Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zadanie
Zwracam się do Was o pomoc.
Mam zadanie do rozwiązania i nie bardzo wiem jak sie za nie zabrać.

Cytat:"Policzyć kąt godzinny gwiazdy o rektascencji alfa=8h33m o godzinie 23h05m CET (UT+1) w Warszawie (Lambda=1h24m) wtedy, gdy czas gwiazdowy o północy w Greenwich wynosił S=8h59m"

Liczę na Waszą pomoc.
Nie koniecznie rozwiązanie ale chociaż wytłumaczenie zagadnienia.
Znalazłem trochę informacji w sieci ale nadal mało rozumiem ten temat.

Pozdrawiam
Karol
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
Hej,
co prawda nigdy nie rozwiązywałem zadania tego typu, ale czytałem trochę na ten temat w internecie.

Mamy policzyć kąt godzinny, który definiowany jest jako różnica pomiędzy bieżącym lokalnym czasem gwiazdowym i rektascensją obiektu:

KGob = LST - RAob

Kąt godzinny to ilość czasu gwiazdowego, który upłynął od przekroczenia przez dany obiekt lokalnego południka. Jest on równy odległości kątowej między obiektem a południkiem i jest mierzony w godzinach (1h = 15stopni).
Np. jeśli kąt godzinny obiektu wynosi 2,5, oznacza to, że obiekt minął lokalny południk 2,5 godziny temu, i znajduje się 37,5 stopnia na zachód od lokalnego południka. Ujemny kąt godzinny oznacza czas jaki pozostał do przekroczenia lokalnego południka.

Rektascencję gwiazdy mamy (alfa=8h33m), czyli pozostaje nam do wyznaczenia jedynie lokalny czas gwiazdowy.

Lokalny czas gwiazdowy równy jest rektascencji obiektu, który przekracza lokalny południk.

Mając lokalny czas gwiazdowy o północy w Greenwich (południk 0) oraz długość geograficzną Warszawy, możemy łatwo wyznaczyć lokalny czas gwiazdowy o północy w Warszawie.

Następnie liczymy LST w Warszawie o godzinie 23h05m i odejmujemy od niego rektascencję obiektu, otrzymując liczony kąt godzinny.

TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV Lublin
Odpowiedz
I jak, udało Ci się rozwiązać to zadanie?

Pozdrawiam
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV Lublin
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości