Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IOptron MiniTower #8300 od srodka DIY
SmartStar-A ma wbudowany klin w trójnóg (klin nie "wedge" Tongue Big Grin) więc soft utrzymywany jest dość uniwersalnie.
[Obrazek: 41s4ri4x7pL.jpg]

Deltaoptical w swoim katalogu listuje
Cytat:Tripod/Wedge NexStar 4/5 339,00 zł
Który stosuje ten sam myk (klin w trójnogu). Najprościej i najtaniej byłoby chyba ożenić ten statyw z głowicą iOptrona (tyle że to bardzo lekki statyw dla NexStar SE 4 i 5"), albo wybrać lekkiego teflonowego SmartStar-A Smile Oba rozwiązania pewnie wymagałyby jakiegoś usztywniania.
Zestaw: SkyWatcher SCT 11" * Basler Ace, DSI III Pro * itd. WWW: Moja strona astro
Odpowiedz
(22.10.10, 08:32)jajak link napisał(a):Michu, dzięki za Twój dokładny i profesjonalny  opis! Teraz już wiem wiele, wiele  więcej na temat MT.Bedę starał dorobić wedga oraz zakupić konwerter.Czy praca w standarcie EQ jest możliwa bez problemów ?Wystarczy ją uruchomić na pilocie , czy coś jeszcze trzeba zrobić (  załadować jakiś inny soft)Bardzo interesuje mnie współpraca tego konwertera z kamerką guidujacą ...Jak tylko przetestujesz napisz parę słów ..

Przelaczenie na tryb EQ to tylko zmiana ustawien typu montazu w pilocie. Nie trzeba zadnych specjalnych firmware'ow ...itp.
Wazne za to jest aby opanowac nowa procedure alignmentu teleskopu. Mozna znalezc na forach firmowych co trzeba zrobic.
Jak przetestuje to opisze. Brak dobrych manuali jest typowy dla IOptrona Smile
Odpowiedz
Znalazłem opis pierwszych testów guidingu MT.
http://trapeziumtelescopes.com/blog/?paged=2
Jest tu wiele innych ciekawych opisów  związanych z testami MT, także o konieczności wymiany oryginalych łożysk .Firma Trapezium robi modyfikację tego montażu ,który kosztuje....bagatela 750 $ :o
To tyle prawie co sam montaż...
Odpowiedz
Firma trapezium to taka sama firma jaka moze zalozyc kazdy, nawet stroz nocny. Taki samozwanczy serwis sprzetu IOptrona.
Facet wytwarza duzo szumu w kolo swojej pracy, oferuje jakies trywialne uslugi techniczne za kosmiczne ceny i certyfikat z pieczatka z ziemniaka Smile

Nie mowie, ze uslugi trapezium dla MT sa niepotrzebne, nic takiego!
Problem w tym, ze osoba nawet z przecietnymi zdolnosciami technicznymi moze je wykonac sama Smile

Moje podstawowe zastrzezenia do ulsug to ze sa:

- bardzo ograniczone w zakresie i prymitywne mechanicznie (wymiana, lozysk, smaru, malowanie, czyszczenie montazu, dociskanie konektorow, dokrecanie srubek, wymiana podkladek, przetarcie montazu szmatka z kaszmiru ...etc Smile,
- niepewne co do jakosci, (kompletny brak rzetelnej kontroli jakosci, skromna wiedza techniczna i astronomiczna osoby wykonujacej usulgi, brak dokumentacji wykonanych zmian..itd)
- koszty sa astronomicznie wysokie w prownaniu do ceny montazu, uzytych podzespolow, srodkow chemicznych, narzedzi.

Nie chce sie rozpisywac bo nie warto wchodzic w szczegoly tej patologii. Nadmienie tylko, ze przeprowadzilem juz  z wlascicielem i glownym dostarczycielem uslug w tej firmie, kilka mniej i bardziej udanych konwersacji. Niestety uwazam, ze to byla strata czasu, bo jak sie okazalo facet czesto mija sie z prawda lub swiadomie nia manipuluje, nie odpowiada na pytania, notorycznie wyolbrzymia detale techniczne i przedstawia je w kategoriach nie do rozwiazania przez zwyklego usera. Nie ma bladego pojecia o elektronice, nie wie co to jest PE, jaka role pelni dla montazu, nie wie tez po co w ogole jest autoguiding i jak sie to robi...  Jakby tego jeszcze bylo niedosc facet nie umie dysykutowac jak dojrzaly czlowiek i zachowuje sie nie kulturalnie w stosunku do osob, ktore zadaja mu niewygodne pytania technicznie.

Listy dyskusyjne zalozone przez tego osobnika zawieraja w wiekszosci wypowiedzi wspierajace interes i
nie ma tam za duzo miejsca na konstruktywna krytyke albo pytania techniczne wykraczajace po za zakres uslug lub wiedzy zalozyciela.

Jesli czytasz blogi trapezium oraz listy dyskusujne na Yahoo, wez prosze pod uwage wszystkie rzeczy, ktore wymienilem. Wartosciowe informacje daje sie tam znalezc ale w 99% przypadkow nie beda one pochodzily od trapezium. Musisz wiec umiec oddzielic je od tych nieprawdziwych i bezwartosciowych...
Odpowiedz
Dzięki Michu- tak myślłem że to ściema  >SadZa takie pieniądze na pewno nie warto..)Wczoraj mój MT wywalił error - brak komunikacji z jednym z napędów..Po restarcie było ok.Sprawdziłem enkodery są na miejscu.Te łożyska  rzeczywiście nie wygladają na profesjonalne...może któreś szwankuje?Podłączałeś może kamerkę do guide?
Odpowiedz
(30.10.10, 16:54)jajak link napisał(a):Dzięki Michu- tak myślłem że to ściema  >SadZa takie pieniądze na pewno nie warto..)Wczoraj mój MT wywalił error - brak komunikacji z jednym z napędów..Po restarcie było ok.Sprawdziłem enkodery są na miejscu.Te łożyska  rzeczywiście nie wygladają na profesjonalne...może któreś szwankuje?Podłączałeś może kamerkę do guide?

Wszystko siciema tam na pewno nie jest ale tak jak pisalem. Jesli trapezium cos pisze to musisz dzielic to przez 10 zeby zblizyc sie do w miare prawdziwych informacji.
Podzielnik 10 nawet pokrywa sie z tym ze jak cene za tuning MT podzielisz przez 10 to dostaniesz koszt w USA potrzebny na materialy i narzedzia Smile

Odnosnie testow to pogoda poki co nie pozwala. Z wolnym czasem juz lepiej.
Jak nie jedno to drugie. Sorry
Odpowiedz
W ramach rozrywki podam, ze firma TREPezium wykonala w ostatnim czasie pomiar PE dla montazu MT Pro przed upgradem i po upgradzie. Od razu informuje, ze celowo uzywam slowa TERPezium gdyz wlasciciel i glowny sprawca zamieszania jest emerytowanym wojskowym... Smile

Co ciekawe przed upgradem PE byl mierzony na Jowiszu, po upgradzie na Wedze. Ale to jeszcze nie wszystko. Smile
Nie trudno sie domyslec, ze (zgodnie z programem partii ...) pomiar przed upgardem wykazal okrutnie duzy PE +/- 75 arc sec dla RA i DEC a po cudownym upgradzie PE wyniosl +/- 3 arcsec dla RA i +/- 4 dla DEC.

Najwieksze jaja zaczynaja sie jednak gdy przyjrzymy sie okresowi i czasom pomiaru. PE przed upgardem byl mierzony 750 sec. a po 410 sec. Z powierzchownej analizy wykersu wynika bowiem, ze slimak osi RA przed upgradem mial okres 300 sec. a po upgradzie tylko 150 sec. Os DEC odpowiednio: przed upgradem 500 sec o upgradzie 160 sec Smile. Wynika stad , ze abydwu zebatkom w slimakach przybylo zebow po upgradzie albo, ze Wega porusza sie szybciej po niebie niz Jowisz Smile

Pan trepezium zapytany ile trwa okres obrotu slimaka w RA odpowiedzial, ze nie wie, pozniej zas sprostowal, ze ktos mu kiedys mowil, ze 400s Smile Na innym forum pan trepezium twierdzil, ze montaz MT ma przelozenie na przek. slimakowej w RA  1:144 a MT PRO ma jeszcze wiecej !

Podsumowaniem testu jest rzecz jasna stwierdzenie autora, ze przedstawiony pomiar potwierdza, ze upgrade trepezium znaczaco poprawia PE montazu co juz wczesniej bylo trabione wszem i wobec... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Zeby byc bardziej obiektywnym dodam, ze ja jeszcze tematu pomiaru PE nie ruszylem wiec powinienem tez sie smiac w tej calej historii z siebie  ...Smile W koncu facet cos zrobil, ja nic nie zrobilem. Gdy jednak oceni sie wyniki tej pracy to w zasadzie mozna dojsc do wniosky ze lepiej by bylo, gdyby jej nie bylo.....   W zwiazku z powyzszym trudno mi siedziec cicho gdy ludziom pociska sie takie metry szescienne glupoty... Smile

Mam nadzieje, ze zrobilo wam sie weselej ... Smile
Odpowiedz
Witam.
Michu świetny opis i analiza MT.
Zamierzam kupić jakiś mont AZ na balkon, ten MT wydawał mi się odpowiedni , ale ... do momentu przeczytania tego wątku.
Niestety nie znajduję innych montów AZ na balkon i chyba jednak zaryzykuję i kupię  ???

Jak uważasz czy tylko do wizuala pociągnie on MAK-a SW 180mm ?
Waga z okularem około 9kg  :-\

Można rozważyć wersję PRO , ale skoro ta taka manufaktura to może oprócz statywu niczym się nie różni a w szczególności wzmocnioną konstrukcją pozwalającą dźwignąć 15 kg jak się chwalą.

Druga sprawa czy tym montażem można obserwować na poluzowanych sprzęgłach , np śledzenie i focenie samolotow.
Chodzi mi czy on ma takie sprzęgła jak np Meade ETX , czy jakoś inaczej rozwiązane ?

Astropozdro
zibii
Odpowiedz
Jesli idzie o w miare solidne ALT/AZ z goto na balkon to na dzien dzisiejszy za ta kase raczej nic lepszego niz MT nie kupisz.

Co do udzwigu - ja bym wiecej niz 10kg na tym nie wieszal, ale tutaj kieruje sie tylko wygoda obserwacji a nie tym ile sie fizycznie da na tym sprzecie powiesic. Jak poszukasz dobrze na youtube albo na forach yahoo groups to znajdziesz takich delikwentow co wieszali na tym 16" SC i twierdzili, ze MT to ciagnie. Nie namawiam do takich eksperymentow. Regula jest tu dosyc prosta, im ciezszy telep powiesisz tym szybciej bedziesz wymienial lozyska. Jak pisalem - nie jest to duzy problem ale w moncie trzeba juz dlubac...

Obserwacje na luznych sprzeglach mozna spokojnie na MT wykonywac ale rzecz jasna tylko na dobrze wywazonym telpie. Sprzegla w MT dzialaja na docisk. W praktyce to dwa duze pokretla zalozone na osie montazu. Ich dokrecanie powoduje, ze elementy w danej osi zaciskaja sie a powstale tarcie przenosi moment obrotowy z przekladni a ta z silnikow. Naturalnym problemem jest, ze te sprzegla z biegiem czasu sie luzuja i trzeba je podregulowac. Kolejny powod zeby zajrzec do montazu Smile
Odpowiedz
Dzięki za odp.

W końcu się zdecydowałem na kupno lekkiego montażu paralaktycznego z możliwością azymutu ( są takie  Smile ).
Wyszło wielokrotnie taniej i solidniej.
W moim setupie jest to drugi po EQ6 montaż i taki mi wystarczy.
Gdyby to rozwiązanie się nie sprawdziło to jeszcze raz wrócę do rozważań nad MT.

pozdr
zibi
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości