Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Planetarium w Pradze
#1
Niestety, nie byłem w nim, może będzie jeszcze okazja...A tymczasem nieco informacji dla tych, którzy będąc w Pradze staną przed dylematem: iść tam - odpuścić...

[Obrazek: plan_320.gif]

                                        http://www.planetarium.cz/

Z powyższej strony zrobiłem wolny przekład z działu "Planetárium se pøedstavuje" , pomijając mniej istotne sprawy a dodając inne, z innego źródła / kalendarz p.Matou¹ka /

                                  http://www.planetarium.cz/pl-info.html

Systematyczna działalność dla publiczności od 20 listopada 1960. W maju 1991 po obszernej i kompleksowej modernizacji oddano do użytku salę projekcyjną Cosmorama.
Ekran projekcyjny tworzy kopuła sali, najwyższy punkt kopuły jest na wysokości 15m od podłogi, powierzchnia projekcyjna 843m kw.

Okrągła sala ma średnicę 23,5m dla 210 widzów. Ciekawostka: kopuła projekcyjna wykonana jest z aluminiowych płyt pomalowanych na biało. Płyty są jak sito, są w nich otworki o średnicy 1,3mm i jest ich w sumie 54 miliony !!! Mają poprawiać akustykę.
Pomiędzy Al kopułą a dachem-kopułą jest wolna przestrzeń i technicy z obsługi mogą tam w razie potrzeby wstępować.

Oczywiście jest to największy obiekt w Republice Czeskiej, ale i też jeden z największych na świecie. Tylko kilka planetarii w Azji i USA mają kopuły o średnicy 26m.

Od września 2009 w sali Cosmorama pracuje, oprócz optyczno-mechanicznego systemu Cosmorama, nowy cyfrowy system SkySkan Definiti. Ze względów technicznych systemy te nie mogą pracować jednocześnie; więc albo - albo...

                                System SkySkan Definiti

W odróżnieniu od klasycznego, optycznego planetarium - gwiazdy można obserwować nie tylko tak, jak je widać z Ziemi, ale i w czaso-przestrzeni. Na niebo można popatrzeć z jakiegokolwiek znanego miejsca w kosmosie. 3D model kosmosu umożliwia lepiej poglądowo wyjaśniać zjawiska. Tak samo można z dowolnego miejsca obserwować planety czy np. wschód Ziemi zza Księżyca. Model kosmosu można aktualizować, m.in. o nowo odkryte extra-solarni planety.

Oprócz projekcji 3D kosmosu i jego obiektów system umożliwia komfortową projekcję zdjęć, obrazów, animacji czy video. To dodatkowa atrakcja i magnes.
System sterujący tworzy 12 komputerów, które m.in. przeliczają pozycje obiektów w realnym czasie, wyświetlanie obsługują dwa projektory.


                                    System Cosmorama


Jest też jednym z największych optyczno-mechanicznych systemów na świecie; wyprodukowany w Carl Zeiss Jena, zainstalowany w 1991. Widoki gwiazd i planet takie, jak je widzimy z Ziemi. System może jednak przenieść widza w przeszłość albo w przyszłość - i pokazać pozycje gwiazd np. w czasie ich zrodzenia.

Z uwagi na to, że gwiazdy prezentowane są klasyczną optyką / nie cyfrową/, projekcja
odznacza się super jakością / lepszą niż najnowocześniejszą projekcją cyfrową/
Projekcjom towarzyszy wspomaganie kilkudziesięciu dia projektorów. Stosuje się też lasery.


                                      System Digistar 3


W odrębnej sali Starvid cyfrowy system Digistar wyświetla na specjalny szerokokątny ekran niebo i kosmiczne obiekty nie tylko tak, jak je widzimy z Ziemi - ale i z różnych miejsc w kosmosie. Wyrafinowana i rozbudowana grafika 3D umożliwia systemowi dodatkowo prezentować Słońce, planety i ich księżyce, komety, czy asteroidy nie tylko jako kropki /tarczki/ na niebie, ale i zachwycające w detalach 3D modele, które można oglądać z wszystkich stron i z różnych odległości. A ponieważ obiekty oświetlone są Słońcem i rzucają cienie - teatr Układu Słonecznego jest jeszcze bardziej wiarygodny i przyciągający.

Oczywiście jest też projekcja współrzędnych, orbit, obrazów gwiazdozbiorów etc.


I na koniec: warto jeszcze kliknąć na "Planetária v CR a jiné odkazy".
Sieć planetarii i obserwatoriów w Czechach nie ma chyba konkurencji na świecie. Jest to jeden z niewielu plusów rządzenia komuchów. Ideologia nie przeszkadzała, by owieczki patrzyły w niebo...

W rynkowo- komercyjnym otoczeniu już z tym gorzej, kasa państwowa dziurawa, priorytety...

Smile


   


Odpowiedz
#2
No kurcze jestem tam często , a nie wpadłem na to żeby tam wjechać  :'(
Dzięki , przy okazji odwiedzę  Smile
Odpowiedz
#3
(24.05.11, 11:15)zibii link napisał(a): No kurcze jestem tam często , a nie wpadłem na to żeby tam wjechać  :'(
Dzięki , przy okazji odwiedzę  Smile
Ale niestety większość z Nas tam się nie obraca,i jest to kompletnie po za zasięgiem. :Smile
Odpowiedz
#4
Nie żartuj sobie z nas, Tomie ! Poza zasięgiem to masz Mt. Everest; no, może jeszcze Rysy  Wink


Odpowiedz
#5
Bo Praga to taka bliska zagranica Wink

Dzięki za informacje Zbignieww'ie
Odpowiedz
#6
(24.05.11, 19:52)zbignieww link napisał(a): Nie żartuj sobie z nas, Tomie ! Poza zasięgiem to masz Mt. Everest; no, może jeszcze Rysy  Wink
Ja wcale z Was nie żartuję,nawet mi to w głowie. Wink Ale gdzie mi tam z Kaszub do Gdańska przez Pragę. ;D

No ale oczywiście dla tych którzy mieszkają bliżej to fajna sprawa. Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości