Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zadanie - potrzebuję pomocy
Witam. Czy jesteście w stanie wytłumaczyć mi krok po kroku jak rozwiązać poniższe zadanie:

Oblicz średnicę Charona, satelity Plutona, wiedząc, że jego rozmiary kątowe (dla obserwatora znajdującego się na Plutonie) wynoszą 3°.534 stopnia, a odległość Fobos - Mars to 19 771 km.

Czy w ogóle istnieje możliwość wyliczenia takiego zadania? Czekam na odpowiedzi i z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
znowu??
hmmmmm...
Odpowiedz
Ke? A nie powinna tam być odległości pomiędzy Charonem a Plutonem?

Fobos krąży w odległości 9 377 km od środka Marsa.

Charon natomiast krąży w odległości 19 571 ± 4  km od środka Plutona.
Odpowiedz
Dostałem tak sformułowane zadanie. Nie wiedziałem czy jest w nim błąd, czy może ktoś celowo tak je napisał, aby utrudnić mi życie.
Odpowiedz
Przepraszam za post pod postem ale nie mogłem znaleźć opcji edytuj.
Dostałem wiadomość od autora zadania, że w jego treści wkradł się błąd. Faktycznie powinno być 'odległość Pluton - Charon'.
Odpowiedz
Narysuj sobie taki obrazek: masz Plutona i Charona, a następnie rysujesz trójkąt, którego rogi są na brzegach Charona i w środku Plutona. Tzn. trzeba narysować linie styczne do Charona od środka Plutona.

Teraz trzeba zrobić trójkąt prostokątny (czyli podzielić kąt przy Plutonie na pół). A to jest po to, aby można było skorzystać z funkcji trygonometrycznych.

Znasz kąt, znasz długość jednego z boków trójkąta, to z prostej funkcji trygonometrycznej (w tym przypadku będzie to sinus) policzysz połowę średnicy. Teraz wystarczy pomnożyc wynik przez 2 i rozwiązanie gotowe.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości