Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mazowiecka Olimpiada Wiedzy Astronomicznej
Mazowiecka Olimpiada Wiedzy Astronomicznej jest konkursem organizowanym przez Publiczne gimnazjum nr 5 w Radomiu pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, co oznacza, że konkurs ten daje takie same uprawnienia, jak konkursy kuratoryjne Big Grin

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie gimnazjów w woj. Mazowieckim.
Pierwszy etap odbędzie się w piątek, ósmego maja 2009. Niestety informację podaję z pewnym opóźnieniem i termin składania zgłoszeń już minął, ale chciałbym się dowiedzieć czy ktoś jeszcze zamierza brać udział ???

Więcej informacji tutaj:
http://www.gim5radom.pl/wydarzenia2008-09/2009_02_23OlimpiadaAstronomiczna.htm
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
Kilka godzin temu odbył się pierwszy etap i z przykrością stwierdzam, że jestem rozczarowany poziomem konkursu :-\

Dla przykładu podam treść zadania 13:

Która planeta po zanurzeniu jej w oceanie (zakładając, że znajdziemy ocean, w którym by się zmieściła) bez problemu utrzymałaby się na jego powierzchni?
a)Mars
b)Saturn
c)Uran
d)Neptun

Bez komentarza Tongue
Odpowiedz
To znaczy co? Że któraś jest pusta w środku?  :Smile

Żartuję Wink Ale dziwnie sformułowane pytanie.
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Jakby nie mogli po prostu zapytać, która z podanych planet ma najmniejszą gęstość lub gęstość mniejszą od wody :Smile

Dobiło mnie jeszcze jedno:

Jaką prędkość należy nadać ciału na powierzchni Ziemi, aby opuściło ono ziemskie pole grawitacyjne:
a), b) i c) –podane prędkości w km/s (było chyba 11, 23 i 64)
d) obiekt nie może opuścić tego pola

Z tego, co się dowiedziałem, to chodziło o 2 prędkość kosmiczną, ale jak dla mnie poprawne jest d (pole grawitacyjne jest nieskończone) Tongue
Odpowiedz
Faktycznie pytania nie były ściśłe np
pytanie 8
8. Wskaż prwdziwe zdanie
A. Kazda planeta tworzy ze swym księżycem układ podwójny
B. Każda planeta krąży po orbicie eliptycznej
C. Wszystkie planety zbudowane są z ciał stałych
D. Układ słoneczny tworzy 9 planet.

C i D raczej nie budzą wątpliwosci
Poprawna jest raczej odpowiedź B ale przjrzyjmy się odpowidzi A
Niesie ona informacje tylko taką że każda planeta która ma jeden księżyc (a nie ta , która ma więcej księżyców) tworzy układ podwójny , więc jest to też zdanie prawdziwe. Hmmm ?

Najbardziej rozbawiło mnie pytanie 18 .
Do pytania jest zdjęcie przedstawiające jakieś bajorko i stojących w dali ludzi,
a pytanie brzmi :
18. Dziura widoczna na zdjęciu powstała w wyniku
A.  działania promieniowania kosmicznego
B. początków tworzenia sie czarnej dzury
C. uderzenia meteorytu
D. wybicia na powirzchnie ziemi podziemnego źródła

Bardzo jestem ciekaw na jakiej podstawie młody człowiek ma to stwierdzić ?
Rozumiem że najpierw nastąpiło walnięcie meteorytu i potem wybiło  żródełko i dwie odpowidzi są dobre. Chyba że to zdjecie z jakiegoś numeru Fokusa który trzeba było przeczytać i zapoznać się z tym konkretnym zdjęciem.
Przecież to jest jakaś antynauka.

Odpowiedz
Chodzi o pytania z pierwszego etapu Mazowieckiej Olimpiady Wiedzy Astronomicznej (wiem, bo też pisałem) 8)

W takim wypadku proponuję scalenie wątku z tym:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=14868;prev_next=next

Jak dla mnie to pytania układał ktoś, kto po raz pierwszy miał styczność z astronomią, ewentualnie czytał coś wcześniej w gazetach. Najprawdopodobniej koleś znajdował jakąś informację w necie, po czy muła dał do nie pytanie (często nie do końca poprawne) :-\
Świadczy o tym mn. fakt, że tekst na podstawie, którego należało zrobić ostatnie zadanie pochodził z archiwum Gazety Wyborczej –prawda, że świetne źródło informacji o astronomii Tongue

Ale swoją drogą, to należało się tego spodziewać, skoro całość była organizowana przez gimnazjum publiczne z Radomia :Smile
Odpowiedz
Skoro tak, to scaliłem obydwa wątki.
Uprasza się o pisanie w odpowiednich wątkach oraz oraz nadawanie im sensownych tytułów Big Grin
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Pierwszy etap zaliczony, czas szykować się na wyjazd do Radomia 8)
Odpowiedz
Co do drugiego etapu .
Czy zmienił się zakres wiedzy wymaganej na drugim etapie?
Czy też będzie to nowy pakiet pytań dotyczących tych samych zagadnień?
Odpowiedz
(17.05.09, 12:32)zamer link napisał(a): Co do drugiego etapu .
Czy zmienił się zakres wiedzy wymaganej na drugim etapie?
Czy też będzie to nowy pakiet pytań dotyczących tych samych zagadnień?
Z tego, co wiem to wymagania są takie same.

Podany był program merytoryczny Mazowieckiej Olimpiady Wiedzy Astronomicznej, a nie tylko pierwszego etapu (przynajmniej ja tak to zrozumiałem)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości