Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Głowica do OTA na statyw foto
Cześć.

Przymierzam się do kupna reflektora 8''. 90% ofert jest na dobsonie i rozważam taki zakup również. Ale posiadam też statyw foto (Benro), który przy pełnym rozłożeniu dźwiga 25kb, więc jest na prawdę sporym "lujem". Przy reflektorku to nawet mógł by być rozłożony tylko w 1/3 i było by więcej niż ok (przy mniejszym rozłożeniu teoretycznie można wpakować więcej niż te 25kg, ale to tylko gwoli podkreślenia jego stabilności mówię).

Pytanie jest następujące - czy mogę z niego zrobić użytek dla teleskopu przy użyciu odpowiedniej głowicy (jakiej, za ile?) czy lepiej odpuścić temat i kupić "gotowca" na dobsonie? Czy do wszystkich reflektorów są w sprzedaży odpowiednie obejmy i dovetaile (i inne niezbędne akcesoria) do montażu na statywach foto?

PS. Na obserwacje jeżdżę poza miasto, każdorazowo jest więc wycieczka. Z balkonu nie popatrzę (choć wygodniej) bo w linii prostej ~1,5km mam "bramę piekieł" w postaci lotniska.

Pozdrawiam.
Nikon 8x40 & 12x50 + statyw
Odpowiedz
Statyw statywem, ale przy oglądaniu  w okolicach zenitu "głowica" podniesie Ci wysoko dostęp do wyciągu, moze potrzebna będzie drabinka  Wink

Odpowiedz
Pewnie masz: Benro C-458M8. Podstawowym problemem w adaptacji statywu foto do zastosowań astro będzie mała średnica górnej części (tam gdzie mocuje się głowicę). Statywy stricte video dają czasami możliwość wykręcenia głowicy i zamocowania tam odpowiednio szerokiej płyty do montażu jakiejś głowicy która by się nadała, ale nie sądzę, że zamocowanie tam 8" tuby bez głowicy montażu paralaktycznego było by możliwe. Do tego dochodzi to o czym wspomniał Zbigniew czyli mała użyteczność takiego rozwiązania.
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Jeżeli chcesz wykorzystać ten statyw do dźwigania teleskopu - a jeszcze nie kupiłeś tuby.
I na dodatek ma to być super mobilne, to stawiałbym raczej na 6-calowy SCT Celestrona.
na Giro-mini:
http://www.teleskop-express.de/shop/prod...-load.html

Pomimo, deklarowanej nośności 25kg to 8 cali (nawet SCT)  może być za duże na ten statyw :/
Odpowiedz
Hej.

Dzięki za odpowiedzi. Wynika dla mnie, że nie ma sensu tej adaptacji. Szkoda, bo jestem bardzo zadowolony z tego statywu (Benro A4570F) i pod samą lornetkę to trochę z nim przesadziłem (w dniu zakupu) Smile. Poniżej fotki w trzech położeniach nóg (statyw nie rozsunięty, maksymalna wysokość głowicy to ponad 180cm).

[Obrazek: 20120613091201.th.jpg]
[Obrazek: 20120613091253.th.jpg]
[Obrazek: 20120613091328.th.jpg]
Nikon 8x40 & 12x50 + statyw
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości