Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KOLIMACJA TELESKOPU
Witam

:] sprawy mają się coraz lepiej. Udało mi się znaleźć małą przerwę w zachmurzeniu :] i spojrzeć na Wegę.

[Obrazek: starttest2.jpg]

Na razie nic nie ruszałem od poprzednich ustawień (wtedy wykonałem zdjęcie ustawienia LW). Efekt jest zdecydowanie lepszy. Myślę że po wprowadzeniu następnych korekt zgodnie z postami wyżej. Będę się cieszył dobrze skolimowanym Newtonem :].

Zdam relację z następnych prób.

Jedyne co mnie zastanawia to inny obraz przed i za ogniskiem... Przyszło mi do głowy, że może mam sferyczne lustro? Możliwe to?

Pozdrawiam
Izork

ps. Atmosfera szalała stąd dość duże zmiany jasności.
SW 200/1000 na HEQ5 Classic, Bresser Messier 90/900 na MON-1(będzie szukał nowego domu). PL 4mm, PL10mm, SW UWA 15mm, SPL25mm, Barlow Vixen 2x,  Nikon D300s.
Odpowiedz
(19.10.09, 00:24)izork link napisał(a): Witam

:

Jedyne co mnie zastanawia to inny obraz przed i za ogniskiem... Przyszło mi do głowy, że może mam sferyczne lustro? Możliwe to?

Pozdrawiam
Izork

To normalne zjawisko wynikające z falowej natury światła. Rodzaj lustra
nie ma tu nic do rzeczy.
Czekam na poprawę kolimacji, i zdjęcie do analizy.
Pokaż jak masz przyklejone LW
Pozdrawiam
Newton 300/1500"PUSZYSTY",    "duet' 2x150x1050
Odpowiedz
Witamm..
wypada mi sprostować, gdyż z mego domysłu część czytelników niezrozumiała mej propozycji.
Porawiam inaczej: przesunieńcie tzn. nachylenie lustra głównego jest regulacja pod podstawą lustra, to wszystko raczej. pi x oko 3-y śruby
Lusterko boczne jest dobrze ustawione nie rostrajać do kolimacjiczy jest w lustre głównym kropka do centrowania?
Dziadek.
Odpowiedz
Witam, po następnych ustawieniach wygląda to tak:

[Obrazek: kolimacja.jpg]

Oprawa i mocowanie LW wygląda następująco:

[Obrazek: lw1n.jpg]
[Obrazek: lw2z.jpg]
[Obrazek: lw3k.jpg]
[Obrazek: lw4.jpg]

Lustro wpuszczone jest w oprawę i tam przyklejone w dwóch punktach silikonem. Blaszka trzyma całość "na wszelaki wypadek". Nie powoduje ucisku na lustro (mam nadzieje, może dla pewności podłożyć coś miękkiego między lustro a blaszkę?).

Pozdrawiam Izork
SW 200/1000 na HEQ5 Classic, Bresser Messier 90/900 na MON-1(będzie szukał nowego domu). PL 4mm, PL10mm, SW UWA 15mm, SPL25mm, Barlow Vixen 2x,  Nikon D300s.
Odpowiedz
(19.10.09, 21:01)dziadek link napisał(a): Witamm..
(...)
Lusterko boczne jest dobrze ustawione nie rostrajać do kolimacjiczy jest w lustre głównym kropka do centrowania?
Dziadek.

Przydała mu się jeszcze mała korekta Smile. Znacznik na LG jest oczywiście, z tym że ciemny, więc po prostu go nie widać.

Pozdrawiam
Izork
Odpowiedz
Witajcie

Gdy przyjrzałem się dokładnie zdjęciu LW wykonanemu z boku, zauważyłem że lustro nie jest pod kątem 45 st w oprawie... Pokombinowałem troskę i wyszło mi (poprawcie jeśli się mylę) że offset (2.22mm)  w moim przypadku uzyskuje się właśnie gdy pająk jest centralnie a lustro jest odchylone o to 3st (tyle brak do 45) dalej. Występuje wtedy przesunięcie w stronę "od LG i od wyciągu".

Dobrze myslę?

Izork
Odpowiedz
Cześć
Wygląda na to ,że kolimacje poprawiłeś znacznie.
Patrząc na zdjęcie Lw jest lekko przesunięte wLewo ,ale minimalnie.
Taki stan kolimacji ,ja nazywam wstępny wg kolegi Hamala , musi potwierdzić laser i test z kolimatorem na tube -taki jak ten.....
[Obrazek: 0b045ca2a83d0517m.jpg]
Końcowy wynik kolimacji powinien wyglądać tak..
[Obrazek: 4706d3fefac797cam.jpg]

Zwróć uwagę , LG patrzy dokładnie w wylot tuby co świadczy ,że oś tuby
to oś optyczna a przy tym wszystkie elementy optyczne centralnie wg Hamala.Potwierdza to wszystko laser i co najważniejsze widzę wyrażnie
offset, który jest zgodny z wyliczonym.Każde przesunięcie LW w prawo lub w lewo jest natychmiast widoczne.Kolejną zaletą takiego kolimatora na tube jest to ,że nie potrzebuje wykonywać testu na gwiazdach.Gwarancja dobrej kolimacji pewna.
Przy stosowaniu tego kolimatora nie potrzebuje niczego odmierzać ,ani wiedzieć jak przyklejone jest L W. Na każdym etapie kolimacji mogę sprawdzić jaki  mam ustawiony offset i w jakim płożeniu względem osi tuby jest położone LW.
Właściwe położenie LW oraz ofset odczytuje się gdy LG patrzy prosto w wylot tuby.
           Jeżeli chodzi o LW ,to tak jak przypuszczałem jest przyklejone centralnie bez uwzględnienia offsetu. Dlatego asymetria w nogach pająka.
Skośnie przyklejone LW na razie zostaw i dokończ kolimacje.
Pochylenie LW względem osi tuby ma być 45* a ofset ustawia  się odsuwając LW od wyciągu i w  stronę LG o wartość x=/2,5mm/
, a początkiem układu współrzędnych jest punkt przecięcia osi tuby i wyciągu.
Pozdrawiam
Odpowiedz
(20.10.09, 19:18)staszekpapis link napisał(a): C
Pochylenie LW względem osi tuby ma być 45* a ofset ustawia  się odsuwając LW od wyciągu i w  stronę LG o wartość x=/2,5mm/

Powinno brzmieć
Pochylenie LW względem osi tuby ma być 45* a offset ustawia się odsuwając LW/środek geometryczny/
od wycia i w stronę LG o wartość x=/2,5mm/
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości