Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jasny bolid nad Rosją
Witam ponownie, dzisiaj mam świeże wykresy, a nie tylko aluzje i lanie wody Wink
Wybaczcie, że nie stworzyłem nowego wątku, ale nie chcę tu się szarogęsić i pozostawię to w gestii adminów, o ile uznają to za konieczne.

Od pewnego czasu na spaceweather.com podają ilość fireballi zarejestrowanych na niebie USA, w podziale na sporadyczne i okresowe. Zadałem sobie trud i wprowadziłem te dane od maja do 14-go września do Excela i oto efekt:

[Obrazek: 1.PNG]

Ponieważ pracowałem niegdyś jako analityk danych, stworzyłem również wizualizację trendu, polegającą na wyliczeniu średniej ilości fireballi na dany dzień za ostatni miesiąc. Przy czym na niebiesko mamy informację o fireballach "sporadic", a na czerwono o fireballach z rojów.

[Obrazek: 30.PNG]

Robiłem również analizę pozycji Ziemi w Układzie Słonecznym i po stosunkowo prostej obróbce danych udało mi się ustalić, że trendy na powyższych wykresach będą miały tendencję do geometrycznego wzrostu do początku 2015 r.
Odpowiedz
Witam,

Wykresy fajne, nie mniej wyciągnięte wnioski z kosmosu. Zastanawiam się czy uwzględniałeś jakieś inne parametry poza ilością zjawisk?
Poniżej przedstawiam wykresy z mojej stacji bolidowej od marca 2013 roku.

[Obrazek: pkim_pfn47.jpg]

No i co można by powiedzieć?
1. liczba zjawisk wzrasta?
2. w sierpniu jest najwięcej zjawisk?
3. ilość meteorów w sierpniu utrzymuje się na podobnym poziomie???
4. ???

A teraz uwzględniając:
1. że 2013 w marcu pracowała 1 kamera, druga ruszyła w czerwcu,, trzecia w połowie sierpnia, czwarta w grudniu faktycznie wniosek, że liczba zjawisk wzrasta jest jak najbardziej słuszny i wynika to z ilości pracujących kamer a nie z większej aktywności meteorów
2. biorąc pod uwagę, że w 2013 w sierpniu pracowały 2,5 kamery (3cia ruszyła w połowie sierpnia), a w 2014 pracowały 4 kamery można wywnioskować, że ilość meteorów w sierpniu gwałtownie spadła. Ale każdy doświadczony obserwator meteorów od razu wyciągnie z tego wniosek zupełnie inny, mianowicie: pogoda w 2014 była gorsza niż w 2013.

Podsumowując, z takich wykresów żadnych sensownych tendencji wyciągnąć się nie da, nie uwzględniając dodatkowych parametrów, z których wymienię:
1. ilość aktywnych kamer
2. zmienności kamer - podmiana kamery oznacza z reguły wzrost czułości czyli większą ilość zjawisk
3. zmienności obiektywów - podmiana obiektywu f1.2 na f0.9 oznacza większą ilość zjawisk
4. ilość pogodnych nocy - więcej chmur = mniej zjawisk
Poza tym budowanie tendencji na podstawie miesięcznej obserwacji z mojego punktu widzenia nie ma sensu, tendencje można sobie budować mając dane z kilku lat i uwzględniając wymienione przeze mnie czynniki.

Pozdr

Odpowiedz
Panowie administratorowie na pierwszej stronie tego wątku jest jakieś złośliwe oprogramowanie lub link prawdopodobnie powiązany z tą stroną  "zglowawgwiazdac.com". 
Odpowiedz
Witam.

(18.09.14, 14:31)tomekL link napisał(a):Poniżej przedstawiam wykresy z mojej stacji bolidowej od marca 2013 roku.

[Obrazek: pkim_pfn47.jpg]

Dzięki za dostarczenie interesujących danych i informacji - jedna uwaga - lepsze są jednak dane dniowe, ponieważ umożliwiają zastosowanie większej ilości narzędzi obróbki danych. Ale te też są świetne. Czekam na dane za ostatni miesiąc.

(18.09.14, 14:31)tomekL link napisał(a):1. że 2013 w marcu pracowała 1 kamera, druga ruszyła w czerwcu,, trzecia w połowie sierpnia, czwarta w grudniu faktycznie wniosek, że liczba zjawisk wzrasta jest jak najbardziej słuszny i wynika to z ilości pracujących kamer a nie z większej aktywności meteorów

Słowo "wzrasta" jest nieprecyzyjne w tym przypadku. Przecież zainstalowanie drugiej kamery nie podwaja ilości rejestrowanych zjawisk.
Może zwiększyć ilość obserwowanych zjawisk może o 5%, może o 20%. A widać, że między czerwcem 2013 a lipcem 2013 skok był na oko dziesięciokrotny. Tego typu skok "na wyższy poziom" ilości obserwowanych zjawisk widziałem na danych z USA w kwietniu 2012, oraz wrześniu 2013 - na polskich danych tego skoku nie widzę, więc albo pogoda, albo po prostu wszystkie leciały nad USA.

(18.09.14, 14:31)tomekL link napisał(a):2. biorąc pod uwagę, że w 2013 w sierpniu pracowały 2,5 kamery (3cia ruszyła w połowie sierpnia), a w 2014 pracowały 4 kamery można wywnioskować, że ilość meteorów w sierpniu gwałtownie spadła. Ale każdy doświadczony obserwator meteorów od razu wyciągnie z tego wniosek zupełnie inny, mianowicie: pogoda w 2014 była gorsza niż w 2013.

I w takim momencie przydają się dane w rozbiciu na dni. Bo można zauważyć, że obecnie średnia za ostatnie 30 dni jest 4 razy większa niż maksymalne dzienne rejestracje sprzed pół roku. I przy takim uśrednianiu, wpływ pogody jest w dużym stopniu niwelowany - ułatwiając odczytywanie danych, a nie utrudniając, co przecież (takie utrudnienie) też jest łatwo uzyskiwane przy prezentacji danych. Dane w trendach można albo podkreślić, albo zaciemnić, w zależności od intencji.

(18.09.14, 14:31)tomekL link napisał(a):Podsumowując, z takich wykresów żadnych sensownych tendencji wyciągnąć się nie da, nie uwzględniając dodatkowych parametrów, z których wymienię:
1. ilość aktywnych kamer
2. zmienności kamer - podmiana kamery oznacza z reguły wzrost czułości czyli większą ilość zjawisk
3. zmienności obiektywów - podmiana obiektywu f1.2 na f0.9 oznacza większą ilość zjawisk
4. ilość pogodnych nocy - więcej chmur = mniej zjawisk
Poza tym budowanie tendencji na podstawie miesięcznej obserwacji z mojego punktu widzenia nie ma sensu, tendencje można sobie budować mając dane z kilku lat i uwzględniając wymienione przeze mnie czynniki.

No to nie jest miesięczna obserwacja, tylko blisko półroczna - przedstawiona na danych - i jak wspominałem, wieloletnia, na której dynamika była mniejsza, z uwagi na większą odległość czasową od "lokalnego ekstremum".
I jak już wcześniej pisałem, da się wyciągnąć dane, tylko trzeba użyć narzędzi analitycznych.

Pozdrawiam i liczę na zacieśnianie współpracy w najbliższych miesiącach.
Odpowiedz
Najwyraźniej nie zerkasz w niebo bo zakładasz choćby to, że różnica w pogodzie w tych samych miesiącach rok po roku różni się o np. 10% lub niweluje (nie wiadomo jak i dlaczego) a tak nie jest. Bywają lata kiedy prawie cały miesiąc umożliwia rejestrację a bywają takie, że jest to raptem kilka nocy. Wylicz sobie procentowo różnicę. No i po drugie skąd założenie, że kolejna kamerka to przyrost tylko 5-10% zjawisk? Każda rejestruje co noc od kilku do kilkunastu/ kilkudziesięciu zjawisk a więc jeżeli Tomek miał dwie działające a rok później cztery to przy tych samych warunkach pogodowych wzrost byłby o 100% +/- 10%.
W każdym kraju z USA na czele sieci bolidowe dopiero się rozbudowują dodatkowo sprzęt bardzo szybko się zmienia, zwiększa się jego czułość a tym samym ilość rejestracji. Poszperaj w necie znajdziesz z ilu dokładnie stacji korzystają te statystyki na SpaceWeather i daję głowę, że z roku na roku ich ilość dynamicznie rośnie.
To wszystko mi osobiście wygląda jakbyś próbował dopasować wyniki do jakiejś tobie tylko znanej tezy...
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
(26.09.14, 10:34)Cronos link napisał(a):...
Słowo "wzrasta" jest nieprecyzyjne w tym przypadku. Przecież zainstalowanie drugiej kamery nie podwaja ilości rejestrowanych zjawisk.
Może zwiększyć ilość obserwowanych zjawisk może o 5%, może o 20%. A widać, że między czerwcem 2013 a lipcem 2013 skok był na oko dziesięciokrotny. Tego typu skok "na wyższy poziom" ilości obserwowanych zjawisk widziałem na danych z USA w kwietniu 2012, oraz wrześniu 2013 - na polskich danych tego skoku nie widzę, więc albo pogoda, albo po prostu wszystkie leciały nad USA.
...

Cześć,

Coś mi się zdaje, że wchodzimy w jakieś dyskusje bardziej filozoficzne, a ja za takowymi średnio przepadam. Nie podążam za Twoim tokiem myślowym, skąd wysuwasz te wnioski o wzroście 5% czy 20%. Kolega rok temu zmienił kamerę co spowodowało u niego wzrost rejestrowanych zjawisk o coś koło 200%. Cały świat idzie w nowe technologie, prowadzone są różne projekty z których rodzą się nowe stacje do obserwacji meteorów, programy do analizy danych, więc żeby wyciągać jakieś sensowne wnioski trzeba naprawdę uwzględniać dużo rzeczy. Bez tego to jest czysta filozofia.
A z tego co ja na razie zaobserwowałem to na pewno mogę wyciągnąć wniosek, że zawsze pierwsza połowa roku jest gorsza od drugiej pod względem ilości obserwowanych zjawisk Smile
Jak kolega tak lubi bawić się w analitykę, to zamieszczam w linku http://telewy.republika.pl/tmp/pfn47_201408.csv bardziej szczegółowe dane z mojej stacji bolidowej PFN47, będącej częścią Polish Firebal Network http://pkim.org/, podsumowanie jednego z najciekawszych miesięcy, bynajmniej w mojej ocenie, czyli z sierpnia 2014.

Pozdr, tomek
Odpowiedz
Cała ta dyskusja z Cronosem przypomina mi dyskusje Moon hoaxerów z ludźmi, którzy starają się im przekazać jakąś wiedzę na temat programu Apollo, budowy LM-a czy rakiet Saturn V, a oni piszą o studio telewizyjnym, krzywych cieniach i spisku NASA. Nie ma płaszczyzny porozumienia, mimo pozorów pisania o tym samym.  Tongue
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości