Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BOLID 7 lipca 2011 - Analiza
#1
7 lipca 2011 - Bolid nad południowo-zachodnią Polską

[Obrazek: Fireball_20110707_2112_2.jpg]

Późnym wieczorem 7 lipca 2011 roku o godzine 23:12 czasu lokalnego, niebo nad południowo zachodnią Polską rozświetlił wyjątkowo jasny i długi meteor.

W ciągu kilku minut o wystąpieniu jasnego zjawiska poinformowani zostali obserwatorzy Polish Fireball Network (PFN). Pierwsze obrazy uzyskane za pomocą kamer umieszczonych w stacji PFN38 w miejscowości Podgórzyn obsługiwanej przez Tomasza Krzyżanowskiego były elektryzujące gdyż obiekt przemierzył większą część nieba kończąc się nisko nad horyzontem.

Zapis z kamer pracujących w stacji PFN32 w Szamotułach obsługiwanej przez Maćka Reszelskiego także ukazywał bardzo jasny i długi ślad na niewielkiej wysokości. Również jedna z kamer pracujących w Nysie jako Tarcza Bolidowa zarejestrowała przelot tego obiektu. Ze względu na szumy kamery trudno było ustalić dokładne współrzędnych śladu na niebie.

Otrzymaliśmy doniesienia od trzech naocznych świadków zjawiska które pomogły w ustaleniu szczegółów niewidocznych na obrazach czarno-białych o niewielkiej rozdzielczości.

Właśnie zakończyła się analiza zgromadzonego materiału. Ustalono że zjawisko zaczęło się w okolicach Wrocławia na wyskokości 88 km i zakończyło się na wysokości 44.5 km w pobliżu Zielonej Góry. W trakcie lotu nastąpiła wyraźna fragmentacja na co najmniej dwa obiekty.  Meteoroid przyleciał do nas z okolic Jowisza.

Szczegółowy raport o zjawisku można przeczytać na stronie Pracowni Komet i Meteorów prowadzącej projekt Polish Fireball Network:


http://www.pkim.org/?q=pl/7_lipca_2011_B...olska_1564


[Mariusz Wiśniewski - PKIM]

------
Pozdrawiam,
Krzyś WinkOdpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości