Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EQ3-2 via MAK >150mm
Witam wszystkich,
mam pytanie związane z zakupem.  W chwili obecnej chcę kupić MAK'a Sky-watcher 127mm na EQ3-2. Sprzęt do obeserwacji, planet, księżyca, astrofoto, żadziej do obiektów z katalogu M. Miałem już doczynienia z przygodą związaną z tym hobby, jednak sprzedałem największy teleskop firmy z Żywca ze względu na wagę i problemy z mobilnością. Mam problemy z kręgosłupem dlatego EQ5 odpada. Mam pytanie czy do montażu EQ3 będę mógł zamontować np. MAK'a 180mm, a nie jak podaje producent tylko do 150mm? Statyw pewnie wytrzyma, bo różnica wagi tuby nie jest zbyt drastyczna. Pytanie tylko czy obraz będzie do moich obserwacji w miarę stabilny? Myslę też o stosowaniu GOTO.

Pozdr. M.
Odpowiedz
Kolego drogi,jeśli te problemy z  kręgosłupem tyczą się kręgów lędzwi lub szyi,to radzę zasięgnąć porady dobrego neurochirurga.

Zdrowie ponad wszystko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pozdro.
Odpowiedz
ja też mam chory - i mam EM200 Wink
Przed neurochirurgiem lepiej znaleźć dobrego rehabilitanta (lub rehabilitantkę).

Duży mak i EQ-3-2 nie zadziała...

Smile
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
" Przed neurochirurgiem lepiej znaleźć dobrego rehabilitanta (lub rehabilitantkę). "

Rehabilitantki są pyszne, tak cię wymasują pierwsiami, że będziesz chodził na pół zgięty  Big Grin  ;D

Dziadek.
Odpowiedz
Ech...
A tak poważnie Mak 180mm jest za ciężki do EQ3, statyw nie wytrzyma, montaż nie podejdzie czy obraz będzie zbyt chwiejny?
A może wszystkiego po trochu?

P.S. O kręgosłup się na martwcie jest w trakcie wymiany na nowy ;-) A tak poważnie, reha w trakcie, a do neurochirurga pójdę jak mnie jeszcze ze 2 razy połamie. Jak na razie nie mogę dźwigać więc EQ5 i 25kg odpada.
Odpowiedz
(30.03.12, 21:32)Dziadek link napisał(a):" Przed neurochirurgiem lepiej znaleźć dobrego rehabilitanta (lub rehabilitantkę). "

Rehabilitantki są pyszne, tak cię wymasują pierwsiami, że będziesz chodził na pół zgięty  Big Grin  ;D

Dziadek.

Święta racja , jak mój znajomy chciał się odchudzić to poszedł na siłownie i tam mu dysk wyskoczył , jak pojechał do sanatorium to tak go wzięły pielęgniarki w obroty że mało nie zaliczył zejścia Wink ale na razie żyje i do sanatorium się nie wybiera Smile

Co do sprzętu na maxa wystarczy ale lepiej kupić mniejszą aperturę np.150mm.
Odpowiedz
Na razie kupuję EQ3-2 z Makiem 127mm, ale moje pytanie dotyczyło przyszłości nie wiadomo jeszcze jakiej. Wcześniej w planach przed wymianą tuby system GOTO.

Albo od razu coś takiego: http://www.bristolcameras.co.uk/p-skywat...3-pro-.htm - w Polsce chyba takiego zestawu nie ma.
Odpowiedz
Jak chcesz lekkie to może weź AZ4. Nawet wersjana stalowych nogach będzie lzejsza od takiego EQ3. A te EQ3 to tak by musialo być razej na stalowych nogach, zeby się obraz ne trząsł.
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz
(30.03.12, 19:39)papatki link napisał(a):ja też mam chory - i mam EM200 Wink
Przed neurochirurgiem lepiej znaleźć dobrego rehabilitanta (lub rehabilitantkę).

A kto ma zdrowy Smile?,też mam z nim problemy,bo kto nie ma?.A trekam 13" newtona w pełnej tubie,nie sądziłem że moja wypowiedz wzbudzi tak wielki poruszenie i zostanie odebrana tak humorystycznie,ale to dobrze bo tak poszedłem do odpowiedzi. Wink

Pozdrawiam.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości