Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nocny Obserwator 2.0 BETA - Duże zmiany
Przetestowałem szybkość animacji (procek AMD Phenom II X4 B40  3GHz, Grafika GF-210, 6GB RAM, Win7 64bit):
- w trybie power save 0,65 kl/s
- w trybie high performance 1,1 kl/s
O dziwo nie ma to związku z ilością wyświetlanych szczegółów.

Przy okazji mam pomysł, żeby było coś takiego jak jest w Stellarium: zaznaczam obiekt, który będzie nieruchomy względem monitora i będzie potem można włączyć sobie animację. Przyda się do symulacji wzajemnego położenia obiektów. Np: zaznaczam na środku ekranu jakąś planetoidę i obserwuję jej położenie z krokiem 1 dnia względem gwiazd czy planet.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
(11.02.12, 10:18)Alferek link napisał(a): Przetestowałem szybkość animacji (procek AMD Phenom II X4 B40  3GHz, Grafika GF-210, 6GB RAM, Win7 64bit):
- w trybie power save 0,65 kl/s
- w trybie high performance 1,1 kl/s
O dziwo nie ma to związku z ilością wyświetlanych szczegółów.

Przy okazji mam pomysł, żeby było coś takiego jak jest w Stellarium: zaznaczam obiekt, który będzie nieruchomy względem monitora i będzie potem można włączyć sobie animację. Przyda się do symulacji wzajemnego położenia obiektów. Np: zaznaczam na środku ekranu jakąś planetoidę i obserwuję jej położenie z krokiem 1 dnia względem gwiazd czy planet.

Alferek,
Ten pomysł jest zrealizowany prawie od samego początku. W momencie wyboru komety, asteroidy, planety, Słońca lub Księżyca w panelu GoTo włącza się KOTWICA, która utrzymuje dany obiekt w środku ekranu. Teraz w tej wersji 2.05 BETA wprowadziłem informację wyświetlaną w prawym dolnym rogu, kiedy KOTWICA jest włączona. Tę kotwicę można włączyć klikając środkowym przyciskiem myszy, aby pojawił sie panel ustawien mapy i tam masz ikonkę kotwicy. Ale samo GoTo obiekt Układu Słonecznego już wlacza tę kotwicę. Sprawdź.
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
bobobobobo,

Jeszcze raz dziękuje za Twoje uwagi, które mi uświadomiły, że nie wszyscy mamy takie szybkie dyski. Postaram się zastosować do Twoich wskazówek. Zobaczę ile to przyspieszy działanie. Mam nadzieję, że będzie lepiej, jeśli nie u mnie to choć na tych wolniejszych dyskach. Jeśli te operacje dyskowe faktycznie zużywają wiecej baterii w kompie to nawet dla same tego faktu warto to zrobić. Będę probowal. Dzięki.
Jak coś zmaluję nowego to dam tu znać.
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
bobobobo,

Większość Twoich uwag wcieliłem w życie. Zostawiłem tylko pojawianie sie wszelkich menu na środku ekranu. To znakomicie ułatwia ustawianie położeń paneli podczas resizu, który tak często lubicie robić. Jednak nie trudno się przyzwyczaić, że panele pojawiają się na środku.

Katalog z gwiazdami do 6,5 mag wczytuje sie raz na początku, potem już korzystam z tablicy w pamięci. Tak się dzieje dla małych powiększeń. Dla większych powiekszeń jeszcze program korzysta z dysku. To załatwię później.
MapA do BMP zapisuje się dopiero przy kliknięciu w edycję [BMP].
No i faktycznie miałeś rację, program u mnie zdecydowanie przyspieszył w tych mniejszych powiększeniach.
Sprawdź u siebie jak teraz działa wersja 2.06

Acha, zmieniłem ikonkę [X], aby zamykanie NO działało zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Dodałem także ikonkę minimalizacji - zwijanie do paska.

Prócz tego ze wszystkich paneli roboczych wychodzimy także klawiszem [Esc].
Aby wejść w Tryb Dzienny z nocnego możemy kliknąć w [Enter].

Polecam wersję 2.06 - jest szybsza w małych powiększeniach.
Odpowiedz
Dziękuję za wprowadzone zmiany. Teraz jest dużo szybciej i komfort używania wzrósł znacznie.

Wciąż jednak pojawia się okienko "Invalid floating point operation" kiedy azymut ma wartość 0.

Odkryłem też, że granice konstelacji na biegunie południowym wyswietlają się nieprawidłowo.
Odpowiedz
Ja bym się nadal upierał aby było coś np: na górnej belce, co by powodowało pojawienie się różnych okienek. Pamiętanie, że coś trzeba kliknąć prawy a coś środkowym klawiszem myszy jest mało komfortowe. Górna belka jest i tak prawie pusta można ją wypełnić przyciskami do włączania poszczególnych okienek.
A skróty klawiaturowe niech są, ale dla wielu osób bardziej domyślne jest klikanie myszą, czy w warunkach zewnętrznych używanie touchpada.

Program naprawdę jest użyteczny, ale jeszcze tych parę niedociągnięć trzeba poprawić.
ERGONOMIA i jeszcze raz ERGONOMIA!!!
Odpowiedz
(12.02.12, 13:39)Alferek link napisał(a): Ja bym się nadal upierał aby było coś np: na górnej belce, co by powodowało pojawienie się różnych okienek. Pamiętanie, że coś trzeba kliknąć prawy a coś środkowym klawiszem myszy jest mało komfortowe. Górna belka jest i tak prawie pusta można ją wypełnić przyciskami do włączania poszczególnych okienek.
A skróty klawiaturowe niech są, ale dla wielu osób bardziej domyślne jest klikanie myszą, czy w warunkach zewnętrznych używanie touchpada.

Program naprawdę jest użyteczny, ale jeszcze tych parę niedociągnięć trzeba poprawić.
ERGONOMIA i jeszcze raz ERGONOMIA!!!

Alferek,
Rozumiem, że pamiętanie o jednym prawym przycisku myszy, z ktorego jest dostęp do wszystkich funkcji programu jest zbyt obciążające umysł - więc w przyszłej wersji wprowadzę w belce górnej klawisz [MENU], szczególnie dla tych, którzy kompletnie nie mają najmniejszego zamiaru spojrzeć nawet do HELPu. Wiesz, oszczędzileś mi dużo czasu za co dziekuję. Wyleczyłeś mnie z chęci napisania instrukcji do programu. Przecież tego nikt nie przeczyta - to po co mam się męczyć.
Wystarczy jak program dopracuje Ergonomicznie i intuicyjnie - wtedy instrukcja nie będzie potrzebna.

Godz. 19:23 - wstawiłem do nakładki 2.06 przycisk MENU w belce górnej.
Odpowiedz
(12.02.12, 10:56)bobobobo link napisał(a): Dziękuję za wprowadzone zmiany. Teraz jest dużo szybciej i komfort używania wzrósł znacznie.

Wciąż jednak pojawia się okienko "Invalid floating point operation" kiedy azymut ma wartość 0.

Odkryłem też, że granice konstelacji na biegunie południowym wyswietlają się nieprawidłowo.

Faktycznie przy biegunie południowym pokaszaniły się linie konstelacji. Postaram sie to naprawić w następnej wersji jak i zobaczę co może być przyczyną, że masz problem z azymutem '0'.
Odpowiedz
Tak!
Generalnie instrukcja powinna być uzupełniającym dodatkiem a nie materiałem obowiązkowym, z którego jest konieczne zrobienie doktoratu z jej znajomości by można używać programu. Oczywiście przebarwiłem to, ale jeśli autor chce mieć satysfakcję z rzeczy setek, czy tysięcy użytkowników to warto zrobić parę rzeczy, które umożliwią bardzo wygodne korzystanie z tego programu.

Podkreślę, że program jest już użyteczny i na pewno go będę używał.
Odpowiedz
(12.02.12, 10:56)bobobobo link napisał(a): Dziękuję za wprowadzone zmiany. Teraz jest dużo szybciej i komfort używania wzrósł znacznie.

bobobobo
Dziś uaktualniłem nakładkę NO 2.06 i pełną wersję. Poprawiłem też granice konstelacji koło bieguna południowego i mam nadzieję, że dla azymutu '0' będzie teraz lepiej. Dodałem też wyszukiwarkę tekstów w opisach. Nie zmieniałem numeru jest dalej 2.06.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości