Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Newton-350mm. Budowa
Czyli trzeba uderzyć na stronę domową P.Janusza-Astrojawil.
Tak?
Odpowiedz
moim zdaniem "na oko" widać, że ta tuba będzie miała za małą średnicę i będzie winietować. Ja bym brał pod uwagę rurę 450 mm
z drugiej strony wydaje się, że znacznie lepszym rozwiązaniem przy tej średnicy zwierciadła będzie konstrukcja kratownicowa. W każdym razie ja nie miałbym wątpliwości i wybrałbym kratownicę

obliczenia bafli znajdziesz w programie NewtWin. Zresztą potrafi wyliczyć znacznie więcej choć nie mam pewności czy można mu zawsze zaufać  Wink

pozdrawiam
Odpowiedz
450?.
To niezła armata by była. :-\
Odpowiedz
W sumie kratownica była by wygodniejsza,
ale obawiam się o kolimację.
A gdzie w ogóle można dostać łączniki na zawiasach do rurek kratownicy,no wiecie te części które łączą te sześć rurek w jedną całość?.
Odpowiedz
(18.11.09, 13:36)TOM link napisał(a): W sumie kratownica była by wygodniejsza,
ale obawiam się o kolimację.
A gdzie w ogóle można dostać łączniki na zawiasach do rurek kratownicy,no wiecie te części które łączą te sześć rurek w jedną całość?.
TOM, proponuje Ci najpierw Sobie to wszystko naszkicuj, potem zrób projekt, różne warianty,kratownice, tuba papierowa (raczej nie), określ potrzebne Ci materiały, elementy. Potem rozpoznaj rynek gdzie i co będziesz miał gotowe a co będziesz musiał sam wykonać lub zaprojektować do wykonania przez np. tokarza, ślusarza itp. Opracuj plan i harmonogram budowy teleskopu. Pozdrawiam
Odpowiedz
Kurcze,sprawa się trochę skomplikowała.
A dlaczego odradzacie tubę z papieru?,
mam nadzieję że nie ze względu na jej słabą wytrzymałość,
bo te rury są bardzo mocne.
Odpowiedz
dlaczego 450 mm?
spróbujmy tak na szybko oszacować
załóżmy odległość od powierzchni zwierciadła do wlotu tuby na l=1400 mm, pole widzenia teleskopu około 1,5* (np. z okularem 26 mm 82*)
dla małych kątów tg (alfa) = alfa o ile wyrazimy ten kąt w radianach
1,5* mnożymy przez pi i dzielimy przez 180* i mamy radiany
1,5x3,14/180= 0,0262 radianów
kąt alfa/2 to kąt między promieniami równoległymi do osi optycznej teleskopu, a promieniami od obiektu na granicy pola widzenia. Dla promieni na brzegu zwierciadła i przy wylocie tuby będzie odchylenie promieni X=l x tg (alfa)=1400 x 0,0262/2= 18,3 mm
to samo z drugiej strony czyli wewnętrzna średnica tuby powinna być większa o 36,6 mm od średnicy zwierciadła co daje nam minimalną średnicę wewnętrzną tuby 386,6 mm
przy tej średnicy nie ma już miejsca na bafle czy zaczepy pająka. Dodajmy po 5 mm zapasu z obu stron i mamy 386,6 mm
od biedy rura 400 mm powinna wystarczyć ale jeśli będzie nieco dłuższa lub pole widzenia odrobinę większe będzie bulba  ;D
trzeba też wziąć pod uwagę, że im więcej miejsca między ścianą tubusu i stożkiem światła tym "spokojniejsze" obrazy

odnośnie kratownicy to nigdy nie robiłem ale wielokrotnie widziałem jak ona wygląda i myślę, że w amatorskich warunkach spokojnie można sobie z nią poradzić :Smile

a co do kolimacji to przy odrobinie wprawy zajmuje mniej niż 5 minut i przy kratownicy często jest łatwiejsza (śruby od góry)

pozdrawiam
Odpowiedz
Dzięki za wyczerpującą odpowiedz.
Jednak zostaję przy pierwszej opcji-tuba 400mm.
Konstrukcja będzie sztywniejsza a lustro będzie
lepiej osłonięte przed paprochami które mogą
latać na wietrze.
No i kolimacja bez zmian. Wink
Pozdro.
Odpowiedz
(18.11.09, 19:33)TOM link napisał(a): ...a lustro będzie
lepiej osłonięte przed paprochami które mogą
latać na wietrze.

tzn. tak Ci się tylko wydaje, bo przy tych średnicach dając mniejszą tubę ilość paprochów będzie bardzo porównywalna....
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + http://www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Ale będzie i tak lepiej zabezpieczone,no i mniej zachodu ze składaniem i kolimacją.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości