Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Refraktor SW 120/600
Od około roku mam refraktor Skywatchera 120/600, to postanowiłem napisać w końcu recenzje.

Najpierw parametry:
Obiektyw – 120mm
Ogniskowa – 600mm
Waga tuby - 4kg

Obserwacje:

Ksieżyc: dość ładne widoczny w mniejszych powiększeniach, na większych już niestety aberracja trochę przeszkadza. Jest dosć wyraźny foilet wokół, lekko fioletowawy zafarb widać także na szczegółach tarczy.

Jowisz: nawet nieźle wygląda, ale oczywiście nie tak dobrze jak w Syncie 8”. 2 pasy dobrze widoczne, ciemniejsze przy biegunach też są zauważalne ale już słabiej bo przeszkadza aberracja. Tranzyty księżyców galileuszowych też są zauważalne już w powerach ok. 80-100x.

Saturn: pierścień (teraz to właściwie taka grubsza krecha ) oczywiście widoczny, przy 150x (UO Ortho) już daje się lekko zauważyć pas równikowy

Mars: tutaj najgorzej, jedyne co wyraźnie widziałem to czapa polarna, ciemniejsze obszary to coś tam majaczyły, ale kiepsko.

Merkury -  w dobrych warunkach faza dobrze widoczna,

Wenus: tutaj faza oczywiście dobrze widoczna, ale ją akurat chyba w każdym teleskopie widać

DS:

Gromady otwarte: tutaj świetnie sprawdza się ten teleskop z racji ogromnego pola i dobrej punktowości gwiazd. Gromady takie jak HiHaPersei czy eMki w Woźnicy wyglądają super, szczególnie w szerokątnych długich okularach.

Gromady kuliste: tutaj już znacznie gorzej, takie optimum do nich to zaczyna się od 8” (w przypadku refraktorów to pewnie od 6”. A 5” refraktor to jest takie minimum, żeby bawić w rozbijanie. M13 rozbija całą w powerze 150x, ale obraz już jest dość ciemny. Mniejsze typu M5 rozbija jako tako na obrzeżach, ale jak w M13 obraz ciemny przy 150x.

Mgławice: tutaj różnie. Do bardzo duzych rozciagłych mgławic jest lepszy niż Synta 8”, z racji swojego pola.
Właśnie w tym achro widziałem najlepszy obraz Ameryki z Pelicanem w 2” szerokokątnym okularze i filtrem Orion Ultrablock. Mgławica Ślimak również wyglądała lepiej niż w Newtonie 8”.
Veil jest dość ciemny, ale za to da się złapać obie części w 1 polu. Fajnie prezentują się mgławice w Strzelcu jak Laguna czy Omega, M42 w Orionie również wygląda nieźle. Ultrablock dobrze się spisuje na małych powiększeniach, przy średnich już obraz jest niestety za ciemny.
Małe mgławice planetarne jak M57 również nieźle się prezentują -wyraźniewidoczny obważanek w powerach 100-150x.

Galaktyki: tutaj optimum to jak dla mnie zaczyna się od 12”, gdzie już widać wyraźnie takie szczegóły jak ramiona spiralne czy pasy pyłowe. A 120mm refraktorem to trzeba się ograniczyć do ich zaliczania, widac tylko co najwyżej kształt (mgiełka jest okrągła, owalna czy wrzecionowata).  Messierowe galaktyki to pewnie da się wyhaczyć prawie wszystkie, ale warunkiem jest ciemne pozbawione wilgoci i cirrusów niebo.
Oczywiście wśród  galaktyk jest 1 znany wyjątek: M31 jako jedyna prezentuje się dosc okazale już w małych sprzętach.

AZ3

W sumie ten montaż już miałem przed zakupem tuby, ale standardowo na tym montazu jest sprzedawana. 4kg 5” calowy krótki achromat to już jest taka granica nośności tego montazu. Dobrze powinien współpracować z mniejszym 102/500.  Ze 120/600 chodzi już dość cięzko, ale jakoś ujdzie. Najgorzej jest z ruchami w pionie. Do regulacji jest tylko duża śruba, do której trzeba mieć klucz 17 albo francuski. Śrubę trzeba dość mocno przykręcać, aby tuba nie opadała, szczególnie jak mamy włożony cieżki 2” okular. Jeżeli na montaż włożymy lżejszą tubę, to śrubę tą trzeba poluzować (oczywiście wyżej wspomnianym kluczem), bo inaczej może być problem ze zbyt mocnym skręceniem. Lekkie luzy są jeszcze, tuba zawsze lekko opada w dół.  Mikroruchy dosyć pomagają w precyzyjniejszym ustawianiu, szczególnie pionowe. Ogólnie lepiej kupić do tej tuby lepszy montaż (AZ4 lub Portę), do czego też się przymierzam, jak będzie kasa.

Mobilność:

Cały teleskop jest w miarę lekki (chociaż ciężar trochę czuć jak się trochę ponosi  ), w całości można go nieść nawet w 1 ręce (na dystanse tak ok. 1 km). Do długich tras można by tubę wrzucić do plecaka, a w ręku nieść sam montaż.
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz
  Witam..

troszkę ostrzyłem zęby na to cudo jako OTA tylko.
wg. opisu cieńko wychodzi, bo kupa dobrych filtrów do kupienia i jeszcze brakuje zdięć nooo kilka sztuk z opisu.

Może Autor tego opisu, będzie częściej używał swojego refraktorka, albo zrobi lub uaktualni opis ?

Ślę serdeczności, Dziadek.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości