Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GEMINIDY 2010

GEMINIDY 2010

Już 7 grudnia pojawią się na niebie pierwsze meteory z roju Geminidów. Będzie można je podziwiać
przez kolejne dziesięć dni, czyli do 17 grudnia. "Z dnia na dzień meteorów będziemy obserwować więcej,
a najwięcej Geminidów zauważymy w noce z 13/14 i 14/15 grudnia" mówi Kamil Złoczewski z Pracowni Komet
i Meteorów. Największa aktywność roju prognozowana jest na 14 grudnia (wtorek) o godzinie 12 czasu polskiego,
czyli w czasie gdy w naszym kraju jest środek dnia. Maksimum potrafi przesuwać się o 2-3 godziny. Można wówczas
zobaczyć nawet do setki zjawisk w ciągu godziny.

[Obrazek: news20081208geminidmini.jpg]
Meteor z roju Geminidów-  Spaceweather

Geminidy są jednym z wyjątkowych rojów, ponieważ nie są wywołane przez drobiny materii pozostawione przez kometę
ale przez planetoidę. Jest nią 3200 Phaethon, skała o rozmiarze szacowanym na 5 km. Krąży ona wokół Słońca zbliżając
się do niego bliżej niż Merkury i oddalając się dalej niż Mars. To oznacza, że orbita Phaethona może przecinać również
ziemską orbitę, a drobiny pozostawione na drodze tej planetoidy powodują powstanie roju Geminidów. "Astronomowie
przypuszczają, że Phaethon jest jądrem wygasłej komety" - podkreśla Kamil Złoczewski. Ciekawostką jest fakt, że
Phaethon została odkryta w 1983 roku przy użyciu satelity IRAS prowadzącego badania astronomiczne w podczerwieni.

[Obrazek: 0b2ac15bce6d6e03.jpg]
Satelita IRAS. Źródło: NASA

Miejsce, z którego zdają się wybiegać meteory związane z Geminidami znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt a dokładniej
w okolicy gwiazdy Kastora. Najlepsze warunki do ich obserwacji będą po godzinie 21 aż do godzin porannych. Obserwatorom
nie będzie przeszkadzał blask Księżyca, ponieważ pierwsza kwadra ma miejsce 13 grudnia. Meteory z tego roju dają zjawiska
o umiarkowanej prędkości. Większość nie pozostawia po sobie śladów, ale często bywają kolorowe - najczęściej żółte, zielone
i niebieskie. Więcej jasnych meteorów obserwuje się zazwyczaj w noce przed i po maksimum.

[Obrazek: radiantgeminidow2008.PNG]
Pozycja radiantu Geminidów na niebie. Źródło: IMO

Do obserwacji meteorów z roju Geminidów nie trzeba używać specjalistycznego sprzętu. Wystarczą nam nasze oczy. Jednak
warto poszukać miejsca na obrzeżach miasta lub poza nim. Poświata miejskiego nieba wywołanego przez sztuczne oświetlenie
powoduje, że nie dostrzeżemy słabszych zjawisk. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie do obserwacji zimową porą.
Należy się ciepło ubrać oraz zabrać ze sobą wygodne krzesło lub leżankę.

Obserwacje meteorów można notować i przesyłać do ogólnoświatowej bazy prowadzonej przez Międzynarodowe Towarzystwo
Meteorowe (IMO) . Na ich podstawie powstaje na żywo wykres aktywności roju. W Polsce obserwacjami meteorów od 23 lat
zajmuje się stowarzyszenie Pracownia Komet i Meteorów (PKiM). Oprócz działalności naukowej, prowadzi również działalność
dydaktyczną m.in. letnie obozy astronomiczne, konkursy astronomiczne, prowadzi liczne warsztaty , seminaria astronomiczne
a także wydaje biuletyn Cyrqlarz. Działalność PKiM wspierają: Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN oraz Obserwatorium
Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego. Strona internetowa stowarzyszenia Pracownia Komet i Meteorów -www.pkim.org

Kamil Złoczewski

Pracownia Komet i Meteorów

-------

pzdr.
Krzyś Wink
Odpowiedz
Wiecie może jaka będzie pogoda do obserwacji w dniu maximum w Polsce Centralnej ?
Odpowiedz
Nikt nie wie jaka będzie wtedy pogoda. Można co najwyżej prognozować jaka ona będzie, jednak prognozy na więcej niż 2-3 dni do przodu są zazwyczaj mocno niepewne.
Najnowsze prognozy mówią o całkowitym zachmurzeniu i opadach śniegu, ale to jeszcze prawie 5 dni, więc mimo tego może okazać się, że pogoda będzie niezła.
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
wczoraj wieczorem było  troche czystego nieba  mówie ahhh  niech strace wyciągne moją  synte 12 i spojrze w niebiosa    aż  mi sie  buzia sama cieszyła  jak zobaczyła  mgławice Oriona  heh
mogło  by byc  tak czyste niebo jak  wczoraj wieczorem 
tradycyjne  liczenie  spadających gwiazdek  będzie  nie moge sie doczekac aż będe sie  tak cieszył jak wczoraj  haha
Synta 12", lornetka 20x50mm, , SP10, SP25mm, Moonfish 30mm 2", GG 8528368
Odpowiedz
Dziś w południowej wielkopolsce, przynajmniej teraz, niebo jest prawie bezchmurne, czy jest jeszcze szansa, zobaczyć dziś geminidy?
Odpowiedz
Szansa jest zawsze Wink Kiedy trwa aktywność roju (w tym wypadku do 17 grudnia) każdej nocy można próbować polowania na te meteory. Problem w tym, że dziś jest już trzeci wieczór po maksimum, więc nawet w przypadku bezchmurnego nieba nie ma większych szans na to, by dostrzec ich tyle co można w maksimum. Jak masz czyste niebo to poluj, nic nie tracisz Wink
SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
Odpowiedz
[tt]Chętnie zobaczyłbym kilka, albo i kilkanaście geminidów, tylko ten księżyc...
Ale już koło 3:00 będzie wystarczająco nisko „coby” sobie pooglądać. Tongue Mam nadzieję, że do tej pory nad północny kraniec woj. Łódzkiego nie dotrze żadna chmurka. Wink
Poranna pobudka, zimny prysznic i mam nadzieję na obserwacje jak przy perseidach, a może jakiś bolidzik? Wink Troszkę się rozmarzyłem, ale cóż...[/tt]

Pozdrawiam, Pingwin! 8)
Astropozdro! Big Grin // Lornetka: Nikon 10x50 Action VII // Chętnie przygarnę: teleskop SKDOB (Synta) 8", lub 6". (Wiadomości na priv.) // Żychlin  N: 52° 14' 27"              E: 19° 37' 51"
Odpowiedz
wczoraj korzystając z chwili wolnego czasu  zerknełem lewym okiem na niebo  i zobaczyłem 2 gemenidy  na 40min  mojego całego  oglądania  bo  stwierdziłem ze -15*C  i tylko 2 w 40 min to szkoda  zdrowia  Smile  zblirzają sie  Kwadrantydy  2011  może cos sie  zobaczy  tylko szkoda ze tak późno radiant  wschodzi na niebo 
Synta 12", lornetka 20x50mm, , SP10, SP25mm, Moonfish 30mm 2", GG 8528368
Odpowiedz
[Obrazek: gem2010overview.png]

Jak widać, geminidy dopisały... pogoda nie bardzo.
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości