Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowe Planety Pozasłoneczne (II kw. 2009)
Podobno ekosfera się zmieniła po odkryciu Gliese 581 e i Gliese d znajduje się w ekosferze(znowu) a to schemat ekosfery dla Gl 581:
[Obrazek: 08312.jpg]
Tak sobie wiarygodny jak dla mnie
Uff... wreszcie mam chwilkę czasu, aby napisać o jeszcze jednej nowej planecie pozasłonecznej. O niej także doniesiono 21 kwietnia 2009.

HD 96167 b - tak się nazywa owa egzoplaneta. Tym razem jest to kategoria ciężka.
Planeta ma masę minimalną 0,68 masy Jowisza, krąży w całkiem sensownej średniej odległości od gwiazdy macierzystej 1,3 AU z czasem prawie 500 dni.
Gwiazda macierzysta jest całkiem podobna do naszego Słońca, ma masę 1,3 naszej Dziennej Gwiazdy i temperaturę fotosfery około 5770 K.

Brzmi ciekawie, co?

Niestety obraz psuje wyjątkowo duża ekscentryczność egzoplanety - 0,71.  Orbita wygląda tak jak w załączniku. Jakiekolwiek księżyce tej egzoplanety z pewnością straciły wszystkie lekkie związki, takie jak woda - właśnie z uwagi na tę orbitę (peryhelium to jakieś 0,35 - 0,40 AU!).

http://exoplanet.eu/planet.php?p1=HD+96167&p2=b

Załączone pliki
.jpg   HD_96167_b_orbita.jpg (Rozmiar: 8.83 KB / Pobrań: 282)
gliese 581 Zaistie, interesujący układ - trzymające teraz dwa rekordy:
- Najlżejsza znana planeta pozasłoneczna: 1,9 Me.
- Najlżejsza znana planeta w ekosferze gwiazdy.

Jedna interesująca rzecz.
Planeta - Odległość w au od gwiazdy
e - 0,03
b - 0,04
c - 0,07
d - 0,22

Między planetami c i d jest dużo miejsca. Aż za dużo. Incydentalnie, w tej luce
jest cała ekosfera gwiazdy.  nastepne planety 0.1 AU,0.14 AU,0.18AU????? o masach mniej niz 5 mas ziemi marzenie -moze niekoniecznie
Zdalne postrzeganie  umozliwilo mi  potwierdzenie istnienia obcej cywilizacji na marsie  teraz  tysiace i setki tysiecy lat temu
(27.04.09, 18:48)tommi59 link napisał(a): nastepne planety 0.1 AU,1.4 AU,1.8AU????? o masach mniej niz 5 mas ziemi marzenie -moze niekoniecznie

Skąd takie założenia??
(27.04.09, 19:59)kanarkusmaximus link napisał(a): Skąd takie założenia??

Właśnie też nie wiem... chyba jedyne przypuszczenie przez analogię z naszym układem  ??? ??? ???
poniekad  z naszym ukladem ale nie da sie ukryc  ze miedzy c-d jest bardzo duzo miejsca moze na niejedna planete a biorac pod uwage odleglosci  miedzy planetami e-b i b-c wszystko jest mozliwe i czy mi sie wydaje  czy e jest oddalona od b tylko o 1.5 miliona km(japetus od saturna znacznie dalej 3.5 mln km)  moze wydaje sie to niedorzeczne i naukowcy sie pomylili i e to jest  moon b???
Zdalne postrzeganie  umozliwilo mi  potwierdzenie istnienia obcej cywilizacji na marsie  teraz  tysiace i setki tysiecy lat temu
(27.04.09, 22:19)tommi59 link napisał(a): moze wydaje sie to niedorzeczne i naukowcy sie pomylili i e to jest  moon b???

Wydaje mi się, że tak blisko Gl 581 nie ma szans na istnienie jakichkolwiek większych stabilnych księżyców na orbitach. Po prostu grawitacja Gl 581 załatwia wszystko.
Zrób długookresową symulację układu na podstawie dostępnych danych i zobacz czy orbity są stabilne.
odkryto nowa planete HAT P 12 b o masie 0.211 j krazacej wokol macierzystej gwiazdy w odleglosci 0.0384 AU z okresem 3.213 dnia majacej zerowy mimosrod tranzyt ustalil promien planety na 0.959 j wynika z tego ze saturniak jest bardzo malej gestosci planeta krazy wokol gwiazdy typu K o masie 0.7 slonecznej
(30.04.09, 09:22)tommi59 link napisał(a): odkryto nowa planete HAT P 12 b o masie 0.211 j krazacej wokol macierzystej gwiazdy w odleglosci 0.0384 AU z okresem 3.213 dnia majacej zerowy mimosrod tranzyt ustalil promien planety na 0.959 j wynika z tego ze saturniak jest bardzo malej gestosci planeta krazy wokol gwiazdy typu K o masie 0.7 slonecznej

Tak jest - mamy nowego gorącego Saturna.
http://exoplanet.eu/planet.php?p1=HAT-P-12&p2=b

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości