Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Newton, kolimacja, objawy
(23.09.04, 09:00)Korek link napisał(a):Aby widziana pod kątem 45* elipsa dawała obraz koła, jej dłuższa oś musi mieć długość równą długości krótszej pomnożonej przez pierwiastek z 2.

a=2^(1/2) x b a - dłuższa oś, b - krótsza oś

Pytanie za sto punktów - jaka odchyłka od tego jest dopuszczalna by dokładnośc metody nie poszła się paść ?
Pewnie nie rozbierzemy tego teoretycznie ale może ktoś ma doświadczenia typu: mam taki a taki błąd i jeszcze jest wszystko przy tej metodzie OK.

Zauważ że to nieistotne.
Jeśli którakolwiek oś elipsy jest ZA MAŁA to będziemy mieć winietowanie przez lusterko wtórne.
Jeśli którakolwiek oś jest za duża - to nie będzie winietowania ale będzie nadmierna obstrukcja centralna (bo zbyt wielkie lusterko wtórne zabierze nam za wiele światła). Czyli rozmiar powinien być optymalny a owalność (nie ruszając terminologii fachowej) taka, by stosunek długości osi elipsy wynosił 1,41.
Possdrafka!
Miłek
Odpowiedz
Istotne o tyle by pod kątem 45* widzieć ją jako koło.
Pegasus Bresser 130/900, Tento 7x50 - oglądactwo pospolite
Odpowiedz
Hej!
Odkopuję stary wątek, bo za nowy ze słowem na 'k' mnie ukrzyżujecie  ;D
W skrócie:
Newton f/5, do dyspozycji pudełko po filmie z dziura w wieczku. Lustro główne  ze znacznikiem środka [kółko cienkopisem] Widać,że odbicie otworka w wieczku pudełka jest lekko scentrowane względem znacznika na lustrze [albo odwrotnie]. Cała reszta wygląda O.K. Zakładam,że powinienem poprawić kolimację lustra głownego, centrując obraz otworka pudełka-kolimatora względem znacznika na lustrze głównym. Pomijam etap korekty lusterka wtórnego, bo w moim modelu kąt 45* mam zablokowany na stałe fabrycznie, a nie widac objawów obrotu wtórnego względem osi podłużnej tuby. W zasadzie jestem pewien swego, chodzi mi tylko o potwierdzenie zanim zabiorę się za śrubki, tak dla spokoju ducha. Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Otworek ma być na środku znacznika na głównym ale razem będą lekko przesuniete w stronę wylotu tuby, ( na rys. w lewo) z powodu offsetu i to jest prawidłowe.

[Obrazek: kolimacja%20af.JPG]
Odpowiedz
Dzięki Hamal, nawet liczyłem właśnie na Ciebie. Odnośna imienna wzmianka/apostrofa być miała w zapytaniu, ale to już byłby objaw totalnego wazeliniarstwa  Wink ;D Zatem drżyj tubusie! Klucze 13-tki nadchodzą...
-Jarosław
P.S. Przekonałem się,ze kolimator z pudełka po filmie musi być w całości z pólprzezroczystego tworzywa, inaczej wpada za mało światła , a odkrywanie dekla tubusa wcale nie pomaga. Pierwsza wersję dawno temu wykonałem z czarnego pudełka i była to porażka, z odkrytym deklem nie mogłem wypatrzyć odbicia otworu kolimatora w wyciagu. Na dokładkę nie całe denko było obcięte, bo zamontowałem krzyż z nitek kierując się wskazówkami z jakiejś strony w necie, ale ta kryza z reszty denka tylko pograszała oświetlenie i utrudniała orientację w tubie.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Przyklejasz od środka kolimatora podkładkę, ale porowatą stroną na zewnatrz, bo gładka odbija tylko ukierunkowane światło a taka porowata działa jak odbblask i kierujesz teleskop w jasne niebo, widać wtedy wszytsko bardzo dokladnie. Mi się udalo tak dobrac podkładkę że do kolimacji w nocy wystarcza mi latareczka diodowa.

[Obrazek: kolimator.jpg]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości