Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obserwatorium na lato....
Przez przypadek znalazłem taki oto produkt znanej firmy produkującej akcesoria astronomiczne Kendrick.
Namiot z otwieranym dachem będący niezłym rozwiązaniem na pogodne letnie noce i umożliwiający pozostawienie sprzętu rozstawionego lub po prostu zwinięcie dachu i pójście w kimę jakieś 2 minuty po skończonej obserwacji...
Myślę, że pomysł niesamowity i przypuszczam, że za moment będą takich dziesiątki (tzn. dziesiątki chińskich kopii takowego).
Czy jest wart grzechu i jest rozwiązaniem marzenia niektórych chcących mieć małą własną astrobudkę... przekonajcie się sami oglądając zdjęcia tego cuda Smile

[Obrazek: Tent%20with%20scope.jpg]
[Obrazek: Tent%20Porch.jpg]
[Obrazek: Bob.jpg]
Zdjęcia pochodzą ze strony producenta a więcej informacji na temat produktu znajdziecie tutaj:
http://www.kendrickastro.com/astro/observatory.html

Smile
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Jak dla mnie rewelacja! Smile
Ciekaw jestem ile może kosztować (jeżeli by się u nas pokazał). Przypuszczam, że długo nad zakupem bym się nie zastanawiał Smile

Kurczę, świetne!
SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
Odpowiedz
...na samym dole strony producenta masz cenę; nic tylko kliknąć do koszyka... Wink

Odpowiedz
choroba...
[Obrazek: szczena.gif]

...no to jakie numerki padną dziś w lotto? Big Grin
SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
Odpowiedz
Jest taki do sprzedania.

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=7&t=12044
Mak Orion 127-Cassegrain 80/800 Bino WO
Odpowiedz
Namiot jest rewelacyjny ale cena zabija nawet jak na Ameryke gdzie przecietny namiot dostajesz ponizej 100 USD a taki rodzinny "z garazem na samochod" mozna dostac w granicach 300 - 500 USD. Ja zwyczajnie kupilbym tanszy, duzy namiot i przerobil go na obserwacyjny a za reszte kupil jakies powazniejsze ackesoria. Jakos nie trafiaja do mnie argumenty wystawione na stronie Kendricka, ze namiot robiony z nejleszpszych materialow przez najelpsze firmy w branzy namiociarskiej Smile
Pozdrawiam Astro4u.
Odpowiedz
Tak na marginesie, ceny większości sprzętu astro są totalnie zawyżone i "z kosmosu"

Jak widzę taki np. "Meade" LX200 ACF 16" za drobne 85 000 zł to mnie szlag trafia. I to w cale jeszcze nie jest ten sprzęt z najwyższej półki.

Przecież tyle samo kosztuje nowy, całkiem przyzwoicie wyposażony samochód klasy wyższej średniej. Jak porównać oba urządzenia pod względem zaawansowania technologii, skomplikowania systemów, ilości materiałów i podzespołów niezbędnych do wyprodukowania i pracochłonność montażu to do cholery samochód powinien być 5 x droższy.

Tak samo okulary, kilka soczewek + oprawa, kosztujące grubo ponad 1 000 zł, jak to się ma (potrzebne do wykonania materiały, technologie i pracochłonność) w porównaniu do pralki, czy lodówki, czy netbooka (zbliżona cena)?

N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
(19.07.10, 23:48)nevt link napisał(a):Tak na marginesie, ceny większości sprzętu astro są totalnie zawyżone i "z kosmosu"

Jak widzę taki np. "Meade" LX200 ACF 16" za drobne 85 000 zł to mnie szlag trafia. I to w cale jeszcze nie jest ten sprzęt z najwyższej półki.

Myślę że wysokość cen sprzętów sprowadzanych z zagranicy zależy od kursów walut. Gdybym mieszkali np. w USA to zupełnie inaczej patrzyli bym na cenę tego teleskopu z perspektywy naszych zarobków.

Moja znajomość w tym temacie jest prawie zerowa, ale chyba nie spotakłem nic bardziej zaawansowanego dla amatorów niż Meade LX200 ACF 16''. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie. A może to nie jest już sprzęt dla amatorów? Nic nie stoi na przeszkodzie żeby amator zbudował sobie drugie VLT lub nawet E-ELT, tylko skąd weźmie na to fundusze? Wink

Co do zaawansowania technologii - polemizował bym. Od zawsze wydawało mi się że zaawansowana optyka to szczyt precyzji. Tak samo jest w przypadku mikroskopów - gdzie nieco bardziej zaawansowane modele osiągają ceny Mercedesa S-klasy. Chyba w tym miejscu nie trzeba nikomu przypominać o takiej firmie jak Carl Zeiss.

Namiot naprawdę ciekawy ale wydaje mi się że można rozwiązać by to w inny sposób.
Odpowiedz
(20.07.10, 12:31)axion link napisał(a):Moja znajomość w tym temacie jest prawie zerowa, ale chyba nie spotakłem nic bardziej zaawansowanego dla amatorów niż Meade LX200 ACF 16''. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie. A może to nie jest już sprzęt dla amatorów? Nic nie stoi na przeszkodzie żeby amator zbudował sobie drugie VLT lub nawet E-ELT, tylko skąd weźmie na to fundusze? Wink

Masz np. tutaj http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesko...d1428.html, sama tuba APO 130/1000 za jedyne 30 000 zł, albo tutaj http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesko...d1608.html, sama tuba APO 159/1121 za drobne 37 799 zł

a co to jest do w rzeczywistości? tubus + wyciąg + kilka soczewek... Ja rozumiem, że najwyższej jakości, ale mimo wszystko tubus nie jest z platyny ani z nanorurek a soczewki nie są diamentowe i nie wymagają obróbki cieplnej w kominie w czynnego wulkanu... czyli skąd ta cena? robocizna? nie wierzę - sprzęt ten, nawet jeśli jest krótkoseryjny- jest robiony maszynowo - człowiek na pewno składa, kolimuje, testuje, dmucha i chucha, ale ile dni mu zajmuje zrobienie 1 sztuki? ile roboczogodzin ?
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
Moim zdaniem cena w przypadku teleskopu nie jest zależna od samej tylko produkcji. Nie wolno zapominać o procesie projektowania. Można by postawić też pytanie - dlaczego 1 km autostrady kosztuje kilka mln złotych? Przecież budowa autostrady to nie tylko wylanie asfaltu.

Jakby nie patrzeć to taki Meade LX200 ACF 16'' waży ok. 140 kg. W cenie zawierają sie także koszty transportu. Sam poważnie zastanawiam się nad tak wysokimi cenami, lecz jestem przekonany że nie biorą się znikąd. No i oczywiście istnieje jeszcze coś takiego jak wartość dodana. Firma może także dyktować ceny w zamian za udostępnienie niszowego i wyspecjalizowanego sprzętu - którego ciężko porównać do samochodu. Samochody produkowane są na znacznie większą skalę, dla znacznie większego grona odbiorców.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości