Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trzy żarówki
Witam,

kilka dni temu usłyszałem w PR zagadkę... - jest ciekawa, więc powtórzę ją tutaj na Forum (mam nadzieję, że nie wszyscy forowicze znają odpowiedź... ;D ;D).

"... Na parterze w budynku znajdują się trzy wyłączniki  do trzech żarówek znajdujących się na piętrze.  Ile razy trzeba wchodzić na piętro, aby każdemu wyłącznikowi przypisać odpowiednią żarówkę ?... ??? "  (Oznaczmy wyłączniki jako "A", "B" i "C", a żarówki jako "1", "2" i "3")

Odpowiedzi proszę na PW - rozwiązanie podam 1 dzień po otrzymaniu poprawnej odpowiedzi - lub, jeśli nie będzie odpowiedzi, Tongue  - w środę wieczorem.

Hermes
Odpowiedz
Witam,

dostałem już dobre odpowiedzi Big Grin Big Grin  - rozwiązanie podam dziś wieczorem (jest jeszcze czas dla innych uczestników na dołączenie do grona zwyciezców Wink )

Hermes
Odpowiedz
Witam,

pora na rozwiązanie zagadki. Big Grin

Najczęściej spotykaną odpowiedzią była: trzeba wejść dwa razy (sam też tak "obstawiałem", kiedy słyszałem ją po raz pierwszy Big Grin).  Jako pierwszy z forowiczów - i to 20 minut po podaniu zagadki - odpowiedział tak  zbignieww  (ale później zaproponował inne rozwiazanie :o - będzie o tym dalej...)  Kolejne takie odpowiedzi otrzymałem od  felci97JaLeBig Grin

Jednak poprawna odpowiedź - wystarczy jeden raz ! :o Big Grin
  Pierwszy tak odpowiedział  Jacek Pala,  a później - grzel  - i im należą się gratulacje  Big Grin
  Rozwiązanie:  Włączamy dwa wyłączniki (powiedzmy A i B).  Następnie po pewnym czasie (np. po minucie) wyłaczamy :o  jedną z dwóch włączonych żarówek (np. B) i idziemy (tylko raz !) na górę.
  Oczywiście pali się tylko jedna żarówka i "przypisujemy" ją do włączonego wyłącznika.  Dotykamy :o  dwóch pozostałych (ciemnych) żarówek - zimną przypisujemy "C", a ciepłą - "B"  :o Big Grin Big Grin
  Sprytne ??

Tym bardziej zaskoczył mnie  zbignieww, który z kolejnych postach skorygował swoją pierwszą odpowiedź i ostatecznie stwierdził, że... w ogóle nie potrzeba wchodzić na górę :o :o ;D,  aby wyłącznikom przypisać odpowiednie żarówki !!  (nie wyjaśnił pewnych szczegółów, stąd moje uzupełnienie rozwiazania).
  Rozwiązanie takie jest jednak możliwe tylko po jednoczesnym spełnieniu dwóch dodatkowych warunków (i moim zdaniem mało prawdopodobnych).
  Aby uzyskać "zerowe" wchodzenie, należy założyć, że każda z trzech żarówek ma inną moc (np. 40, 75 i 150 W), a dodatkowo musimy mieć dostęp do... licznika energii elektrycznej :o ;D  Teraz jest prosto - właczamy po kolei każdy włącznik i obserwujemy zużycie prądu - w ten sposób rozróżniamy żarówki na piętrze  Big Grin

Dziękuję za udział w zabawie z żarówkami Big Grin

Hermes 
Odpowiedz
"Cuś" to zbytnio wydumane żeby włączniki były na parterze a lampy na piętrze.
Odpowiedz
a jesli to byly zarowki jarzeniowe? Wink
a jesli byly zabezpieczone przed kradzieza drutem kolczastym, jak to drzewiej bywalo? Wink
Take a look to the sky just before You die...it's the last time he willl... ...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy- z knajpy- gondolą... 10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo, siakieś śkiełki, nasadzacz dwugałkowy CZJ
Odpowiedz
Hermesie !

Rozwiązanie chytre i uniwersalne , gratuluję Jackowi i grzelowi  - ale trwam przy swoim  Wink Big Grin !

Warunki brzegowe nie zostały sprecyzowane , nawet nie potrzebuję liczników , wystarczy że klatka schodowa na 1p. jest otwarta i można zauważyć oświetlenie piętra i zmiany w natężeniu  Big Grin

Odpowiedz
Miło, że byłem pierwszy-zagadkę rozwiązałem już dawno temu na jakimś szkoleniu. Często też używałem tego typu zabaw jako szybki test na inteligancje podczas rekrutacji pracowników.

Zagadek logicznych jest znacznie więcej np.: http://puszek1.webpark.pl/logiczne.html

Proponuję zająć się zagadką numer 2 - ma bardzo fajne i nie intuicyjne rozwiązanie.
Jacek Pala - tel. +48 602 315 947 (wieczorem) GG: 8912790 http://www.ScopeDome.com http://www.astronomia.slupsk.pl
Odpowiedz
Trzej synowie
Do pubu wszedł mężczyzna, usiadł przy barze i zaczął gawędzić z barmanem. Po pewnym czasie z rozmowy wynikło, że barman ma trzech synów. "Ile lat mają twoi synowie?" - zapytał mężczyzna. "Hmmm... - powiedział barman - jeśli pomnożysz przez siebię liczby ich lat otrzymasz 72.". Mężczyzna zamyślił się, po czym rzekł: "Musisz powiedzieć mi trochę więcej". "Reczywiście - odpowiedział barman - jeśli wyjdziesz na zewnątrz i sprawdzisz numer budynku naprzeciw, to zobaczysz sumę ich lat". Mężczyzna wyszedł, po chwili wrócił i powiedział: "Ciągle za mało wiem!". Na to barman uśmiechnął się i dodał: "Powiem ci jeszcze, że najmłodszy wprost uwielbia lody truskawkowe". Wtedy mężczyzna usmiechnął się również. Ile lat mieli synowie?

Co jak co ale ta zagadka chyba rozwiązania niema  :o :o :o
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Ale chyba znalazłem odpowiedź 2,6,12  ;D
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
EDIT: 2,6,6 czyli bliźniaki sie trafiły  ;D  Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości