Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kolimacja newtona przy użyciu barlowa
Nie pisałem niczego o Twoim artykule w trybie krytykanckim, wręcz przeciwnie, napisałem że robi na mnie wrażenie wkład pracy, szczególnie animacje. Ale mój przypadek jest dość dziwny i nie podpada pod żadną opisaną sytuację, dlatego czytam wszystkie takie teksty i staram się dokładnie zanalizować. Nie jest najlepiej, ale da się oglądać, a przez nieumiejętne manipulacje mogę popsuć wszystko.
Co do tego, że laserka używa się do dokładnego "dopieszczenia" ustawień po kolimacji "na oko" piszą wszyscy i miałem tego świadomość. Po prostu w czasie rozmowy z jednym z uczestników zlotu usłyszałem o tej metodzie, że pozwala uniknąć typowych błędów metody laserowej i chciałem ją poznać. Tłumaczenia tekstu ani własnego opracowania jednak na żadnym forum nie znalazlem, odsyłanie wszystkich do tekstów po angielsku podważa sens istnienia polskich forów, każdy  może przeciez korzystać ze światowych zasobów. Tylko nie każdy zna tak biegle angielski i liczy na to że w krajowych źródłach znajdzie te materiały w bardziej przystępnej formie.
Co do tego że offset ustawia się na otworze pająka, to też nie był wymysł Janusza, napisałem wyraźnie, że mam wiele takich dokumentów, w tym anglojęzycznych.
Pozdrawiam Regulus
Odpowiedz
Cytat:Tłumaczenia tekstu ani własnego opracowania jednak na żadnym forum nie znalazlem, odsyłanie wszystkich do tekstów po angielsku podważa sens istnienia polskich forów

Nie no, ty mnie normalnie rozwalasz, a dzieci to też będziesz chciał żeby inni ci zrobili.

Ja też prawie nie znam angielskiego ale jak potrzebuję wiedzieć co piszą na danej angielskojęzycznej stronie to siadam do słownika czy translatora i sam sobie tłumaczę to co mi potrzeba.
Odpowiedz
Ja wam powiem chłopacy, że szarpnąłem się na kolimator Lesza (kupiłem od SayWiegu za 120zł) i muszę powiedzieć, że jestem zadowolony.
Robiłem wcześniej kolimacje metodą Hamal-a i też było okej. Czasami nawet sprawdzam czy laser nie oszukał, ale przyznaje nie myli się Tongue.

Pozdrawiam.
Teleskop: Synta 8", Crayford. Okulary: NLV 6mm, TV Plossl 8mm, W70 15 i 25mm. Filtry: UltraBlock 1,25" i polaryzacyjny Celestron. Akcesoria: Kolimator laserowy i inne. Canon 350d, statyw SLIK Pro 330DX Należę do grupy Perseusz - Nieformalna grupa miłośników Astronomii
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości