Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaka magnituda w dzień (ISS)
Cześć.

Jaką jasność musiał by mieć obiekt, aby był obserwowalny w słoneczny dzień? Jest szansa na ISS przez lornetkę? A może chociaż Iridium (niektóre dochodzą do -8). Jeśli ktoś wie jaka minimalna magnituda jest zauważalna w słoneczny dzień gołym okiem (i / lub przez lornetkę) to był bym wdzięczny.

W.
Nikon 8x40 & 12x50 + statyw
Odpowiedz
Jak namierzasz kiedy i gdzie będzie ISS (no eng.)?
E.T. It return to house !
Odpowiedz
No więc, od paru miesięcy próbuję obserwować Wenus i Jowisz w czasie dnia, uzyskałem następujące wyniki:

Kiedy Jowisz był w opozycji i pare miesięcy po, udało mi się zobaczyć gołym okiem tylko o zachodzie Słońca, Jowisz miał wtedy -2.5 magnitudo. O zachodzie Słońca niebo jest oczywiście znacznie ciemniejsze niż w środku dnia, więc do dziennych tą obserwację zaliczyłem. Z mojego dziennika obserwacji (w skrócie):

Cytat:31 XII 2011 - obserwacje Jowisza [...] zaobserwowano go po raz pierwszy przez lornetkę o godzinie 14:43, podczas gdy Słońce znajdowało się na wysokości ~5 stopni nad horyzontem [...] o godzinie 15:02 udało się dostrzec Jowisza, podczas gdy elewacja Słońca wynosiła 2 stopnie.

Warto pamiętać, że skoro zobaczyłem przez lornetkę dopiero wtedy, oznacza że wcześniej w tym dniu nie podejmowałem obserwacji, dopiero po 14:30. Również, 15 XII 2011 miałem podobną obserwację i podobny wynik, tylko Jowisz był wtedy nieco jaśniejszy (około -2.7 mag). Też trzeba powiedzieć, że w tym czasie miałem idealne warunki pogodowe.

Obserwacje Jowisza gołym okiem były możliwe tylko z jednego powodu - obiekt się nie ruszał, to mogłem wyraźnie spojrzeć w to miejsce (przyglądać się centralnie w punkt), ale dopiero po zobaczeniu miejsca przez lornetkę. Także więc, satelita ISS szybko się porusza po niebie, w północnej Polsce może maksymalnie znajdować się na wysokości ok. 60 stopni, jasność osiąga do -3.5 mag. W biały dzień obserwacje za dnia (gdy Słońce jest wysoko nad horyzontem) są raczej zbyt trudne, aby to dostrzec (ale na pewno damy radę przez lornetkę). O zachodzie Słońca (tuż przed) można dostrzec jeszcze przez lornetkę, szybko zdjąć z pola widzenia i obserwować miejsce na niebie, gdzie się widziało - być może jednak się uda.

Oprócz Jowisza, za dnia obserwowałem także nieco jaśniejszą Wenus. Pierwszy raz dostrzegłem około 10:00 (czyli więc było bardzo jasno) i obok znajdował się Księżyc, który był punktem odniesienia i bez problemu odnalazłem. Obiekt taki o jasności -4.5 magnitudo można bez problemu dostrzec o zachodzie Słońca, w czasie dnia nie jest zbyt łatwo (dla mnie jest proste, ponieważ każdego dnia wiem w okolicy którego miejsca powinien się znajdować). W południowej Polsce ISS może osiągnąć -4 magnitudo będąc obok zenitu, to dla tych obserwatorów dzienne obserwacje o zachodzie Słońca nie powinny sprawić dużo kłopotów, gorzej jak od wschodu lub do zachodu Słońca brakuje kilka godzin.

Nigdy jeszcze nie obserwowałem satelit za dnia. Sądzę, że obserwacje ISS nie należą do prostych (mieszkając w północnej Polsce), a flary Iridium o jasności -6 magnitudo można obserwować bez żadnej lornetki, tylko się przyglądając w miejsce pojawienia się. Flary o jasności od -4 do -6 magnitudo również są możliwe za dnia, ale podczas rozpoczęcia flary korzystałbym z lornetki, a po zauważeniu szybko spojrzał na nią gołym okiem. Flary Iridium są to również zjawiska krótkie, więc cała obserwacja może potrwać do 15 sekund przez lornetkę i 5 sekund gołym okiem (trzeba być szybkim), ozywiście gdy weźmiemy pod uwagę maksymalną jasność, ok. -9 magnitudo.

Każda z wyjaśnionych obserwacji wyżej wymaga idealnie czystego nieba. Mam nadzieję, że ten poradnik się przydał i życzę miłych obserwacji nieba za dnia!
Odpowiedz
Libra_PL nieźle to opisał, ja dodam tyle tylko, że z tą "sztywną" barierą magnitudo też trzeba uważać, bo to czy dostrzeżesz ISS w dzień nie zależy tylko od jasności, jaką będzie ona osiągać w danym przelocie. Poza bezchmurnym niebem, niebo musi być jak najbardziej przejrzyste. Głęboko błękitne, jak po przejściu chłodnego frontu z intensywnymi opadami, które ładnie oczyszczą powietrze. Na takim niebie, jeśli wiesz gdzie szukać ISS, to jasność na poziomie -2 mag wystarczy (sprawdzone). Jeśli powietrze nie będzie przejrzyste, to może się zdarzyć, że nawet przy -3,5 mag możesz jej nie dostrzec (zakładając taką samą trajektorię przelotu).

Jeśli idzie o Iridium, jeden raz miałem okazję obserwować flarę -4 mag krótko po południu /zima, ~g.13:00/, ale niebo było i bezchmurne i przejrzyste. Oczywiście to był typowy "zajączek", maksimum nie trwało dłużej niż 2 sekundy i przypadło ponad 70 stopni nad horyzontem.

Wenus rzeczywiście można obserwować w dzień, zwłaszcza teraz kiedy przebywa krótko po maksymalnej wschodniej elongacji od Słońca. Poza wiedzą gdzie jej szukać, dobrze gdyby były spełnione warunki jak wyżej.

Pozdr!
SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
Odpowiedz
(19.04.12, 11:23)kszafran link napisał(a): Jak namierzasz kiedy i gdzie będzie ISS (no eng.)?
W 99% przypadków posługuję się anglojęzycznym programem na systemie Android (ISS Detector) oraz za pomocą (również anglojęzycznej) strony: http://heavens-above.com .
Nikon 8x40 & 12x50 + statyw
Odpowiedz
Witam
jak wcześniej napisano da się dostrzec ISS podczas dnia, ale raczej musi być dość daleko (kątowo) od słońca bo wtedy może puścić zajączek w twoją stronę. Natomiast tranzyty satelitów,samolotów itp. można dostrzec nawet na niezbyt czystym niebie.  Smile

Pozdrawiam
Synta 10; Tele Vue Panoptic 24 mm Plossl 6,7mm;10mm;25mm; Barlow 2x;2,5x; Orion Ultrablock
Odpowiedz
"Wenus rzeczywiście można obserwować w dzień, zwłaszcza teraz kiedy przebywa krótko po maksymalnej wschodniej elongacji od Słońca. Poza wiedzą gdzie jej szukać, dobrze gdyby były spełnione warunki jak wyżej." (Hawkeye)

Z tym ISS to tego się spodziewałem. Ja trafiłem na polski AstroJaWil i bardzo mi się podoba, ale dopiero się uczę. Jest tam opcja szukania automatycznego ISS za pomocą tej stronki "hevens..." jak i innych zjawisk i planet bezpośrednio z programu.
Odpowiedz
Od wielu lat interesuję się możliwościami obserwacji jasnych obiektów w dzień, tak na wypadek pojawienia się jasnej "dziennej" komety. To zainteresowanie zaprocentowało już w przypadku komety C/2006 P1 (McNaught).

Wenus widać w dzień bez najmniejszych problemów, wystarczy przejrzyste niebo i trochę wprawy.
Jowisza na czystym, przejrzystym niebie można dostrzec bez większych problemów gołym okiem na kilkanaście minut przed zachodem Słońca.

Z ciekawszych obserwacji dziennych:
17 maja 2000 roku obserwowałem koniunkcję Wenus i Jowisza około lokalnego południa, kiedy planety te znajdowały się zaledwie 7 stopni od Słońca. Jowisz miał wtedy jasność około -2 mag, a w lornetce 10x50 udało mi się go znaleźć jedynie dzięki temu, że był bardzo blisko Wenus (w samym środku zjawiska odległość między środkami planet wynosiła zaledwie 40" (sekund!!!) kątowych). W 15cm teleskopie Jowisz był widoczny dość wyraźnie.

10 stycznia 2006 roku obserwowałem kometę C/2006 P1 McNaught lornetką 10x50 około godzinę przed zachodem Słońca, kiedy jej jasność wynosiła około -2.5 - -3.0 mag, a znajdowała się wtedy około 10 stopni od Słońca. Kilka dni później, kiedy kometa osiągnęła -5 - -6 mag, udało mi się ją także gołym okiem około lokalnego południa, kiedy znajdowała się zaledwie 6 stopni od Słońca.

Kilka lat temu śledziłem lornetką 10x50 Saturna (jasność rzędu 0.5 mag) do samego wschodu Słońca. Podobnie śledziłem kiedyś Kapellę.

Pozdrawiam
Piotrek Guzik
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Jest taki programik, nazywa się Orbitron. On pokaże dane dotyczące przelotów satelitów (w tym ISS) i widzialność na danym obszarze.
Sky-Watcher Synta N-130/900 EQ-2, Sky-Watcher WA 66 6mm, Kellner 25mm, Kellner 10mm, Lornetka 10x50
Odpowiedz
No coś takiego szukałem  Smile Frontier  Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości