Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowy Atlas Nieba 7,5 mag - 28 map.
W dniu dzisiejszym opracowałem i wydrukowałem nowy Atlas Nieba.
(Gwiazdy do 7,5 mag, gromady, mgławice i asteryzmy).

http://www.astrojawil.pl/atlas_28_map.htm

Zawiera 28 map + dwie szczegółowe (Plejady i Hiady) + lista konstelacji i skorowidz map.

Ten atlas podoba mi się najbardziej z tych wszystkich, które do tej pory wykonałem.

Wydruki na kolorowej drukarce A4 wygladają dobrze i czytelnie.

Zajrzyjcie, może i Wam się to spodoba
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
bardzo przypadł mi do gustu ten atlas
można prosić o wersję czarno-białą? W nocy przy czerwonej latarce może być problem z wersją kolorową, a wydruk w odcieniach szarości wychodzi jakiś blady

pozdrawiam
Odpowiedz
Tak jak jest ze wszystkimi mgławicami, asteryzmami wszystko ustawione na czarno?
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
na wydruku b/w dobrze widoczne są tylko gwiazdy
granice gwiazdozbiorów są ledwo widoczne, podobnie z liniami łączącymi gwiazdy oraz nazwami gwiazd i oznaczeniami (alfa, beta itd.). Słabo widoczne są też gromady i mgławice, a także siatka współrzędnych i zarys Drogi Mlecznej
wydruk na A4 jest mało czytelny ale to chyba wynika ze skalowania (80%)

na monitorze wszystko wygląda znakomicie

pozdrawiam
Odpowiedz
(12.04.11, 21:28)ZbyT link napisał(a): na wydruku b/w dobrze widoczne są tylko gwiazdy
granice gwiazdozbiorów są ledwo widoczne, podobnie z liniami łączącymi gwiazdy oraz nazwami gwiazd i oznaczeniami (alfa, beta itd.). Słabo widoczne są też gromady i mgławice, a także siatka współrzędnych i zarys Drogi Mlecznej
wydruk na A4 jest mało czytelny ale to chyba wynika ze skalowania (80%)

na monitorze wszystko wygląda znakomicie

pozdrawiam

To oczywiste, że wydruk kolorowych map na czarno-bialo linii jasnych kolorow jest prawie niewidoczny.
Zasugeruj, ktore linie w wydrykach roboczych - czarno-bialych sa konieczne, niezbedne a ktorych może nie być.
Np. Czy granice konstelacji muszą być?
Napisz co uważasz, że musi być, a czego nie wstawiać, aby nie zaciemniać obrazu.
Odpowiedz
(12.04.11, 21:36)Janusz_Wiland link napisał(a): Napisz co uważasz, że musi być, a czego nie wstawiać, aby nie zaciemniać obrazu.
hmmmm ... trudna sprawa
na pewno ja nie potrzebuję granic gwiazdozbiorów. Na mapkach zabieranych na obserwacje nie są do niczego przydatne. Co innego charakterystyczne kształty gwiazdozbiorów. Znacznie ułatwiają orientację na niebie. Nazwy gwiazd też są sprawą drugorzędną. Zostawiłbym tylko te najjaśniejsze, które od razu kojarzą się z odpowiednim gwiazdozbiorem (Rigel i Betelgeuza, Kastor i Pollux, Kłos, Altair, Deneb itd.). Ważniejsze są oznaczenia gwiazd bo ułatwiają korzystanie z różnych map np. bardziej szczegółowych jeśli zajdzie taka potrzeba

warto też zmniejszyć marginesy, nagłówki itp. tak aby mapa zajmowała jak największą część strony. W obecnej wersji numer strony na górze powoduje, że sama mapa zaczyna się 4 cm od brzegu kartki. Gdyby go przesunąć na dół zostałoby więcej miejsca na  mapę. To samo z bokami. Mamy po 3 cm na marginesy, a wystarczyłoby po 10-15 mm

pozdrawiam
Odpowiedz
(12.04.11, 22:29)ZbyT link napisał(a): hmmmm ... trudna sprawa
na pewno ja nie potrzebuję granic gwiazdozbiorów. Na mapkach zabieranych na obserwacje nie są do niczego przydatne. Co innego charakterystyczne kształty gwiazdozbiorów. Znacznie ułatwiają orientację na niebie. Nazwy gwiazd też są sprawą drugorzędną. Zostawiłbym tylko te najjaśniejsze, które od razu kojarzą się z odpowiednim gwiazdozbiorem (Rigel i Betelgeuza, Kastor i Pollux, Kłos, Altair, Deneb itd.). Ważniejsze są oznaczenia gwiazd bo ułatwiają korzystanie z różnych map np. bardziej szczegółowych jeśli zajdzie taka potrzeba

warto też zmniejszyć marginesy, nagłówki itp. tak aby mapa zajmowała jak największą część strony. W obecnej wersji numer strony na górze powoduje, że sama mapa zaczyna się 4 cm od brzegu kartki. Gdyby go przesunąć na dół zostałoby więcej miejsca na  mapę. To samo z bokami. Mamy po 3 cm na marginesy, a wystarczyłoby po 10-15 mm

pozdrawiam

Dobrze.
Przygotuję taki atlasik pod Twoje sugestie.
Odpowiedz
ZbyT,
Niestety na tym forum są ograniczenia w wielkości załączanych plików.
Sprawdź tutaj w moim ostatnim poście, czy takie mapki są już dla Ciebie OK.

http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.ph...707#p37707
Odpowiedz
Wstawiłem Atlas Nieba 8.0 mag 28 map+dwie dla posiadaczy drukarek laserowych czarno-białych.
Polecam

http://www.astrojawil.pl/atlas_28_map_cz_b.htm
Odpowiedz
(13.04.11, 07:50)Janusz_Wiland link napisał(a): Sprawdź tutaj w moim ostatnim poście, czy takie mapki są już dla Ciebie OK.

http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.ph...707#p37707
dokładnie o to chodziło
mapy są przejrzyste i czytelne
pozostał tylko jeden problem choć już drugorzędny. Przy wydruku w pełnej rozdzielczości cała mapa nie mieści się na kartce A4. Po przeskalowaniu do 80% wszystko się mieści ale czytelność opisów nieco spada ... na szczęście nadal są czytelne przy oświetleniu czerwoną latarką. Sprawdziłem  ;D

pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości