Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy gwiazdy widać w dzień.?
Witam,

akurat w sobotę chciałem umieścić  zagadkę - jak jasne gwiazdy można zobaczyć (wizualnie) w dzień przez teleskop?  No i się spóźniłem  >Sad

Tak się składa, że kiedyś pisząc (w ramach SOPiZ) program do obliczeń zakryć gwiazd przez Księżyc, który dawałby wyniki zbliżone do programu "Evans" (otrzymało go kilka osób z SOPiZ), a który był modyfikacją innego programu używanego przez US Naval Observatory, chciałem m. in. obliczyć stopień widzialności zakryć gwiazd w dzień.

Jak słabe gwiazdy można więc zobaczyć, zakładając czyste niebo (bez cirrusów), dużą elongację gwiazdy od Słońca, znikomą ekstynkcję, teleskop 150mm o dobrej jakość optyki  etc...?
   Pierwsze przybliżenie (jakie obliczyłem) - to przy jasności powierzchniowej gwiazdy (a ściślej - krążka dyrakcyjnego) podobnej do Księżyca otrzymuje się zasięg ok. 3 mag. Przy większym teleskopie - ok. 4 mag.  Potwierdza to praktyka - w 2001 roku w Oddziale PTMA w Warszawie zrobiliśmy zakrycie gwiazdy ok. 4.5 mag w dzień!! Big Grin (ściślej - kilkadziesiąt minut przez zachodem Słońca). Chciałem nawet dać link do tej strony PTMA, ale nie działa  >Sad   Może znajdę oddzielnie zdjęcie wykonane teleskopem z kamerą CCD, to dodam link. Sądząc po widoczności gwiazdy, można by spokojnie "złapać" zakrycie gwiazdy +6 mag (i do takiej jasności podawane są czasami efemerydy!).
  Kiedyś obserwowałem zakrycie w dzień jasnej (+3 mag) gwiazdy w Byku (przy wysokości Księżyca chyba 50 stopni). Było to widać nie tylko w 250mm teleskopie, ale i w jego szukaczu!

Hermes
Odpowiedz
Potwierdzam, że można zobaczyć gwiazdy w dzień z b. głębokiej studni. Powiedział mi o tym ostatnio mój kumpel z Ukrainy. Sam je widział gdy był u swojego znajomego w Cern, gdzie jego znajomy odbywa praktyki i prowadzi jakoweś badania. Chłopak nie ma raczej większego pojęcia o gwiazdach i nie miał powodu by mnie oszukiwać, zresztą to on pierwszy i nie pytany powiedział mi o tym zjawisku że widział gwiazdy na ciemnym niebie w biały dzień.
Kielce    50° 52' 30'' , 20° 36' 50'' Celestron C102AZ, Zeiss - Jenoptem 7x50W, PZO 11x40
Odpowiedz
Witam,

oto dwa zdjęcia z dziennego zakrycia gwiazdy 3 maja 2001 roku w PTMa w Warszawie:

http://ptma-warszawa.astronomia.pl/obserwac/010503.jpg
Jest to "stop-klatka" z taśmy wideo. Teleskop Newtona 250mm z filtrem czerwonym.

http://ptma-warszawa.astronomia.pl/obserwac/010503e.jpg
Zdjęcie wykonane kilka minut po obserwacji. Wizualnie wykonało ją troje obserwatorów. Gwiazda została znaleziona prawie pół godziny przed zjawiskiem. :o

Przynajmniej nie potrzebne były latarki do zapisania momentu zakrycia  ;D

Hermes
Odpowiedz
(30.11.04, 08:44)Hamster link napisał(a): Potwierdzam, że można zobaczyć gwiazdy w dzień z b. głębokiej studni.

Z 10-metrowej nie widać  ;D
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
zobaczcie że jest w przypadku newtonów efekt długiej studni/rury.

ciekawe czy refraktory by się już pogubiły.  :Smile
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... http://www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
W jednym ze starych numerów Urani (chyba z lat 70-tych) znalazłem list w odpowiedzi na apel A.Pilskiego na ten temat  pewnego "giganta"  który obserwował praktycznie każdego dnia Wenus i Jowisz jeśli pogoda dopisywała. Pisał też, że udało mu się dostrzedź Syriusza w godz. przedpołudniowych i Capellę tuż przed zachodem Słońca. Ciekaw jestem jaki zasięg miał  ten gość w nocy Big Grin
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
    Hamster i McArti - jakos nie chce mi sie w to wierzyc, powaznie mowie.
Rozwincie to jakos, no i wogole sprobujcie to udowodnic. Fakt ze slyszalem to wczesniej od ludzi nie znajacych sie na astronomii, ale nawet to, ze teraz ludzie z forum to pisza - dalej mnie to nie przekonuje.
    See yaa, Leon.
Odpowiedz
(30.11.04, 15:40)Leon DreamSky link napisał(a): jakos nie chce mi sie w to wierzyc, powaznie mowie.

Wierzymy ci, że nie chcesz nam wierzyć  Smile

pomyśl! jeżeli jedynym niebieskim wytrąconym z UV na powietrzu jest niebieski prostopadły do oka/telepa to ile mniej go widzisz niż na powierzchni?

pozatym masz całą kubaturę studni nie prześwietloną tymże niebieskim.

ja oserwowałem okiem dzienne zakrycie wenus/księżyc(bardzo młodego!!!) o której ono tam było koło 13-14 chyba latem w dzień. jak to zrobiłem? schowałem się za bardzo duży 9cio piętrowy budynek z dużym cieniem  i zobaczyłem wenus jak i sierp(właściwie część pionową tą najgrubszą)
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... http://www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
    Chwila, moment - bo juz cos zaczynam kapowac, choc nie do konca.
Czy chcesz przez to powiedziec ze caly ten blekit nad studnia zamieni sie na duzo ciemniejszy ??
I jak mam rozumiec 'prostopadle do oka' ?? - czy to jest prostopadle do kierunku patrzenia ??
    McArti - tlumacz dalej Wink

I jeszcze jedno: czytalem kiedys o jakichs tam panienkach z Sud Afrika, co mialy taka zdolnosc rozdzielcza ze widzialy sierp Wenus golym okiem, a co poniektore z nich widzialy jeszcze tarcze Jowisza i Saturna jako jajo. Wstawcie sobie zdolnosc rozdzielcza 1' lub 0.7' do mojego wzorka a wyjdzie wam dzienny limit w granicach -1 do -0.5 czyli Syriusz, Canopus w zasiegu w dzien.
    A o tych kobitach to czytalem w jakiejs starej WiZ.
Odpowiedz
Leon dalej nie wiem z kąd ty wytrzasnołeś ten wzór? Wymyśliłeś go?  :Smile
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości