Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
M81 ,82, NGC3077, NGC 2976.
No to miałem fajną nockę 18-go po szkicowałem nieco, wróciłem do ulubionych obiektów galaktyk Bodego i dwóch ok 10mag galaktycznek NGC3077, NGC 2976. Ostatnia nie zmieściła się oczywiście w polu bo musiał bym dokleić jeszcze jedna kartkę a4. Zrobiłem mały spryciarski przekręcik z ramką..

[Obrazek: 1299_23_03_09_8_38_03.jpg]
Odpowiedz
yyy... przez 8" w M81 widać aż tak wyraźnie ramiona??  :o Czy mieszkasz gdzieś bliżej tej galaktyki?

P.S. Miód na oczy Wink Może i ja coś wyskrobie na papierku niedługo. Jak na razie to sobie mogę chmurki malować ;D
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Na moim monitorze te ramiona wyglądają prawie jak na zdjęciu
bywa i tak, że kontrast się popieprzył.
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
W 8" SCT widziałeś takie obrazki???
Odpowiedz
(23.03.09, 20:54)Predator link napisał(a): yyy... przez 8" w M81 widać aż tak wyraźnie ramiona??  :o Czy mieszkasz gdzieś bliżej tej galaktyki?

P.S. Miód na oczy Wink Może i ja coś wyskrobie na papierku niedługo. Jak na razie to sobie mogę chmurki malować ;D
Ja nie mam już siły tłumaczyć na czym polega moje szkicowanie........ Tongue
To że ludzie szkicują przeważnie pierwsze kilka minut interakcji z obiektem to ich problem.
Tego nie widać w okularze tak od razu, ja po prostu łapie i sumuje wrażenia z jednej sesji.
Tak szkicuje.. najnormalniej wyłapuję obrazy. Nigdy nie zobaczymy tak m81 w 8" tak widac w 40tce przy dobrym niebie, ale wpatrując sie w nią przez 20-30min, na włączonym napędzie wyłapiesz ramiona kroczek po kroczku.
Odpowiedz
Dla sprostowania, ta technika która zastosowałem w szkicu nie odzwierciedla tego co widzimy w okularze w tym sprzęcie, nie odzwierciedla nawet tego co możemy zobaczyć w sprzęcie 2x większym.
To zbiór moich ponad półgodzinnych wrażeń obserwacyjnych  zapisywanych krok po kroku związanych z wyłapywaniem szczegółów, cześć na pewno podyktowana została moją znajomością kształtu m81 i układu ramion ze zdjęć. Dlatego być może ten szkic popełniłem trochę pod wpływem wyobraźni, może już się zimno robiło, może mnie oko trochę bolało.  Wink
Generalnie to dalece nie fair przekonywać młodych obserwatorów, że tak wygląda galaktyka w   8" .
Więc definitywnie wycofuje się z takiego szkicowania i wracam do starej metody realizmu odwzorowania.
Bardzo przepraszam za misunderstanding..... Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości