Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki teleskop wybrać?
Dość niefrasobliwie zadałeś to pytanie. Nic nie wiemy, co Cię w podglądaniu nieba interesuje, jakie masz preferencje, jakie warunki obserwacji, jak z ewentualnym transportem sprzętu, czy chciałbyś w przyszłości coś fotografować, itp itd.

Ale nawet tego nie wiedząc, osobiście zdecydowanie odradzam - chyba że chcesz mieć w domu gadżet do sporadycznego pooglądania Księżyca, planet, Słońca i innych mniejszych a jaśniejszych obiektów.
Teleskopik jest "ciemny", malutkie pole widzenia, do astrofoto się nie nadaje, chyba że na bardzo krótkie czasy ekspozycji. Rozdzielczość ( czyli podglądanie szczegółów) mizerna, bo ta zależy od średnicy obiektywu.

Produkty Meade są drogie, taka ich polityka cenowa. Za te pieniądze kupisz już duży reflektor na montażu Dobsona, albo uniwersalny refraktorek ED 80/600 z azymutalnym montażem AZ4. Uniwersalny, bo duuuże pole widzenia, obserwacje dzienne i nocnne, możliwość ciekawego focenia - jeśli od razu zdecydował byś się dokupić do niego montaż paralaktyczny z napędem przynajmniej na jedną oś.

Jeśli interesują Cię mgławice, galaktyki ale również pozostałe rodzaje obiektów, tylko w większej rozdzielczości / szczegóły/ - bezkonkurencyjny w aspekcie cena/osiągi jest reflektor na montażu Dobsona, o czym wyżej wspominałem...

Jak widzisz, temat jest obszerny, trzeba może więcej poczytać na forum, poszperać też w innych źródłach...

Smile

Odpowiedz
Dzieki za odpowiedz, tego typu odpowiedzi oczekiwalem

Jestem poczatkujacy, nie wiem jeszcze na czym sie skupie w ogladaniu nieba. Pewnie zaczne od planet i ksiezyca, ale bardziej chodzilo mi o cos dosc uniwersalnego, zeby ustalic co mnie najbardziej kreci.
Docelowo bardziej mysle o astrofoto, ale to jest na razie piesn przyszlosci.

Troche zaczalem analizowac parametry i doszedlem do podobnych wnioskow, ale nie mam doswiadczenia wiec nie wiem jak to w praktyce wyglada. Na razie zbieram informacje.
Szukam w miare mozliwosci czegos z funkcja go-to w budzecie do 3 tys. i pewnie dlatego zwrocilem na ten sprzet uwage. Ale jak zaczalem analizowac detale do doszedlem do podobnych wnioskow.
No nic na razie dalej szukam, najwyzej pozwole sibie sie Was zapytac.. pozdrawiam.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości