Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zadanie z astronomi.
#1
Witam.
Mam prośbę - czy ktoś mógłby mi pomóc w rozwiązaniu tego zadania:

1. W informacjach prasowych o sztucznych satelitach Ziemi podawane są trzy wartości : odległość perygeum orbit h[sub]p[/sub], odległóść apogeum h[sub]a[/sub]  oraz czas obiegu satelity po orbicie T.

1.1. Uzasadnij, że dla scharakteryzowania ruchu satelity wystarczą dwa spośród trzech wymienionych parametrów. Podaj związek między nimi.

1.2. W dniu 12.04.1961 r. radziecki kosmonauta major J.A. Gagarin jako pierwszy człowiek na świecie okrążył kulę ziemską w kabinie statku  kosmicznego Wostok 1. Odległóść perygeum orbity wynosiła okołó 175 km, odległość apogum orbity 302 km. Znajdź czas trwania jednego okrążenia, wiedząć, że w większości obliczeń tego typu przyjmuje się , że Ziemia jest kulą o promieniu 6378 km i masie 5,9*10^24 kg.

1.3. Oblicz, jaką pracę należy wykonąć, aby przenieść satelitę o masie 70 ton z jego orbity okołoziemskiej o podanych w p. 1.2. parametrach do nieskończoności.

Z góry dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

P.S. Czy w trzecim prawie Keplera jest sześcian najdalszej odległości satelity od centralnego ciała, czy może chodzi o średnią odległość (pytam, gdyż różne źródła różnie to podają)?
Odpowiedz
#2
Witam,

(20.04.08, 21:50)akolita1 link napisał(a):Witam.
Mam prośbę - czy ktoś mógłby mi pomóc w rozwiązaniu tego zadania:

(...)
  P.S. Czy w trzecim prawie Keplera jest sześcian najdalszej odległości satelity od centralnego ciała, czy może chodzi o średnią odległość (pytam, gdyż różne źródła różnie to podają)?

  "Przerabiam" to kilka razy tygodniowo, na seansach w planetarium... ;D

  "a"  -  to wielka półoś orbity planety (lub jak kto woli - połowa wielkiej osi)  - albo inaczej - średnia odległość  planety od Słońca  Big Grin  (skrócony cytat z "Astronomii ogólnej" E. Rybki).

  Hermes
Odpowiedz
#3
(20.04.08, 21:50)akolita1 link napisał(a):1.2. W dniu 12.04.1961 r. radziecki kosmonauta major J.A. Gagarin jako pierwszy człowiek na świecie okrążył kulę ziemską w kabinie statku  kosmicznego Wostok 1. Odległóść perygeum orbity wynosiła okołó 175 km, odległość apogum orbity 302 km. Znajdź czas trwania jednego okrążenia, wiedząć, że w większości obliczeń tego typu przyjmuje się , że Ziemia jest kulą o promieniu 6378 km i masie 5,9*10^24 kg.
Na Orbiterze wychodzi: 1 godzina, 29 minut i 8 sekund[Obrazek: retrograde01.PNG]
Rozwiązanie tutaj: http://djkupras.blogspot.com/2008/05/orb...garin.html
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości