Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bolid nad wschodnią Warszawą 23-08-2011 g.2:13
Witam, zaobserwowałem właśnie przelot bolidu nad wschodnią częścią Warszawy. Z mojej perspektywy - Białołęka - wyglądało to tak. że bolid leciał około 15stopni nad horyzontem niemal poziomo od południa na północny wschód. Początkowo jako intensywnie zółty punkt ( jak kołujący samolot dający reflektorami) na wschodzie zaczął się rozciągać i w około około sześciu konwulsjach rozbłusków rozpadł się, ale części nadal leciały w smugach ognia żółtego a w rozbłyskach pojawiały się zielonkawe pochodnie. Leciał z prędkością mysliwca, "bombardującego na niskim pułapie pozycje wroga" i byćmoże był zauważony przez radary bo za kilka minut przeleciał od południowego wschodu na północ z dużą prędkością śmigłowiec (?) Może sprawdzał, czy gdzieś nie spadł? Ale to może zbieg okoliczności. Poniżej wizualizacja i domniemany tor lotu. Może ktoś wyłapał to zjawisko - stacje bolidowe, ktoś z Pragi, Targówka, Zielonki, Ząbek, Marek, Grochowa albo Wołomina był świadkiem przelotu?

[Obrazek: bolid230820112h13m.jpg]
[Obrazek: mapkall.jpg]
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Widziałeś piękne zjawisko. Ja w tym czasie byłem także w Warszawie, okna mam na wschód, ale budynki mam na wyskości 16 stopni. Ale nie widzialem tego, bo w tym czasie ... spałem.
Z tego co czuję, to ten bolid leciał kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy lun nawet dalej, tak więc cała wschodnia Polska powinna go była widzieć. Stacje bolidowe PFN z pewnościa zarejestrowaly ten przelot. Aż ciekawy jestem ich nagrań.
Gratulacje.
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Dj_peterka,

Ten bolid z pewnością przeleciał znacznie dalej od Ciebie niż to co zaznaczyłeś na mapie. Jeśli leciał na wysokości około 15 stopni, to z prostej trygonometrii wynika, że musiałby znajdować się zaledwie 1-2 km nad powierzchnią Ziemi, aby trasa jego przelotu była taka jak narysowałeś. W rzeczywistości gdy meteor jest widoczny, znajduje się na wysokości kilkadziesiąt kilometrów nad Ziemią. Najgłębiej sfotografowanym bolidem był bolid, który przeleciał w 2001 roku nad zachodnią Ukrainą, a który "zgasł" na wysokości 13 km. Zakładając, że podczas Twojej obserwacji bolid znajdował się więcej niż 15 km nad Ziemią, łatwo można obliczyć, że musiał jednocześnie znajdować się więcej niż 50 km (może nawet 100-200 km) od miejsca obserwacji w linii prostej.

Pozdrawiam
Piotrek Guzik
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Witam,
nie przeczę, że było to dalej, tylko z mojego punktu tak to wyglądało. Mam świadomość, że mogło to być o wiele dalej dlatego skierowałem zapytanie do ludzi z obszaru prawej strony Wisły. Było to zjawisko dość nisko i jeśli ktoś mieszka na zabudowanum terenie mógł nie widzieć. Ja maieszkam na 3cim ostatnim piętrze na osieglu na pryferium, a wokoło same niskie budynki nie wyższe od mojego lub jednorodzinne, popegeerowskie pola i łąki i mało drzew Smile
Mam nadzieję, że stacje bolidowe te "żywe" i te automatyczne zcoś zarejestrowały - czekam na informacje Smile
Pozdrawiam
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Aktualnie wiem o 4 kamerach sieci PFN które zarejestrowały to zjawisko.

[Obrazek: m20110823_001417_pfn42_48p_crop.jpg]

Trajektoria lotu została już przeanalizowana. Pełny raport można znaleźć na naszej stronie internetowej pod adresem http://www.pkim.org/?q=pl/bolid_nad_ukra...rpnia_2011

Pozdrawiam
Mariusz Wiśniewski

Pracownia Komet i Meteorów
Polish Fireball Network
www.pkim.org
Odpowiedz
Witam,
To wspaniale, że tyle materiału udało się zgromadzić. Dziękuję za żetelną analizę. Widzę, że muszę więcej czasu poświecić zagadnieniom meteorowym. Od 30 lat fascynuje mnie niebo i różnego rodzaju zjawiska. Mam okazję często obserwować niebo - chodzę późno spać Smile - wielokrotnie obserwowałem takie zjawiska ale nie miałem okacji aby głębiej je analizować. Man nadzieję, że moje kolejne opisy obserwacji będą dokładniejsze Smile
Pozdrawiam
dj_p
Odpowiedz
Witam. Na sąsiednim forum jest o bolidzie tej samej nocy co ty obserwowałeś, tyle że nad ukrainą. Nie znam się, ale chyba jeślio przelatywał na wschodnią polską, to mógł zahaczyć o ukrainę. http://astropolis.pl/topic/36542-bolid-n...ntry432106
Lornetka 10/25, Nikula 10-90x80, Sky Watcher 150/750
Odpowiedz
Filipie, ta informacja na sąsiednim forum jest zredagowana właśnie przez kolegę Marand.w (Mariusz Wiśniewski), którą zamieścił na naszym forum w poście powyżej. Ta informacja z PKIM wyjaśnia właśnie, że bolid przeleciał nad kochaną Ukrainą, a nie nad wschodnią Polską, jak ja sądziłem na początku Smile
Pozdrawiam
dj_p
Odpowiedz
Zmysły płatają nam figla gdy nie mamy punktu odniesienia. Bardzo często mamy doniesienia że meteoryt spadł do lasu sąsiada, tymczasem był bardzo daleko, czasem setki kilometrów za tym lasem.

Z moich ulubionych tekstów to opis że: "meteor leciał 100m nad ziemią i był w kształcie miotły" Smile

Zachęcam do obserwacji meteorów z PKiM i udziału w projekcie PFN. Do wyboru jest wiele technik, od patrzenia oczami po wyrafinowane sprzętowe rejestracje. W sieci PFN pracuje już ponad 50 kamer i liczba ta szybko rośnie. Każdej nocy może przecież polecieć ten najbardziej niezwykły bolid czyli dający spadek.

Gdyby powyższy kamyk spadał pionowo była by ogromna szansa, że mielibyśmy co szukać. Niestety wszedł bardzo płasko i po prawie 200 km lotu wypalił się całkowicie.

Pozdrawiam

Mariusz Wiśniewski
Pracownia Komet i Meteorów
Polish Fireball Network
www.pkim.org

PS. marand.w = Marand. Niestety nie udało mi się odzyskać starego konta.
Odpowiedz
W moim przypadku (aż wstyd się przyznać) emocje, a może i zmęczenie ( ale nie piłem tego wieczoru  Smile ) wzięły górę nad rozsądkiem w ocenie rejonu przelotu. Intensywność zjawiska sprawiła, że wydawało mi się, iż było to na wschodnich peryferiach Warszawy, dlatego byłem ciekawy, czy pojawią się inni obserwatorzy z dalszych wschodnich rejonów miasta i Polski. Dodatkowo ten przelot śmigłowca w chwilę po dodał trochę pikanterii moim domniemaniom Smile

Dzięki danym z sieci PFN moja ciekawość jest zaspokojona Smile . Mam pytanie, czy są jakieś stacje bolidowe na Ukrainie i czy może oni coś zarejestrowali?
Pozdrawiam
dj_p
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości