Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niebo w Polsce za 12850 lat
#1
Jak wiadomo ruch precesyjny Ziemi powoduje "przesuwanie się" punktu równonocy wiosennej na tle gwiazdozbiorów zodiakalnych. Od czasów jak Starożytni podzielili niebo jest przesunięcie o około 1 gwiazdozbiór. Przesuwaniu gwiazdozbiorów towarzyszy również przesuwanie się płaszczyzny ekliptyki.
Biorąc pod uwagę, że pełny rok platoński wynikający z ruchu precesyjnego trwa 25700 lat pomyślałem sobie jak będzie wyglądało niebo za połowę tego okresu, czyli gdy oś Ziemi znajdzie się dokładnie przeciwnie niż dzisiaj.
Otóż będzie ciekawie Smile.
1. Ekliptyka zahaczy o gwiazdozbiory: Wieloryba i Oriona. Tak więc do obecnych 13 gwiazdozbiorów dojdą kolejne dwa.
2. Na szerokości geograficznej Polski:
a) zobaczymy: Krzyż Południa Smile, Centaura (w całości), Węgielnicę, Ołtarz, Trójkąt Południowy, Teleskop, Pawia, i kilka innych.
b) nie zobaczymy: charakterystycznej figury Oriona (będzie widać tylko górną część gwiazdozbioru), a także jasnych gwiazd - Procjona i Syriusza
3. Północny kierunek będzie wskazywała nie Gwiazda Polarna lecz słabe gwiazdy 8[sup]m[/sup] z gwiazdozbioru Herkulesa.
4. Z uwagi na duży ruch własny Arktura zmieni się kształt gwiazdozbioru Wolarza.

no cóż.... pozostaje poczekać te niespełna 13 tysięcy lat i przekonać się naocznie Smile

Oto Krzyż Południa jaki zobaczą nasi następcy:
[Obrazek: astro01qy0.jpg]

A oto ekliptyka przecinająca Oriona - widać będzie tylko górną częśc gwiazdozbioru:
[Obrazek: astro02jg1.jpg]
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
#2
Takie ciekawostki mozna sobie samemu poszukać używając programu StarryNight.

Za 100 000 lat większość gwiazdozbiorów rozsypie się zupełnie tworząc zupełnie nowe figury na niebie. A jak nie skorygują czasu to Słońce w Polsce będzie wschodziło latem o północy i zachodziło po godz 15-tej Big Grin

Jednego tylko twórcy programu nie przewidzieli: skąd wiadomo, że obecne satelity będą nadal krążyły wokół Ziemi  ;D
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
#3
Czas jest "korygowany" na bieżąco. Poszukaj informacji nt. sekund przestępnych (leap seconds).
Program oblicza pozycje satelitów na podstawie elementów orbity w swojej bazie danych. Dlatego też należy uaktualniać bazę co jakiś czas, bo na skutek hamowania atmosferycznego i innych efektów orbita wszystkich satelitów się zmienia.
Odpowiedz
#4
Jasne, że dane satelitów (i komet) są pobierane z bazy. Ale mogli przewidzieć, że jeśli ktoś będzie chciał oglądac niebo za ileś tysięcy lat to wyświetlanie satelitów mija się z celem.

Kapitalnie wygląda ruch Arktura jak się pusci filmik ze skokiem co 50 lat Smile
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
#5
(16.07.06, 15:18)Alferek link napisał(a): Jasne, że dane satelitów (i komet) są pobierane z bazy. Ale mogli przewidzieć, że jeśli ktoś będzie chciał oglądac niebo za ileś tysięcy lat to wyświetlanie satelitów mija się z celem.

Kapitalnie wygląda ruch Arktura jak się pusci filmik ze skokiem co 50 lat Smile

Sadze, ze spora czesc satelit (te z wyzszych orbit) nadal moga byc w kosmosie za te 12850 lat, choc zapewnie ich orbity beda wtedy zupelnie inne. Smile

Tak wiec zdecydowanie mija sie to z celem.
Odpowiedz
#6
Czekam na zmiany! 8)
WO FLT 98 Apo, QHY8L,  EQ6 Pro....
Odpowiedz
#7
No nic... to ide sie zahibernowac... niech ktos mnie obudzi za te 'pare' lat Wink

Pozdro
Odpowiedz
#8
(18.07.06, 09:45)Lejcyn link napisał(a): No nic... to ide sie zahibernowac... niech ktos mnie obudzi za te 'pare' lat Wink

Pozdro

ale kto??;> przeciez ci co nie pojda 'spac' to Cie nie obudza Wink
Odpowiedz
#9
Witam. Muszę mieć nieźle narąbane, żeby odświeżać stare wątki. Smile Jestem newbie, ale aż mnie tąpnęło przy czytaniu tej futurologii.
(14.07.06, 21:31)Alferek link napisał(a): Jak wiadomo ruch precesyjny Ziemi powoduje "przesuwanie się" punktu równonocy wiosennej na tle gwiazdozbiorów zodiakalnych... Przesuwaniu gwiazdozbiorów towarzyszy również przesuwanie się płaszczyzny ekliptyki.
Mnie pogięło, czy Was - starzy wyjadacze? Żeby się przesunęła płaszczyzna ekliptyki, musiałaby się zmienić płaszczyzna orbity Ziemi. Precesja to ruch osi obrotu Ziemi po powierzchni stożka, co pociąga za sobą zmianę płaszczyzny równika niebieskiego a nie ekliptyki. Tylu czytających guru - z Kanarkusem na czele - i wszyscy się cieszą. Skąd Alferek wytrzasnąłeś te mapki ?
(14.07.06, 21:31)Alferek link napisał(a): 1. Ekliptyka zahaczy o gwiazdozbiory: Wieloryba i Oriona.
Gdybyśmy się znali w stopniu dopuszczającym spoufalanie, to bym Ci napisał, czym i o co zahaczyłeś. Smile
Sorki za ton - taki jestem jak się wzbudzę.
Gdy się okaże, że to ja p[shadow=red,left](lot)[/shadow]ę od rzeczy, to odszczekam i ze wstydu wypiszę się z foruma. Smile
Odpowiedz
#10
Zanim odezwie się tu jakiś Guru, pozwól, że skontruję Twoje święte oburzenie następującymi pytaniami:

Dlaczego nie reagujesz równie gwałtownie na padające tu i ówdzie na Forum sformułowania typu "obracanie się nieba" czy też "obrót sfery niebieskiej". No przecież autora takiego stwierdzenia musiałoby nieźle pogiąć! Przecież ani sfera niebieska, ani niebo nie obracają się, lecz stoją w miejscu. Że też nikt tego wcześniej nie zauważył i odpowiednio nie napiętnował! Przecież nawet każde rozgarnięte dziecko wie, że sfera stoi w miejscu, a obraca się razem z Ziemią jedynie obserwator stojący na jej powierzchni. Brrr... co za herezje z tym obracaniem się nieba!
A jakimi gamoniami muszą być Ci, którzy używają pojęć "wschód Słońca", "zachód Księżyca", itp.! Czy oni chodzili do szkoły? Przecież to obracający się razem z Ziemią obserwator "niesie" ze sobą swój zenit, swoją linię pionu i swój horyzont przeczesując tym ostatnim sferę niebieską, co powoduje ukrywanie się za linią widnokręgu ciał niebieskich! No jak można twierdzić, że ciała niebieskie wschodzą i zachodzą. Zwłaszcza gwiazdy, zwane najczęściej stałymi punktami sfery niebieskiej.

Jedynym błędem Alferka "w temacie" ruchu ekliptyki na skutek precesji osi ziemskiej jest to, że nie wspomniał, że mówi o tym w układzie geocentrycznym, gdzie równik jest stały, a precesyjnie "zatacza się" ekliptyka. Jest to, jak wiele ruchów, RUCH WZGLęDNY. Gdybyśmy przyjęli za płaszczyznę odniesienia ekliptykę, to przemieszcza się z kolei równik niebieski. Zgadzam się, że w ujęciu bezwzględnym ekliptyka jest rzeczywiście nieruchoma i nie ma związku ani z precesją, ani z nutacją. Ale Alferek pokazywał jej ruch względny na mapkach nieba, które zorientowane są, a jakże, względem równika niebieskiego. Wystarczyłoby, żeby dodał, że chodzi o ruch pozorny ekliptyki względem równika. I już.

Luzik, Meteorze.  Smile
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości