Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsze próby
Z astrofotografii jestem kompletnie zielona, ale artykuł z 1 w tym roku "Vademecum..." zachęcił mnie do poeksperymentowania, tym badziej, że mam Zenita 12xp (chodź nigdy go nie używałam). Zdjęcia próbowałam robić dwoma technikami: zamocowałam na sztywno (na desce) lunetkę 20*30 z aparatem i po prostu "z ręki" do małego teleskopu z okularem o powiększeniu *50 i średnicy zwierciadła 75mm (nie mam statywu do aparatu). Przy nastawianiu czasu naświetlania korzystałam z zamieszczonej tabelki, dla pewności dla jednej wartości przysłony używałam trzy czasy. Niestety żadne zdjęcie mi nie wyszło (tak jakby za krótki czas - w ogóle nic nie widać, tylko szare tło, tylko na jednym zdjęciu na kliszy widać tak jakby kontur Księżyca), a przy użyciu wężyka spustowego było zupełnie prześwietlone. Uzywałam filmu o czułości 200 ASA. Może coś źle robię? 
Odpowiedz
waruna a czy mogła byś napisać jakie czasu używałaś do jakich obiektów ?

Pozdrawiam !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
... Jak masz troszke kaski to proponuje zakupićTeleskop o średnicy przynajmniej 114mm/900 i taki aparat podaje link Można dobrze pofocić przy dłuższych ekspozycjach w projekcji okularowej Wink Pozdrawiam !!!
http://www.megapixel.pl/aparaty_cyfrowe/...t_A75.html
Odpowiedz
(21.10.06, 18:39)astrodamian link napisał(a): Hej Dama Jak masz troszke kaski to proponuje zakupićTeleskop o średnicy przynajmniej 114mm/900 i taki aparat podaje link Można dobrze pofocić przy dłuższych ekspozycjach w projekcji okularowej Wink Pozdrawiam !!!
http://www.megapixel.pl/aparaty_cyfrowe/...t_A75.html

Stary weź mnie nie rozbrajaj. Twoim zdaniem 15 sek to dłuższe czasy? Gdybyś nie zauważył to koleżankę interesuje fotografia analogowa. Przemyśl prosze zanim napiszesz.
Położenie: 53.25673 N,  14.499153 E www.astrofotografia.szczecin.pl
Odpowiedz
(21.10.06, 22:26)qbanos link napisał(a): Stary weź mnie nie rozbrajaj. Twoim zdaniem 15 sek to dłuższe czasy? Gdybyś nie zauważył to koleżankę interesuje fotografia analogowa. Przemyśl prosze zanim napiszesz.

Krytyka jak najbardziej słuszna, ale nie w Twoich ustach Wink kto jak kto, ale Ty pokazywałeś wielokrotnie, że z tych 15 sekund potrafiłeś wycisnąć ostatnie soki Smile

co do polecanego sprzętu - mowiąc możliwie najdelikatniej - nie tędy droga...
"I have loved the stars too fondly to be fearful of the night" - Sarah Williams
Odpowiedz
(21.10.06, 22:57)falcon link napisał(a): Krytyka jak najbardziej słuszna, ale nie w Twoich ustach Wink kto jak kto, ale Ty pokazywałeś wielokrotnie, że z tych 15 sekund potrafiłeś wycisnąć ostatnie soki Smile

co do polecanego sprzętu - mowiąc możliwie najdelikatniej - nie tędy droga...

Ale to tylko dla zapaleńców bo to sport ekstremalny Wink Jeśli jest możliwośc to lepiej nie zaczynać od projekcji okularowej, czyli dokładnie tak jak to ująłeś - nie tędy droga.

jestem ciekaw czy kolega astrodamian ma jakieś doświadczenia w foceniu w projekcji??
Odpowiedz
(21.10.06, 22:26)qbanos link napisał(a): Stary weź mnie nie rozbrajaj. Twoim zdaniem 15 sek to dłuższe czasy? Gdybyś nie zauważył to koleżankę interesuje fotografia analogowa. Przemyśl prosze zanim napiszesz.

No pewnie że dłuższe czasy ale pod warunkiem że takich ekspozycji trzeba zrobić kilka a nie jedno a po drugie nie ma szans focić zenitkami przez teleskop 75mm jak podaje waruna Wink
Odpowiedz
(22.10.06, 08:05)astrodamian link napisał(a): No pewnie że dłuższe czasy ale pod warunkiem że takich ekspozycji trzeba zrobić kilka a nie jedno a po drugie nie ma szans focić zenitkami przez teleskop 75mm jak podaje waruna Wink

A niby dlaczego nie??? Księżyc jak najbardziej uda sie sfocić, zresztą nie ma nigdzie wzmianki o DS'ach więc po co "długie" czasy. Masz jakieś swoje fotki robione ta metodą?
Odpowiedz
(22.10.06, 08:05)astrodamian link napisał(a): No pewnie że dłuższe czasy ale pod warunkiem że takich ekspozycji trzeba zrobić kilka.... (ciach)

... chyba kilkadziesiąt a nawet kilkaset...

weźmy na przykład EKSTREMALNE działania fotograficzne Kuby.
Załóżmy, że wykonywał około 120 ekspozycji z maksymalnym czasem 15 sekund, co daje nam 1800 sek, czyli 30 min.  Używając czasów dwumintowych (nieosiągalnych w proponowanym przez Ciebie sprzęcie) mamy już 15 ekspozycji. Czas zależy oczywiście od ogniskowej, jakości montażu oraz właściwości samego rejestratora. W praktyce przy tanich kompaktach nawet stackowanie ponad 100 klatek nie przynosi spektakularnych efektów, bo czułość sprzętu jest względnie mała (ktoś kiedyś ładnie to porównał do wielokrotnego mnożenia przez zero - i tak wyjdzie zero), co jest wypadkową jakości matrycy i generowanego przez nią szumu oraz krótkich czasów naświetlania....

A co do prób Waruny - przy posiadanym sprzęcie chyba najlepszą możliwością będzie piggy back. Jeśli sprzęt posiada jakikolwiek montaż paralaktyczny, wystarczy przymocować do niego aparat i wykonywać zdjęcie przez sam obiektyw. Teleskop służy w tym wypadku do prowadzenia za ruchem nieba. Chyba to jednak się nie sprawdzi, bo podejrzewam, że w tej tubie jest azymutalny...

--

dopisane

to wszystko przy założeniu, że chcesz próbować swoich sił w DS. Do księżyca jak najbardziej projekcja okularowa, co przypomniał qbanos Smile
"I have loved the stars too fondly to be fearful of the night" - Sarah Williams
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości