Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wszystko co chcialbys wiedziec o lornetkach...
(07.08.03, 19:19)Andrzej Lysy link napisał(a):Właśnie skończyłem test opisowy Fujinona 16x70. Prześlę opracowanie Małkowi, może zechce to wrzucić na swoją stronę ze zbiorem recenzji teleskopowo-lornetkowych.
Jeśli tak się stanie, to poproszę o wpisanie odnośnika do tego opracowania. Nie chcę kopiować tu bezpośrednio w worda, poniewaz wychodzą "kwiatki" czcionkowe.
Pozdr.

Dzięki wielkie Łysy za ten test, zachęcam też innych do testowania swoich sprzętów. Wrzuciłem już recenzje na strone, nie kopiowałem jej jeszcze do htmla, jest dostepna jako plik *.doc, 35kb.

http://www.i-net.com.pl/kubamalecki/tele...n16x70.doc

pozdr
Odpowiedz
Witam
Nie znam sie na lornetkach,ale interesuje mnie taka 7-21x40.
Do czego mozna jej uzywac/obserwowac/
Pole widzenia 5,1-2,6
pozdrawiam
Odpowiedz
(13.04.09, 07:10)belgus link napisał(a): Nie znam sie na lornetkach,ale interesuje mnie taka 7-21x40.
Do czego mozna jej uzywac/obserwowac/
Pole widzenia 5,1-2,6

Zaczynasz od końca. Najpierw powiedz, do czego Ci w ogóle potrzebna lornetka [turystyka, ptaki, astronomia, inne] a dopiero potem pytaj o konkretny sprzęt. Niezależnie od tego daruj sobie lornetkę z zoomem właściwie we wszystkich zastosowaniach. Aby z tego zooma skorzystać, to trzeba użyć statywu. No, bo nie ma sensu zmiana powiększenia z 7 na np. 8 czy 10x, a powyżej 15x obserwacja "z ręki" to już nie teges. za zooma płacisz zmniejszonym polem widzenia, wyższa ceną sprzętu i podatnością na awarię. Dobra 8x40 czy 10x40 będzie miała np. pole widzenia o conajmniej 1 stopień, czyli jakieś 20% większe.
Pozdrawiam
-J. [jeszcze w podróży  Wink ]
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Witam
Ta lornetka ,jest mi potrzebna do wszystkiego po trochu i dlatrgo pytam o takie parametry.Przeciez nie bede kupowal kilku sztuk!
pozdrawiam
Odpowiedz
Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, chyba, że świadomie decydujesz się na kompromis.
Do turystyki i oglądania fauny przy dobrym świetle wystarczy Ci kompaktowa lornetka typu 8x25, 10x25, ew. ciut większa 7x35, 8x30 itp. Zaleta tych najmniejszych jest to,ze możesz je zabrać wszędzie i mieć pod ręką. Duża lornetka 40-50mm będzie raczej rzadko wyciągana z plecaka [ale spisze się lepiej o świcie i o zmierzchu. Za to te kompaktowe maleństwa nie nadają się do astro w ogóle.
Na wodę [kajak, łódka] tylko lornety o małych powiększeniach, ok. 7-8x -bo na wodzie buja.
Do astro w zasadzie jako minimum przyjmuje się lornety 50mm [7x50, 10x50, 8x50 itp.] Mniejsza zbiera za mało światła. Aczkolwiek są pasjonaci, co uprawiali ten sport szkłami 8x40 i 7x35. Tylko pamiętaj, że taki kompromis na aperturze obiektywu drastycznie odbija się na osiągach -moim zdaniem nie warto. Lornetkę 7x50 lub 10x50 da się zabrać na pieszą wycieczkę z plecakiem,wg. moich doświadczeń to maksymalny sensowny rozmiar. Ale jeśli w ogóle nie zamierzasz bawić się w astro to już 50-tka będzie zawalidrogą.
Jak widzisz, nie jest to takie proste. Ja np. na wycieczki zabieram 10x50, ale wtedy, gdy istnieje cień szansy na oglądanie nieba. W innym przypadku biorę 10x25, by nie dźwigać niepotrzebnie kilogramowego grata.
Pozdrawiam
-J.
P.S. A zooma, tak jak już pisałem wcześniej, daruj sobie całkowicie.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Co prawda stary temat, ale ciekaw jestem materiałów z tego linku:

http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/

... który niestety jest już nieaktualny. Można to jeszcze gdzieś w necie znaleźć?

Pozdrawiam
Odpowiedz
(17.03.11, 19:42)suchyy link napisał(a): Co prawda stary temat, ale ciekaw jestem materiałów z tego linku:

http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/

... który niestety jest już nieaktualny. Można to jeszcze gdzieś w necie znaleźć?

Pozdrawiam

Obecnie znacznie więcej informacji o lornetkach i nie tylko znajdziesz na prowadzonej przez Arka stronie:
http://www.optyczne.pl/

Według mnie najlepsza polska strona poświęcona optyce. Zawiera mnóstwo pomocnych artykułów poświęconych lornetkom, obiektywom i aparatom oraz ogromną (i stale rosnącą) bazę rzetelnych testów.

Miłego czytania Smile
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
Wtrącę swoje trzy grosze odnośnie statywu pod lornetkę.
Panuje opinia że niezbędny jest on do lornetki o powiększeniu ponad 12x .
Uwzględnić trzeba jeszcze że jak komuś telepią się ręce to nawet taką 7x musi mieć na statywie.
To z własnego doświadczenia wiem.
Tylko żeby ktoś nie myślał...
Nie jestem alkoholikiem ani nie miałem kaca Smile
Pozdrawiam.
Skylux 70/700 ( był, skradziony) Skymaster 15x70
Odpowiedz
W astro statyw potrzebny jest do KAŻDEGO przyrządu optycznego (niezależnie od powiększenia), no chyba, że robisz tylko wstępną przeglądówkę nieba lornetką.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości