Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zadanie - potrzebuję pomocy
#1
Witam. Czy jesteście w stanie wytłumaczyć mi krok po kroku jak rozwiązać poniższe zadanie:

Oblicz średnicę Charona, satelity Plutona, wiedząc, że jego rozmiary kątowe (dla obserwatora znajdującego się na Plutonie) wynoszą 3°.534 stopnia, a odległość Fobos - Mars to 19 771 km.

Czy w ogóle istnieje możliwość wyliczenia takiego zadania? Czekam na odpowiedzi i z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
#2
znowu??
hmmmmm...
Odpowiedz
#3
Ke? A nie powinna tam być odległości pomiędzy Charonem a Plutonem?

Fobos krąży w odległości 9 377 km od środka Marsa.

Charon natomiast krąży w odległości 19 571 ± 4  km od środka Plutona.
Odpowiedz
#4
Dostałem tak sformułowane zadanie. Nie wiedziałem czy jest w nim błąd, czy może ktoś celowo tak je napisał, aby utrudnić mi życie.
Odpowiedz
#5
Przepraszam za post pod postem ale nie mogłem znaleźć opcji edytuj.
Dostałem wiadomość od autora zadania, że w jego treści wkradł się błąd. Faktycznie powinno być 'odległość Pluton - Charon'.
Odpowiedz
#6
Narysuj sobie taki obrazek: masz Plutona i Charona, a następnie rysujesz trójkąt, którego rogi są na brzegach Charona i w środku Plutona. Tzn. trzeba narysować linie styczne do Charona od środka Plutona.

Teraz trzeba zrobić trójkąt prostokątny (czyli podzielić kąt przy Plutonie na pół). A to jest po to, aby można było skorzystać z funkcji trygonometrycznych.

Znasz kąt, znasz długość jednego z boków trójkąta, to z prostej funkcji trygonometrycznej (w tym przypadku będzie to sinus) policzysz połowę średnicy. Teraz wystarczy pomnożyc wynik przez 2 i rozwiązanie gotowe.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości