfrowego na minimalnym choćby mrozie, co prawda inny rodzaj zasilania [Li-ion]. Świeżo odnowione w Tatrach. Cała nadzieja w tym,że ten A530 chodzi chyba na 4xAA. Skonsultuję z kolegą, który miał Casio QV5700 na 4xAA
-Pogodziłem się z tym,że aparatu nie możemy w locie włączyć -z resztą tego się spodziewałem. Z wyłączaniem to inna bajka, musi istnieć sposób zrobienia tego z poziomu software'u, bo przecież robi to sam aparat: funkcja auto-off czy chowanie obiektywu przy wyłączaniu się aparatu po sygnale wyczerpania baterii -to jest standard w każdym kompakcie.  Czy dostępne skrypty mogą blokować/uruchamiać funkcję auto-off? Jeśli tak, to jest to najprostsze rozwiązanie sprawy. Chodzi o to,by niepotrzebnie nie robić zdjęć od startu do lądowania [pojemność karty i pobór prądu]. Poza tym dobrze byłoby wyłączyć aparat [czyli schować obiektyw] zanim łupnie w glebę, tj. przyziemi na spadochronie.
Algorytm działania mógłby być taki: aparat: ON [przed startem, ręcznie]- auto off: OFF [skrypt] -opoźnienie ok. 10-15 min -sekwencja robienia zdjęć -koniec zdjęć i auto off: ON -samoczynne wyłączenie aparatu przez auto off po 1-2 minutach.
Pozdrawiam
-J.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
15 cm wewnątrz czyli razem ze ściankami 23 cm? Mówiłem przecież, że pojedyncze ogniwo ma 125x125 mm + izloacja, to da jakieś 145-150 mm na bok. A na górę miały wejść cztery takie sztuki. Jak to więc wygląda?
Odpowiedz
Jarku, czy przeczytałeś wcześniejsze wpisy i propozycje Maquisa odnośnie gondoli? Szkic jest potrzebny!

Aparat A530 jest zasilany z jedynie dwóch baterii AA. Zrobiłem test na mrozie i wszystko dobrze działa. Ponadto, przecież do gondoli bez problemu możemy włożyć ogrzewacze rąk.

Ilość aparatów - proponowałem wstępnie dwa. Jak na razie jeden zakupiłem do testów (bo drugi jest do tego niepotrzebny), ale w odpowiednim czasie można dokupić drugi.

Aparat podczas testów, w momencie gdy baterie siadały, się sam wyłączał. Obiektyw się chował.

Spróbuję znaleźć skrypt, który wyłączy aparat po określonym czasie - choć nie wiem czy jest sens w ogóle. Wydaje mi się, że ryzyko uszkodzenia czy zapełnienia karty jest akceptowalne - aparat jest tani, a jak się karta zapełni, to następnych zdjęć (np trawki po przyziemieniu) już aparat nie będzie zapisywać. Proste. Smile
Odpowiedz
tzn nici z moich planow na jakas carbonowo szklana kapsule?
Odpowiedz
(06.01.10, 23:49)malyboa link napisał(a):tzn nici z moich planow na jakas carbonowo szklana kapsule?

Dobre pytanie. Ja nadal mam w planach budowę takowej, tylko teraz nie wiem czy to ma być na pierwszym locie czy nie.

BTW Sprzętu podstawowego - na sobotę jestem umówiony z Krystianem odnośnie przeglądu konfiguracji elektronicznej rejestratora. Stan na dzień dzisiejszy podzespołów głównych:
- czujnik temperatury zewnętrznej
- czujnik temperatury elektroniki
- czujnik temperatury baterii
- sensor systemu zasilania
- wyświetlacz LCD

Na dniach powinno do mnie przyjść:
- okablowanie
- gniazdo karty SD
- kosz do zamocowania baterii (dostanie dodatkową izolację).
- płytki pod elektronikę
- mikrokontroler
- trochę mniejszej elektroniki

Odpowiedz
Jeśli mógłbym się dołączyć do projektu to bardzo chętnie.
Myślałeś może o dołączeniu do tego sensora UVA UVB.
Jakimś cudem przeoczyłem ten wątek ech..
Powinniśmy odnotować istotne zmiany poziomu tego promieniowania.
Odpowiedz
Spłodziłem wreszcie szkic gondoli [widok z boku] i wstawiłem do galerii w dziale ATM:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...ew;id=2491
Na razie bez opisu-legendy, co uzupełnię w galerii miejmy nadzieję jutro. Przepraszam za te korowody i opóźnienia, ale szkic robiłem u siebie w domciu w dość prymitywnych warunkach [w Paint-cie], cierpiąc na chroniczny brak czasu, kończąc wczoraj wieczorem. W sobotnią noc doszedł  mały incydent u dalszej, acz tuż obok mieszkającej rodziny, scenariusz z pożarem  na klatce schodowej w tle i  nocną wizytą w szpitalu po odbiór "zainteresowanej" osoby. Było ciekawie, na szczęście w sumie niegroźnie...

Całość jest styropianowym pudłem o podstawie kwadratu, złożonym z 2 kawałków:
G1 -pokrywa
G2 -pudło
Wewnętrzne elementy są przymocowane do
S-stelaża, w formie płyty połączonej z pokrywa G1 i ścianek bocznych [kreskowana gruba linia], rozstawionych pewnie 14-15cm,spiętych na dole jakas półeczka, być może dwiema w razie potrzeby. Materiał stelaża to mógłby być jakiś laminat , co tam będzie dostępne, lekkie i wytrzymałe.
C-centralny zaczep balonu i spadochronu. Na tym szkicu tylko symbolicznie, bez detali. W wersji testowej będzie to rodzaj tulejki z zaczepami, w środku będzie siedzieć spirala grzejna odcinacza linki balonu. To rozwiązanie zamiast zewnętrznej uprzęży ma na celu łatwa adaptację do wersji docelowej, gdzie będzie wstawiony jakiś krętlik-łożysko linki nośnej. Zwykle spirala topiąca linkę balonu bywa mocowane razem z linką na szczycie spadochronu,na którym  wisi gondola. Tu zrobimy inaczej: zarówno balon, jak i spadochron będą przyczepione bezpośrednio do gondoli. Przed opadnięciem spadochronu na gondolę będzie chroniła seria tulejek ze słomek do napojów, nanizanych na linkę balonu
F- filtr fotograficzny śr. 72 mm lub większy, służący jako okno aparatu foto. Osadzony w wycięciu w bocznej ściance gondoli, patrzy lekko w dół
CAM -aparat Canon A530 [proponuję 1, a nie 2], zasilanie własne
LO -lokalizator GPS/GSM, do namierzenia punktu lądowania
T -timer układu odcinania balonu, szukam odpowiedniego timera kuchennego
BT -bateria układu odcinania balonu. Proponuję fotograficzne baterie litowe CR-coś tam, maja spore napięcie i wydajność, są małe. Spirala grzejna odcinacza MUSI mieć osobne zasilanie [także zalecają autorzy innych lotów NEAR Space], stąd ta bateria. Sam timer chyba będzie na oryginalnym zasilaniu, ewentualnie zdublowanym.
GPS+A - to GPS Garmina do zapisu przebiegu lotu [zasilanie własne] i ewentualnie inny układ pomiarowy czy kontrolny.  Ten ostatni może być to kontroler testowy ogniw słonecznych do eksperymentu Maquisa i czujników temperatury i ciśnienia, albo APRS, jeśli go wstawimy w którymś z lotów. Garmin zmieści się jak pokazano "na płask", w poprzek gondoli, a inne układy -jak tam wygodniej, to już będą stosunkowo płaskie płytki z elektroniką.
BAT - zestaw baterii do zasilania elektroniki, nie posiadającej własnego zasilania. Ogniwa typu C lub D. W docelowym wariancie gondoli mógłby zasilać napęd obrotu gondoli.
(MS) -tu w wariancie docelowym będzie silnik i wirnik obrotu gondoli. Mały silniczek DC wbudowany w dno gondoli, ewentualnie da się jeszcze jedna warstwę styropianu, by go schować. Wirnik to będzie pojedyncza płytka wycięta z tacki styropianowej [lub 2 na krzyż], tak jak w teście, który kiedyś robiłem. Wirniczek będzie wymieniany po każdym lądowaniu, z oczywistych powodów. Silniczek zaś musi być wpuszczony w styropian, na wypadek lądowania  naszego wynalazku na czyjejś głowie.
Dodatkowo do stelaża S można będzie włożyć jakąś wkładkę ogrzewająca, osobiście proponuje hermetyczna buteleczkę z gorąca wodą ok. 50ml, może służyć też jako balast do wyważenia gondoli.
Zauważcie, że ładunek gondoli nie ma w tym projekcie kontaktu z dnem obudowy, dzięki czemu pełni ona funkcje amortyzatora przy lądowaniu.
Aha, dla pomieszczenia testowanych ogniw słonecznych w eksperymencie proponowanym przez Maquisa wystarczy wykonać pokrywę G1 wystajacą kilka cm poza obrys pozostałej części gondoli G2 [w kolejnych lotach te brzegi się obetnie]. Nie wpłynie to na charakterystykę lotu, bo od strony aerodynamicznej i tak decyduje opór samego balonu, o znacznie większych rozmiarach, szczególnie w końcowej, najdłuższej czasowo fazie wznoszenia. Pilnować powinniśmy natomiast wagi całego systemu i ilości gazu nośnego, aby móc  eksperyentalnie uzyskać określony profil lotu, jako tako powtarzalny.
Pozdrawiam
-J.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Witam.

Czy centralny, jednopunktowy montaż linki nośnej nie sprawi czasem kłopotów z wyważeniem gondoli?
Wg mnie prawie na pewno znacznie odchyli się od pionu oraz zacznie wirować i bujać się na boki pod wpływem wiatru i oporu areodynamicznego. Stabilność zapewni uprząż mocowana min. w 3 punkach, a najlepiej w czterech (narożniki gondoli), a lina nośna mocowana punktowo do uprzęży.

Pozdrawiam,

Leszek.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
Jarku, tak szczerze pisząc, to ja Twojego pomysłu w ogóle nie rozumiem.

Pomijając kwestię przytoczoną przez Nevt'a widzę kilka krytycznych problemów:
- CAM skąd zamiana z dwóch na jeden?
- T (timer) wciąż nie rozumiem jaki jest cel odcinania balonu. Balon i tak pęknie, chyba, że chcesz mieć hiperdokładne zabezpiecznie, żeby nie ganiać - ale to zabezpieczenie trzeba przetestować, tak aby nie dziabnęło w 15 sekund po starcie. Nie sądzę, żeby była potrzeba używania tego
- pokrywa, wystająca poza obrys jest bardzo niebezpiecznym krokiem, bo potencjalnie przy łupnięciu części ogniw mogą wejść do środka gondoli.

Oraz przede wszystkim - czy rozmawiamy tutaj o misji minimalnej czy docelowej? Przypominam, że ten wątek dedykowany jest misji minimalnej, w której nie dla przykładu potrzeby wkładania baterii (bo wszystko ma własne zasilanie).

Czy widziałeś pomysł Maquisa odnośnie gondoli?

Sądzę, że znacznie lepiej będzie wpierw wybrac docelowy balon dla pierwszej misji, a następnie decydować o gondoli. Co Wy na to?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości