Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alternatywa dla Meade EXT70
Po długim okresie rozbratu z astronomią, postanowiłem wrócić  Smile.
Mam okazję zakupić refraktorek Meade EXT70 za ok 740zł z GOTO, nówka prawie nieśmigany.Zawsze mi się podobał ten sprzęcik, ale wtedy był poza moim zasięgiem cenowym i kupiłem ZRT której aktualnie już nie posiadam. Chciałem Was zapytać jaką alternatywe w tym przedziale cenowym możecie zaproponować? Dużo już czytałem o EXT70 i znam jego plusy i minusy. Jest dość jasny, ogniskowa trochę mała jak na planety ale z barłowem ponoć daje radę. Moje priorytety to mobilność i uniwersalność. Nie mam auta, nie mam balkonu, więc chciałbym wziąć coś w plecak i wyskoczyć w teren. Wiem jak to jest z optyką, że jakość idzie z ceną itp. można dokładać po kilka stówek w nieskończoność Smile. GOTO fajny pierdzący gadżet al nie upieram się przy nim ponieważ mam małe doświadczenia z niebem.
Odpowiedz
Nie miałem do czynienia z tym sprzętem,ale moim zdaniem to nie ma sensu. Szukasz czegoś mobilnego i uniwersalnego. Mobilmy to może on jest,ale potrzebuje zasilania w terenie. To dodatkowe kilogramy do plecaka. Uniwersalny to on też nie jest;ani planet,ani DSów nie pooglądasz. Tzn. pooglądasz,ale szału nie będzie. Wydaje mi się,że jeżeli poszukasz jakiegoś refraktora na montażu azymutalnym (np SW102 + AZ3),ewentualnie maka 127 będziesz bardziej zadowolony. Ja bym się nie pchał w tego EXT70.
Myślę,że dobra lornetka dała by ci więcej satysfakcji niż ten teleskop,a i ona jest najbardziej mobilnym urządzeniem do oglądania nieba.

Odpowiedz
Za tą sumę można było je kupić w LIDLU a zdaje się że za mniej nawet, z plecakiem i osprzętem. 
Pamietasz jak miałeś 3 lata i dostałeś rower z kółeczkami ? Potem "górala" , potem skuter potem GOLFA z giełdy,  potem... coś z salonu z "wypasem" ?
To jest tak samo.
Masz kasę - masz sprzęt.  Nie masz - jedziesz na rybki maluchem , ale Cię to cieszy. Na autośce wszyscy Cię wyprzedzają ale kto złowi suma olbrzyma ?
No niestety 70ETX to maluch.  Jeżeli jednak wracasz do hobby to ciesz się tym co możesz. Za rok dwa kupisz coś większego. Najważniejsza jest własna satysfakcja, a GOTO jest fajne i Ci się spodoba. Nieba potem sam się nauczysz.

Andrzej
ps Lornetka (a za tą sumę całkiem niezła to też dobry pomysł)
ETX 90, ToUCam; "Leade 10x50" Canon 450d . Tayam's 4 metors KONIN 52.217N, 18.267E http://www.picasaweb.google.com/sp3uca.astro http://www.picasaweb.google.com/sp3uca 664 044 035
Odpowiedz
Za takie pieniądze na powrót do hobby lepiej celować w przyzwoitą lornetkę.
W tym ETX-ie płaci sie de facto za to go-to, ale przy jego jakości optyki to ani nie poszalejesz z DS-ami a tym bardziej z Księżycem i planetami.
Abberacja chromatyczna wg mnie jest monstrualna, co nie pomaga wrócić do hobby.
Niedługo będziesz chciał coś większego i tego ETX-a sprzedaż za połowe ceny, a fajna lornetka zostanie na długie lata będąc świetnym uzupełnieniem np dużego dobsa.
Pozdrawiam

Piotrek
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości