Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konkursowa gratka - gwiezdna zagadka
(05.11.05, 22:35)Henryk link napisał(a): Zmiana regulaminu nastąpiła po zakończeniu tej edycji, żeby następnym razem można było łatwiej opędzić się od żon, mam, czy kochanek i dopchać do kompa ;D.

O o o! Właśnie, dziękuję organizatorom za wyrozumiałość.  Smile
Myślę, że w związku z wydłużeniem czasu na odp, następnym razem możecie się spodziewać szerszego grona konkursowiczów.  Big Grin
Odpowiedz
Ja też dziękuję za zmiany.  Smile
Niestety mój komputer "osobisty" jest wspólny z żoną.  :-\

Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz
Uwaga

Po ciężkich bojach i konsultacjach w szerokim gremium, zdecydowaliśmy się ostatecznie zmienić regulamin.
Zmiana polega na tym, że na odpowiedzi czekamy do godziny 12tej następnego dnia po danej edycji konkursu.
Oczywiście punkty za szybkość liczą się jak wcześniej, tylko do 30tej minuty.

I jeszcze mała, ale jakże istotna uwaga: odpowiedzi proszę przysyłać tylko na mój adres e-mailowy: henryk65USUńTOtlen.pl

Zamiast wpisanego słowotworu: USUńTO, należy wstawić znaczek: @

Przy odpowiedzi proszę podać swój nick z forum, albo imię i nazwisko.

Powtarzam - proszę sobie zapisać ten adres i odpowiedzi przysyłać tylko na mój adres.
Odpowiedz
Została nieco ponad godzinka do rozpoczęcia drugiego zadania konkursowego Smile Zapraszam w imieniu Henryka i własnym Smile
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
Oto drugi zestaw:

Pytanie teoretyczne: Czy zmienna T Cep jest gwiazdą wybuchową, pulsującą, czy zaćmieniową?

I zdjęcie, tym razem z dwoma zaznaczonymi gwiazdkami, każda po 5 punktów:
[Obrazek: F2.jpg]

Przypominam, jeśli komuś zależy na maksymalnej ilości punktów, należy się spieszyć z odpowiedzią, w innym wypadku, jest czas do jutra do godziny 12:00.
Odpowiedzi proszę przesyłać na e-maila podanego nieco wyżej.
Odpowiedz
Ale numer, rodacy, mam dwie kompletne odpowiedzi i jedną na pytanie teoretyczne. Uzyskałem zgodę od maksiarzy na udzielenie podpowiedzi.
Oto ona: to jest takie proste, że nie ma co tu podpowiadać Big Grin
Odpowiedz
Uff, to była strasznie trudna zagadka  Big Grin .
Na zdjęciu zaprezentowany jest prawie cały gwiazdozbiór Małej Niedźwiedzicy - Ursa Minor. Fakt, że słabsze gwiazdki rozjaśniają tło, ale te jaśniejsze też wyraźnie widać.
Zaznaczone gwiazdy to:
- Polarna, alfa UMi - typu B Cep
- S UMi - miryda

Pytanie teoretyczne - T Cep, to miryda, zaliczająca się do grupy gwiazd pulsujących.

Punkty w drugiej edycji uzyskali:
- Damian                                      - 15
- Paweł Trybus                              - 15
- Kanarkusmaximus                        -  7
- Damian j.                                    -  3
- Jarek L (jak mam Cię zapisywać?)  -  2

Jak widać, żeby się znać na astronomii, najlepiej mieć na imię - Damian  Wink . Przy okazji teraz wiadomo kto potrafi użyć zgodnie z przeznaczeniem lunetkę biegunową...
Żałuję też, że wydłużenie czasu na odpowiedzi niewiele pomogło kolegom, ale już zostajemy przy tym.

Suma punktów po dwóch edycjach:
- Paweł Trybus                              - 30
- Kanarkusmaximus                        - 19
- Damian                                      - 15
- Damian j.                                    - 15
- Tomek L                                      - 13
- Gregory                                      - 10
- Jarek L                                        -  2

Zapraszam na kolejną edycję w sobotę o 19 tej. Tym razem zdjęcie z kolekcji wybierze Antyqjon.
Odpowiedz
(10.11.05, 12:25)Henryk link napisał(a): Uff, to była strasznie trudna zagadka  Big Grin .
Na zdjęciu zaprezentowany jest prawie cały gwiazdozbiór Małej Niedźwiedzicy - Ursa Minor. Fakt, że słabsze gwiazdki rozjaśniają tło, ale te jaśniejsze też wyraźnie widać.
Zaznaczone gwiazdy to:
- S UMi - miryda

Taaa Henryku - dla mnie to wcale nie bylo oczywiste Tongue Nie mam zadnego atlasu nieba pod reka (poza Deep Sky Observer's Guide, gdzie sa tylko male wycinki nieba), wiec jedynie co zalozylem, to to ze jedna z gwiazd jest calkiem jasna. AAVSO nie produkuje mapek polarnej, gdzie byloby widac polarna i okolice.
Wiec w zasadzie znow zgadlem co i jak... ;( cos czuje, ze przez brak atlasu nieba skopie ten konkurs...
A ten obszar nieba wyglada calkiem podobnie jak okolice alfa Her, wiec latwo o pomylke Tongue
Odpowiedz
Ja też się zastanawiałem co to może być, ale gdy odsunąłem się od laptopa na jakieś 2m i spojrzałem pod innym kątem, poznałem UMi  :Smile
Odpowiedz
(10.11.05, 12:25)Henryk link napisał(a): Zaznaczone gwiazdy to:
- S UMi - miryda

Według GCVS Polarna, czyli alfa UMi, jest cefeidą typu DCEPS (symetryczna krzywa jasności i niewielka amplituda) zmieniającą jasność wizualną w zakresie 1.86 - 2.13 mag z okresem 3.9696 d.  Wink

Zagadka znakomita. Metodę Pawła Trybusa warto stosować.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości