Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mazowiecka Olimpiada Wiedzy Astronomicznej
A jakie były pytania w trzecim etapie? Zadania czy test?

Nagrody ... no cóż od czegoś trzeba zacząć Smile
Odpowiedz
W sumie ..... to i tak nieźle, kiedyś dostał/a by książkę o astro i z głowy.
Moze dla nas nie jest  to jakis super sprzęt, lecz jako nagroda w olimpiadzie no prosze Smile
Świetny mebel do domu Smile
A i znajomym bedzie sie mogla pochwalic ze MA Smile
EOS 350D  18-55mm ,Jupiter 21M 4/200. I takie tam
Odpowiedz
Faktycznie lepiej, żeby oni książek nie dawali.
Za finalistę dostałem coś, co się nazywa Wielka Księga.
Czytamy w niej między innymi:

Mgławice to olbrzymie chmury gazu i prochu. Mgławica Raka powstała w wyniku największej eksplozji w historii, zwanej "supernowa", która miała miejsce około roku 1054.

Albo:

Tajemnicze czarne dziury
Bardzo gęste gwiazdy czasami się obkurczają pod wpływem ich własnych sił grawitacji, aż do momentu stania się jedynie punkcikami zwanymi czarnymi dziurami. Tworzą one tak potężne podciśnienie na otaczającej je przestrzeni, że nawet jest ona wraz ze światłem zasysana do czarnych dziur jak gdyby do leja.

:o :o :o
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
..."prochu" ? Pewnie czarnego , czyli chodziło o czarną materie w kosmosie ... no proszę jakie to proste, powoli łapiemy sens.

... no najawiększa eksplozja w historii to pewnie BIG BANG,  ale czy około 1054 roku ?Sad

...obkurczają to się mózgi w zimnej wodzie jak ktoś myśli gonadami.

No cóż to się nazywa  oświata dla przyszłych sprzedawców hamburgerów.
Nawet im się książek nie chciało wybrać, tak jak spieprzyli cały ten konkurs.

A jakie były pytania na trzecim etapie ?
[Obrazek: OA%20(37).JPG]
Ale koleżanka się pewnie cieszyła ?  ;D
Teraz pewnie zawali szkołę przez te nieprzespane nocne randki z teleskopem Sad
Odpowiedz
Na trzecim etapie były 4 pytania.
W pierwszych 2 podane były wzory do zadań i żeby je rozwiązać trzeba było je przekształcić, a dalej to tylko tłuczenie matmy. Niestety nie powiedzieli, że można mieć kalkulator i pogubiłem się w rachunkach, przy obliczaniu masy Jowisza w kg (wynik to około 1,9 x 10[sup]27[/sup], a mi wyszło prawie 4 razy więcej).

W trzecim miałeś podane 5 zestawów po 3 nazwy gwiazd i trzeba było przypisać je do gwiazdozbiorów.
Polecenie czwarte jak dla mnie powinno zostać uznane każdemu, kto cokolwiek tam napisał.
Zadanie polegało na podjęciu próby wyjaśnienia, dlaczego Księżyc jest zawsze zwrócony do Ziemi tą samą stroną.

Tak czy inaczej zapomnijmy o poprzednich etapach, bo jutro o 9[sup]00[/sup] rusza 2 edycja Wink
Odpowiedz
Przed chwilą przeczytałem klucz odpowiedzi i stwierdzam, że to najgorzej zorganizowany konkurs w jakim brałem udział.

Poniżej przedstawiam przykładowe zadanie:

Zadanie 4
Księżyc krążąc wokół Ziemi obraca się także wokół własnej osi, ale w ten sposób, że z Ziemi
możemy zawsze obserwować tę samą półkulę Księżyca. Podejmij próbę wyjaśnienia takiego
zachowania się Księżyca.

Po przeczytaniu treści i polecenia sprawa wydawała się jasna. Trzeba wyjaśnić, co spowodowało, że okres obiegowy księżyca jest równy jego okresowi obrotu wokół własnej osi.
Po przeczytaniu klucza odpowiedzi okazuje się, że chodziło o coś zupełnie innego:

Bardzo często błędnie uważa się, że Księżyc nie obraca się
wokół swojej osi. Prawidłowe wyjaśnienie jest takie, że jest
to skutek tzw. synchronicznej rotacji Księżyca. Księżyc
obraca się wokół własnej osi z tym samym okresem (i w
tym samym kierunku) z jakim obiega Ziemię. Jest to tak
zwany rezonans 1:1 - na jeden obieg Księżyca dookoła
Ziemi przypada jeden jego obrót wokół własnej osi. Inną
konsekwencją takiej rotacji jest to, że Ziemia z Księżyca
widoczna jest zawsze w tym samym miejscu na niebie (albo
wcale nie jest widoczna, gdy obserwator znajduje się na
jego odwróconej stronie).

Czyli tak na prawdę trzeba było podać w odpowiedzi to, co wynikało z treści zadania Tongue

Do tego dochodzą punkty za rysunek, o którym nawet nie wspomniano w treści zadania :o

Na koniec podam linki do pytań i odpowiedzi na stronie organizatora:
Pytania
Odpowiedzi

Ale będzie jeszcze można z nimi powalczyć, bo w lutym jedziemy na 2 etap 2 edycji -tym razem jest nas 5 Wink
Odpowiedz
Wczoraj po raz ostatni pojechałem do Radomia na drugi finał tego konkursu (w przyszłym roku już nie mogę startować Wink).
Tym razem udało mi się zająć 3 miejsce 8)
Obie edycje konkursu nie zostały przeprowadzone najlepiej, ale mam nadzieję, że było to spowodowane faktem, że były to jego pierwsze edycje , a organizatorom po prostu zabrakło doświadczenia.

Nagrody tak jak poprzednio nie były zachwycające (mi trafił się Celestron travel scope 70), ale darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby więc...
Swoją drogą i tak dobrze, że dają jakiś sprzęt (nagroda za pierwsze miejsce to astromaster 70eq, więc już nieźle), a nie na przykład książki 'astro' dla 5-latków.
Tak czy inaczej dobrze, że taki konkurs istnieje i pozostaje liczyć na to, że w przyszłych latach jego poziom wzrośnie.
Odpowiedz
Gratulacje astrorys! Jakieś plany na udział w następnych konkursach? Smile
Odpowiedz
W przyszłym roku OA Smile
Wystartowałem już w tym, żeby zobaczyć jak cała sprawa wygląda, ale nie przebiłem się przez pierwszy etap (pewnie dlatego, że się do tego nie przyłożyłem jak najeży) Tongue
Teraz przynajmniej wiem, czego mniej więcej powinienem się uczyć Big Grin
Odpowiedz
Czy ktoś mógłby mi pomóc? Dostałem się do II etapu tego konkursu i kompletnie nie wiem, z czego się przygotować. Pierwszy no niby łatwizna, prawie same zamknięte, ale czego mam się spodziewać na II etpaie? Z opisów powyższych widzę, że różowo to nie wygląda. Jakieś wskazówki, na co zwrócić szczególną uwagę. Proszę o pomoc Sad
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości