Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy gwiazdy widać w dzień.?
(30.11.04, 21:34)Leon DreamSky link napisał(a):     A wejdz sobie do glebokiej studni i spojrz do gory. Jakie masz pole widzenia?? 10 stopni, 5 stopni. I zalozmy nawet (w co oczywiscie watpie) ze widac nawet do tych 3 magnitudo. To ile takich gwiazd zobaczysz w tak malym polu ??
    Trzymajcie sie !!

Leonie DreamSky'u  Wink niektórym może wystarczy, że zobaczą jedną  8) ; można już wtedy powiedzieć, że z głębokiej studni widać gwiazdy...
A tak na serio to nie bardzo wiem, czemu miałoby coś takiego (widzenie gwiazd z głębokiej studni) działać...

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
(30.11.04, 19:43)Henryk link napisał(a): Ja w takie bajki uwierzę jak sam zobaczę, ew. ktoś z Was da słowo, a nie na zasadzie, że kolega widział. Koledzy widzą różne rzeczy... Wink.

Oj Ty niewierny Henryku! OK. Kolega ma przyjechać do Polski na święta pewnie znów się z nim spotkam w pubie to zaciągnę go do komputera żeby sam opisał co widział. Uwierzysz wtedy? Powtarzam że sam i nie pytany powiedział mi  o takim zjawisku gdy powiedziałem mu że się wybieram na mały astrozlot w Bieszczady. Nie sądzę żeby mógł kiedykolwiek słyszeć o takim zjawisku, zwłaszcza że nie interesuje się astro. Zresztą, po co miał by kłamać ???? Ale wszyscy niewierni muszą trochę poczekać, chopak skończył studia i wrócił na Ukrainę, mam nadzieję że odwiedzi Polskę w święta czy Sylwka to wszystko opisze. Niecierpliwych zapraszam co Cern niech się przekonają na własne oczy ;-) Ew. może ktoś napisze do Cern żeby o to spytać ?
Kielce    50° 52' 30'' , 20° 36' 50'' Celestron C102AZ, Zeiss - Jenoptem 7x50W, PZO 11x40
Odpowiedz
Witam
Tym razem nie o gwiazdach ale o komecie McNaugtha. W związku z tym, że wszystko na to wskazuje, że pogoda nie da za wygraną  >Sad i nie zobaczę komety tuż po zachodzie lub przed wschodem słońca, mam pytanko, czy możliwe będzie zobaczenie jej w dzień. Gdyby jasność tej kometki wzrosła do -4,-5 mag., to czy dałoby się ją zobaczyć w dzień. Wiem, że na planetakach, a dokładnie na Wenus takie ekstremalne obserwy się sprawdzają 8). Obserwowałem Wenus w czasie jej bliskiej koniunkcji z Merkurym i jak pamiętam była to godz. 16. możę 17., a więc środek dnia. Co prawda Merkurego nie zobaczyłem ale Wenus była spokojnie widoczna. Tylko szkopuł tkwi w tym Wenus ma jasność punktową, kometa jakby to napisać powierzchniową.
Pozdr
Porucznik Celestron C6-N, starszy szeregowy SkyMaster 15x70 i szeregowy Tento 12x45
Odpowiedz
z tą studnią zetknąłem sie kilka razy, wiem że w dzień widać gwiazdy na pewno podczas całkowitego zaćmienia słońca, tylko że wtedy robi się na chwilę noc
Odpowiedz
Witam serdecznie.
Pozwolę sobie na mały fenomenologiczny wtręt.
Zrobiełem to zdjęcie 5.09.2010. Jakie było moje zdziwienie , gdy zobaczyłm na nim białe plamki , które wziąłem za optyczne artefakty zwiazane z niedoskonałościa optyki. Po wykonananiu zdjęć kontrolnych czystego nieba zobaczyłem je znowu w innej konfiguracji.
Wierzę , że bez problemu zidentyfikujecie te gwiazdy . Zdjęcie było wykonane 5.09.2010 około poludnia , samolot leciał kursem 350 i był dokładnie w zenicie. Zdjęcie wykonane apartem Panasonic tz-2 z 10-ciokrotnym zoomem optycznym
Wydaje się , że matryce CCD nie podlegają prawu Webera Fechnera tak jak ludzkie oko.

http://www.drivehq.com/folder/p7611021.aspx

Zdjęcie w całej krasie po wybraniu opcji show original. Życzę miłego szukania . Gwiazd jest pełno.
Odpowiedz
W jakimś dupiatym miejscu to wkleiłeś, bo od razu wycięło się.

Cytat:The published folder has expired.

Free users cannot publish folders, files or web pages. Folders published by free users are for preview only; they will expire in 20 minutes.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
Bardzo przepraszam , rzeczywiście to był jednak komercyjny host
Zmieniłem hosting na friko.
Pierwsza gwiazda tuż przed dziobem samolotu , druga ukryta w chmurce , a resztę sobie poszukajcie Smile))))

http://www.stars.3-2-1.pl/nowy.jpg

Spróbuje na tej stronie umieszczać jeszcze inne moje zdjęcia gwiazd w dzień
Odpowiedz
Rycho, jakie czasy naswietlania stosowales? sadzac po wygladzie samolotu byly to bardzo krotkie ujecia. gwiazd nawet dobrym DSLR w nocy nie ustrzelisz w 1/125 sek
Odpowiedz
czas 1/640 Iso1oo
Niestety obawiam się, że to nie gwiazdy tylko.... hot pixele wywalone przez algorytm odszumiający aparatu, lub coś latającego w powietrzu - babie lato, jakiś drobiny lub chemi-trails Wink
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + http://www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Skłaniam się do tez poprzedników. Raczej w dzień nie można zrobić fotki samolotu, bądź co bądź obiektu ruchomego i gwiazdy jednocześnie. To co stanowi niby gwiazdę przed dziobem to jakiś "farfocel".
Co prawda udało mi się intuicyjnie zobaczyć Wenus i Merkurego przez lornetkę, ale to było w okolicach zachodu Słońca. Gwiazdy widziałem w dzień tylko podczas całkowitego zaćmienia w 1999 nad Balatonem. A co do studni to są bajki. Owszem studnia, czy komin, potrafi zasłonić światło z boku ale nie zasłoni światła od czoła. To więc jak ma być widać gwiazdy? Możliwe jest to ponoć bardzo wysoko w górach (Andy, Himalaje), ale na pewno nie w godzinach górowania Słońca. Nie dane mi jednak to sprawdzić.

Gdybyś chciał fotografować z czasami jak dla gwiazd nocą to zamiast nieba miałbyś w sumie przepał, czyli biel. To ewentualna gwiazda nie będzie przecież na fotce jeszcze bielsza.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości