Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AstroTAbak 2.0 - Astronomiczny Teleskopowy (abakus) Kalkulator
Sprawdziłem. Teraz wszystko działa pod warunkiem, że zaczniemy uzupełniać dane w  wizualu - potem gdy przechodzę na astrofotografię wyświetla już bez błędów. W odwrotnym  stronę pokazuje błędy.

Czy można  prosić o większe okienko wizualizacji ?
Odpowiedz
Rozumiem że po uruchomieniu programu które odbywa się bez żadnych komunikatów jest OK.
Następnie nic nie robiąc (nic nie zmieniając ani dopisując wcześniej), np. w polu apertura dopisujesz do istniejącej wartości np. "1" i w tym momencie wywala błąd?
Czy kiedy? Jaki błąd (jaka jest treść komunikatu)?
Jakie masz XP? (PL, EN czy np. kupione w USA....).

Pole wizualizacji może być większe - niebawem dorobię stosowną opcję.

Pozdr!
ATM achro 100/1000, Copernicus 152/990 ED Smile [b]http://www.sowson.ksknet.pl/download/ftp/AstroTAbak.zip[b] - Astronomiczny Teleskopowy Abakus - POLECAM!
Odpowiedz
System XP PL ze wszystkimi najnowszymi aktualizacjami.
  Błąd: " Błąd we wprowadzonych danych"  pokazuje się dopiero przy wyborze detektora. Po za tym wszystko działa poprawnie.
Odpowiedz
Błąd się zagłasza przy wyborze dowolnego detektora czy konkretnego jednego modelu?
Jest jedna kamerka co ma wymiar pikseli jako liczbę całkowitą: SBIG STL-6303E - czy jak wybierzesz tą kamerkę to też wychodzi błąd?
Czy edytowałeś plik "ac_matryce.txt"?
I jeszce jedno: czy jak wybierzesz okular np. Explore sc. /4,7/82 (ogniskowa akurat tego okularu jest opisana liczbą niecałkowitą) to jest OK czy wywala błąd?

Jeszcze raz przepraszam Cię za kłopot, ale myślę że jestem już coraz bliżej rozwiązania. Jeśli będę znał odp. na w/w to już będę wiedział gdzie szukać byka!

Pozdr!
ATM achro 100/1000, Copernicus 152/990 ED Smile [b]http://www.sowson.ksknet.pl/download/ftp/AstroTAbak.zip[b] - Astronomiczny Teleskopowy Abakus - POLECAM!
Odpowiedz
Tak błąd wywala przy  przecinkach. Przy STL -u jest ok. Nie edytowałem żadnego pliku.

W ustawieniach regionalnych zamiast " , " mam ustawione na "."  , ale tak zawsze i na każdym komputerze ustawiam.
Odpowiedz
OKi! (no to się zrobił wątek techniczny a nie merytoryczny  ;D)

Mam 2 pomysły jak to naprawić. Muszę jednak się dowiedzieć jak działa zmienna 'DecimalSeprator' w różnych środowiskach.
Więc mam ostatnią prośbę (mam nadzieję że już ostatnią!):

- jak masz wybraną tę kamerkę SBIG i klikniesz np. przycisk do góry obok "9" oznaczającej rozmiar piksela, to powinno się zmienić na "9,1" albo "9.1" i ew. wywalić błąd lub nie. Prosze powidz mi co się dzieje i czy wskakuje przecinek czy kropka?
I ew. czy jak z ręki wpiszesz kropkę np. w aperturze i zatwierdzisz Enterem to czy się buntuje czy jest OK?

Pozdr!
Odpowiedz
U mnie program działa bez zarzutu.
W kwestii merytorycznej: program pokazuje jak duży będzie obiekt - to działa i wydaje mi się, że prawidłowo Smile.
Dobrze by było aby program pokazywał jak naprawdę będzie widoczny obiekt, czyli jaką będzie miał jasność  w zależności od wybranych parametrów. Tu musiałbyś nakładać na bitmapę jakąś maskę, która przyciemni obiekty.
Mam nadzieję, że zapałałeś o co chodzi - niech jest to zbliżone do realizmu. Potem, po użyciu programu nie będzie pytań typu, czy przez lornetkę Nikon zobaczę jakiegoś Messiera czy też nie. Oczywiście jeszcze kolejne parametry jak seeing czy też obecność Księżyca (% oświetlenie tarczy). Myślę, że to byłoby spore wyzwanie, ale program stałby się świetnym narzędziem. Póki co jest jedynie pożyteczną ciekawostką.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
Hej!

Dziękuję Wszystkim kolegom za uwagi i wskazówki na forum jak i poza!
Głównie dzięki Wam powstała znacznie ulepszona wersja AstroTAbak 2.1 do pobrania w linku w pierwszym poście. Wersja uwzględniająca problem JaLe'go wkrótce myślę że będzie gotowa. Uwzględnianie jasności obiektów..... zobaczymy..... proste toto nie będzie..... (głownie chodzi o to że wszystkie zdjęcia musiały by mieć standradową referencyjną jasność - ale będę myślał...).

Główne zmiany:
- wszyskie zdjęcia zostały skorygowane - teraz do co widać w symulacji okularu czy kadru odpowiada temu co powinniśmy zobaczy w realu (oczywiście przy zał. że np. producenciu okularów podają prawdę)
- wpisane wartości "z ręki" można zatwierdzać Enterem (teraz działa prawie jak TAB)
- do ComboBoxów już nic nie da się wpisać - nie wywala błedów!
- okna symualcji podglądu mają funkcję przesuwania zdjęcia - funkcja ta została znacznie poprawiona: przy powiększaniu środek zdjęcia zostaje na środku i nie ucieka jak to było wcześniej - teraz działa naprawdę super!
- jest nowa lista teleskopów wg. typu a nie wg. nazwy/producenta z predefiniowanymi najpopularnieszymi parami apertura/ognisko
- jest zakładka "ustawienia" gdzie można włączyć/wyłączyć opcję zapamiętywania położenia okien na pulpicie
- na liście fotek pojawiają się tylko fotki bez innych plików które mogą się w katalogu znaleźć (np. thumbails czy inne sytemowe)
- lista zdjęć nie pokazuje pola zdjęcia które tylko zaśmiecało widok - teraz wygląda dużo lepiej.
- inne drobne kosmetyczne, literówki itp.

Progs teraz naprawdę już chodzi całkiem fajnie - polecam gorąco!

Jeśli ktoś zuaważy że brakuje jakiegość teleskopu, okularu czy aparatu proszę dać mi znać - następnym razem już będzie dodany!

Pozdrawiam!
Odpowiedz
Hej!

Przedstawiam AstroTAbak 3.0 (ilość siwych włosów postawła przy pisaniu nowej funkcji REAL - powstałej dzięki pomysłowi Alferek (thx za doskonałą sugestię) - predysponuje do tak wysokiego numeru!):

http://www.sowson.ksknet.pl/download/ftp/AstroTAbak.zip

Zmiany:
- w ustawieniach pojawiła się możliwość wyboru zakładki defaultowej
- usunięcie błedu polegającego na "przeciekaniu" parametrów sprzętu pomiędzy zakładkami (teraz są
w pełni niezależne)
- jeśli jest włączona symulacja to focus jest automatycznia na nią ustawiany nie powodując przypadkowego
scrollu comboboxów
- blokada wpisania złego znaku dziesiętnego (innego niż jest ustawiony w systemie)
- przy wczytywaniu parametrów sprzętu są sprawdzane przecinki/kropki czy są takie jak ustawione
w systemie i je odpowiednio koryguje. Można więc używać dowolnych zamiennie jak komu wygodniej (czyli JaLe już problemów
mieć nie będzie!)
- kilkadziesiąt nowych okularów w bazie
- i NAJWIęKSZA zmaina: tryb REAL !!!

Tryb real powoduje symulację widoku w okularze z uwzględnieniem nie tylko wielkości wzg. pola widzenia ale również:
- zasięgu gwiazdowego w okolicy obiektu
- jasności obiektu
- apertury
- powiększenia

Jest to piersza przymiarka (nie licząc tysiąca poprzednich nieoficjalnych) do zmierzenia się z problemem dostrzegalności obiektów. Niestety posiadam zbyt małą bazę (w sumie to prawie nie posiadam) relacji widzialności różnych obiektów w różnych warunkach atmosferyczno/sprzętowych. Tak więc spodziewam się ostrej krytyki... no ale ona da mi zapewne większą wiedze jak algorytm poprawić by było bardziej wiarygodnie.... Starzy i średnio starzy, a nawet początkujący wyjadacze mogą się śmiać, ale jeśli ktoś kto zamierza dopiero kupić telep i zobaczy (z grubsza) co będzie w okularze to może spowoduje o jedno mniej ogłoszenie na giełdzie w stylu "sprzedam nową Syntę jeszcze na gwarancji....." 

Pozdrawiam!
Odpowiedz
Sorki ale dopiero teraz zauważyłem, że jest nowa wersja Smile.
Tryb real wygląda przyzwoicie, trudno się odnieść do rzeczywistości, ale na pewno jakaś namiastka realizmu jest i o to chodziło.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości