Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
11-02-2017 Półcieniowe Zaćmienie Księżyca
Wrzucam tak na szybko bo czasu już nie wiele do rozpoczęcia tego zjawiska. Za mniej już jak godzinę Księżyc zacznie wchodzić w półcień Ziemi, nie dojdzie jednak do częściowego zaćmienia bo krawędź tarczy Księżyca przejdzie dosłownie o włos od cienia Ziemi. Powinniśmy jednak zobaczyć dość znaczne pociemnienie tarczy  w okolicy godz. 11** Maksimum zjawiska przypadnie o godzinie 01:44. Resztę danych w załączniku Smile

U mnie się trochę poprawiło z pogodą ale jeszcze jakieś większe chmurki krążą, mam nadzieję że się jednak uda. Trzymajcie rękę na pulsie i wrzucajcie jakieś foty i komentarze......

Powodzenia w obserwacji a...   Heart  to już na Walentynki....! Wink

K...

Na jakieś 30 min. przed kulminacją zjawiska naszły takie chmury, że już się nic więcej nie dało zobaczyć. To jednak już wystarczyło żeby zaobserwować dość duże pociemnienie tarczy skierowane w okolice godz. 11**, natomiast dolna prawa krawędź była dużo jaśniejsza bo wchodziła dopiero w półcień . Na pamiątkę zjawiska fotka z obserwacji live w necie... 

Następne zaćmienie już za pół roku 07.08.2017 tym razem o niewielkiej fazie częściowej 0,25 mag. Tak więc do zobaczenia po przeciwnej stronie orbity Ziemi i tym razem w zachodzącym węźle orbity Księżyca. Warunki obserwacyjne będą jednak dużo gorsze bo nisko nad horyzontem w momencie wschodu Księżyca z terenu PL będzie już widoczna faza częściowego zaćmienia. Np. dla SW PL maksimum zaćmienia częściowego wypadnie tylko 0,5* ponad horyzontem...! Warto już więc dzisiaj szukać dobrej miejscówki gdzie nic nie będzie zasłaniać na kierunku ESE. Wink

Załączone pliki Miniatury

KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
W Krakowie chmury przeszły w sam raz na zaćmienie  Smile.

Załączone pliki Miniatury

WO ZenithStar 80 II ED + AstroTrac TT320X-AG Travel System Canon EOS 400D, Canon EOS 6D
Odpowiedz
No to miałeś fart, no i super fotka a już myślałem, że się wszyscy u... spali Smile Pięknie widać jak krawędź tarczy "muska" ciemną stronę nocy... Brawo!
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości