Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IOptron MiniTower #8300 od srodka DIY
Sprawa ma sie nastepujaco:

Montaz, ktory posiadam i opisuje w watku to:

MiniTower # 8300
http://www.ioptron.com/index.cfm?select=...ca95974f1a

W miedzyczasie pojawil sie jego nastepca:

MiniTower PRO # 8100
http://www.ioptron.com/index.cfm?select=...45d25b0651

To wlasnie standardowo w tym nowym moncie oferowany jest statyw z 2" nogami. Z tego co pisze producent statyw pasuje do obydwu montow (starego i nowego). i w dodatku mozna go zamowic osobno. Teoretycznie istnieje wiec mozliwosc zlozenia jakiegos zestawu hybrydy. Wspolnym elemenetm obydwu montow jest tez kontroler goto. Ten nowy mont #8100 ma tez inne bajery jak np 6 razy bardziej dokladne enkodery itp. Na chwile obcena nie do konca wiem tylko po co bo z obcenymi enkderami trafia i prowadzi bardzo dokladnie (jak dla wizuala).
Co by nie bylo lepszego nie mialem jeszcze go w swoich rekach. Jedyne info jakie mam to strona producenta i forum uzytownikow na Yahoo. Szczerze mowiac to troche malo. Nigdy nie wiadomo co za ludzie tam pisza i czym sie kieruja. Dobrze byloby wiedziec co siedzi w srodku a to nie sa informacje, ktore sa ogolnie dostepne.

O te plastikowe zebatki az tak bym sie nie martwil choc ich przesmarowanie uwazam za koniecznosc. Jak widzisz u mnie pracowaly na sucho dlugi czas i nadal wszystko jest ok. Moj MT ciagnal na raz po 2 teleskopy i jakiegos ubytku na jakosci prowadzenia nie widze.

Co do pilota to jest on podlaczany kabelkiem do MT i ma swoj mini wieszak na montazu. Generalnie jednak chodzi o to aby trzymac go w reku i obslugiwac klawisze. Z samym naciskaniem az tak tragicznie i toprnie nie jest ale co jakis czas zadarza sie, ze musze wcisnac niektore klawisze jeszcze raz bo za 1szym razem nie zalapia. Zwykle problemy te rozwiazuje sie poprzez renowacje klawiszy polegajaca na naniesieniu przewodzacej pasty na spod gumowego klawisza. Zdaje sie ze mozna ta paste kupic w sklepach z czesciami elektronicznymi. Jak pamietam  sluzy on do naprawy klawiszy w pilotach RTV.
Odpowiedz
Bardzo interesujący opis.Mam także taki montaż i uważam go za bardzo dobry zakup.Jest bardzo solidnie wykonany, a także prosty w obsłudze.Trochę zmartwiły mnie te plastikowe przekładnie .... mam nadzieję ,że nie " wykruszą się " podczas eksplatacji.Mam parę pytań związanych z Twoim opisem.Mówisz o  dokręceniu przed uruchomieniem"sprzęgieł " czy masz na myśli ten  czarny metalowy perścień na osi w której montujemy przeciwwagę ( przy samej głowicy?) i drugi ( trójramiennna nakrętka)  od spodu głowicy?Jak wyważyć cały układ tak aby działał prawidłowo ? U mnie parę razy miałem sytuację, że teleskop "zjechał " i obrócił się  w dół ( miałem założony SC 8" plus nasadka bino)W twoim opisie zaciekawiło mnie także wykorzystanie tego montażu do astrofotografii.Znalazłem kilka opisów  wykonania klina paralakycznego( rozumiem ,że nie ma go jako wyposażenie dodatkowe w ofercie IOptrona)Pozostaje także kwestia guidingu z wykorzystaniem dodatkowego gniazda HBX.Pisałeś że jest w standarcie Meade, a ja chciałbym podłączyć kamerkę  wstandrcie ST-4 ( myślę o kamerce, która nie musi być podłączona do komutera  a takie pojawiły się  w ofercie SW i Celestrona)Czy są dostepne jakieś gotowe przejściówki na ten standard?Może masz może jakiś schemat na podstawie, którego możan bybyło coś zbudować?
Odpowiedz
Jeżeli nie fotografujesz za pomocą DSLR na odludziu to SynGuider/NexGuide może nie być najlepszym rozwiązaniem. Na brytyjskim stargazerslongue na początku było spore zainteresowanie, a później to ucichło a na giełdę wskoczyło parę sztuk tych guiderów.
Konwertery jakieś ma shoestring, jak i można pytać się bezpośrednio iOptrona. HBX jest we wszystkich jego montażach, co w Europie jest raczej widoczną wadą (choć wtedy po prostu RS232 i guidujesz bez problemu kamerką/webcamam która nie musi mieć ST4). Poza tym z tego co kiedyś czytałem guidowanie odbywa się dla trybu EQ - czyli musisz mieć klin paralaktyczny do tego. Nie prościej zastosować zwykły paralaktyczny montaż?
Zestaw: SkyWatcher SCT 11" * Basler Ace, DSI III Pro * itd. WWW: Moja strona astro
Odpowiedz
Właśnie chodzi mi o zdjęcia za pomocą Canona 350....
Montaż HEQ 5 już przerabiałem i... sprzedałem.MT miał służyć tylko do wizuala, ale  w necie znalazłem przykłady zdjęć wykonanych tym montażem i to mnie zaciekawiło.Głównie chodzi mi o prosty setup , montaż +dslr+camera guide bez komputera.!!!!W przypadku jeżeli w kamerce bedzie wyjście do podłączenia do portu HBX to byłoby to o co mi chodzi !Wiem ,że IOptron robił przejściówki ze  standardu meade ( RS-232) na ST-4 ale teraz na ich stronie pisze ,że jest "out off stock"Znalazłem także wykonane amatorsko wedge do MT i takie coś chce też wykonać.Muszę tylko sprawdzić czy mogę działać montażem w opcji EQ ( w pilocie taka opcja jest tylko nie wiem czy aktywna, może trzeba bedzie załadować nowy soft)
Pytanie zasdnicze -jak podłączyć kamerkę do guide do portu HBX ????
Odpowiedz
Adapter Shoestringa lub bezpośrednio od iOptrona zamawiany z USA.

Albo prościej - kupić montaż Celestrona NexStar SE1 (z klinem, bez guidingu), lub SE2 (bez klinu - dostępny jako dodatkowy, z guidingiem). W teleskop-express są te montaże.
Zestaw: SkyWatcher SCT 11" * Basler Ace, DSI III Pro * itd. WWW: Moja strona astro
Odpowiedz
Tak jak pisałem montażu nie chcę zmieniać...Chodzi mi o zadaptowanie go do astrofotografii.
znalazłem w sieci projekt wedga wykonany według mnie bardzo dobrze:
[Obrazek: 8045bb68ac778b69m.jpg]
[Obrazek: bf74d94df99f81a5m.jpg]
a także mniej profesjonalnie ( ale działaSmile :

[Obrazek: 5d4c4b95dd35f919m.jpg]
[Obrazek: 39b4de214ecebb72m.jpg]

W przypadku adaptera  na ST-4 znalazłem takie coś:
[Obrazek: 21d65bcbb7425da9m.jpg]
Tylko gdzie można to kupić ?
Odpowiedz
Widze, ze temat sie ciekawie rozwinal. Mam odpwiedzi na czesc pytan w nim zadanych.
W duzej mierze udzielil ich tez kolega riklaunim. Na predce dorzucam swoje kilka groszy.

Konwerter sygnalow guideujacych w standardzie S-Big do standardu Meade RS232 mozna kupic bezposrednio w IOptronie. Zeby nie bylo tak latwo zawsze tych kontrolerow brakuje. Dostawy sa mniej wiecej co 3 -4 miesiace. Ja na swoj czekalem 3 tyg. Wczesniej zadzwoniliem do Ioptrona i pogadalem ze sprzedawca/szefem/ web designerem/adminem forumowy / ksiegowym/przedstawicielem  w jednym. ( Tu zeby bylo jasne IOptron USA to jedosobowa firma - i w rzeczywistoci przedstawicielstwo wiekszej chinskiej firmy zwanej Jinghua ( nie obrazajac nikogo). Dogdalem sie w taki sposob zeby odlozyli dla mnie 1 sztuke gdy tylko kontrolery pojawia sie w sklepie. Nie bylo z tym zadnego problemu.  Kontroler otrzymalem jakies 2 tyg temu i od tej pory nie mialem czasu zeby go wyprobowac. Fotki kontrolera wrzucam jako zalacznik.

Posta zupdatuje jak tylko zmierze PE montazu.

Tutaj tez od razu wspomne, ze dotad nie znalazlem w necie pomiaru PE dla Minitower!
Znalazlem za to na forach fantastyczne opinie wyglaszane przez bylych lub obecnych delarow Ioptrona jakby montaz choc tylko do wizula to posiadal dokladnosc porownywalna z highendowymi montami z gornych polek. Nie chce tych bzdur tutaj w rozwijac ale ostrzegam jedynie by nie dac sie nabrac na taki bullshit. Nie polecam rowniez uslug firmy Trapezium Telescopes.

Co do PE cudow sie nie spodziewam ale po prostu chcialbym wiedziec czy warto do tego urzadzenia kupowac/budowac wdge'a czy nie. Stad tez moj zakup w/w adaptera

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Regulowanie docisku sprzegiel w osiach ALT i AZ

Jesli mamy taka sytuacje, ze mimo iz pokretla sprzegiel sa mocno zacisniete (os ALT - okragle u gory po stronie przeciwwagi; os AZ - trojkatne od spodu montazu) a teleskop nadal dosyc latwo mozna przesuwac w danej osi oznacza to, ze sprzegla przepuszczaja i trzeba je podergulowac.

Robimy to poprzez dokrecenie wielkiej szesciokatnej nakretkki trzymjacej dana os i jej lozyska.

Na ponizszych ryskunkach widac gdzie ta wielka nakretka sie znajduje.
W osi ALT jest ona za zebatka przekladni slimakowej w osi AZ widac ja od razu po zdjeciu bocznej scianki montazu.

Trzy istotne uwagi nt regulacji:

1. Zanim zaczniemy dokrecac nakretke nalezy poluzowac mala srubka imbusowa kontrujaca wielka nakretke,
Mysle, ze na zdjeciach dobrze tego imbusa widac wiec nie bede sie rozpisywal.

2. Sama regulacje musimy wykonac z wyczuciem. Jesli dokrecimy nakretke za mocno,  za mocno tez scisniemy cala os i bedzie to wyczuwalne jako opor podczas proby jej obrotu. Jesli nakretke dokrecimy zbyt slabo, os bedzie sie obracala zbyt swobodnie i sprzeglo nie bedzie dzialalo. Cala zabawa polega na znalezieniu polozenia nakretki, ktore jest jak najblizej punktu gdzie wyczuwamy opor a mimo wszystko os obraca sie swobodnie. Wbrew pozorom jest to bardzo latwe.

3. Dociskanie danej osi to tez dociskanie lozysk stozkowych tej osi. Jak pisalem wczesniej oryginalne lozyska sa wykonane z marnej jakosc metalu (zbyt miekkiego) i im bardziej je scisniemy, tym szybciej sie zuzywaja (wytarte bieznie, wytarte albo pekniete rolki...etc). Regulacja sprzegiel najmniej zaszkodzi lozyskom lepszej jakosci.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Wedge

Wedge do MT nie ma oficjalnego wsparcia i zainstersowania ze strony producenta. IOptron wychodzi z zalozenia, ze MT to montaz do zastosowan wizualnych i skoro jest prowadzenie w obydwou osiach to wedge jest niepotrzebny. IOptron rowniez stosuje jeden i ten sam kontroler do MT i zestawu goto do montazu EQ5. Mozemy zatem w setupie kontrolera wybrac sobie rodzaj montazu i jesli posadzimy MT na klienie lub innym wedgu to daje sie oglupic, ze pracuje jako montaz EQ.

Takie rozwiazanie otworzylo drzwi do ATMu i wykonania wedge'a we wlasnym zakresie. Pojawili sie tez tacy co chcieliby na tym jakies konkretniejsze lody krecic. Ze znanych mi rozwiazan w sprzedazy jest wedge do MT zaprojektowany przez Trapezium Telescopes. Co ciekawe nie mozna go kupic w sklepie Trapezium sprzedaje go inna firma za 300 USD. (http://www.cameraconcepts.com/store2/pro...ctid=19053 )

Majac na uwadze fakt, ze MT kosztuje okolo 800 USD a jeszcze ponad 1/3 tej kwoty trzeba wydac na wedge'a w ramach eksperymentu to inwestycja ta wydaje sie byc malo logicznym i atrakcyjnym finansowo rozwiazaniem. Dlatego tez w swoim wypadku posatnowilem nie spieszyc sie z wedgem i jezeli w ogole to uzyc rozwizania ATMowego.

Proponuje tutaj zaponac sie z dyskusja na CN na ten temat:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/s...sb/5/o/all

Z moich dotychczasowych dokonan w tym zakresie to probowalem uzyc wedge od 8" teleskopu Meade LX 8. Jest to bardzo podobny wedge do tego, ktorego uzyto w jedym z prezentowanych wczesniej zdjec. Moj wniosek z tego rozwiazania jest taki, ze wedge ten jest po prostu do MT za duzy!
Podstawa wedga jest tak szeroka, ze sporo wystaje poza montaz. Teleskop zawieszony na czyms takim predzej czy pozniej zderzy sie z wedgem.
Uwazam, ze dobrym rozwiazaniem bylby wegde od teleskopu 6 calowego ale nie mialem jeszcze zadnego gotowca w reku zeby to potwierdzic.

Odpowiedz
Michu, dzięki za Twój dokładny i profesjonalny  opis! Teraz już wiem wiele, wiele  więcej na temat MT.Bedę starał dorobić wedga oraz zakupić konwerter.Czy praca w standarcie EQ jest możliwa bez problemów ?Wystarczy ją uruchomić na pilocie , czy coś jeszcze trzeba zrobić (  załadować jakiś inny soft)Bardzo interesuje mnie współpraca tego konwertera z kamerką guidujacą ...Jak tylko przetestujesz napisz parę słów ..
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości