Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Concordia - stacja antarktyczna
#1
Concordia

Concordia to francusko-włoska całoroczna stacja polarna na Płaskowyżu Polarnym na Antarktydzie, otwarta w 2005 roku. Znajduje się w odległości 1670 km od bieguna południowego. Prowadzone są na niej szeregi badań z wielu dziedin, m. in. astronomii. Płaskowyż Antarktyczny został uznany za odpowiednie miejsce dla niezwykle dokładnych obserwacji astronomicznych. Przejrzystość atmosfery Antarktyki pozwala na obserwację gwiazd nawet gdy słońce jest na wysokości 38 °. Inne zalety to bardzo niska emisja podczerwieni, bezchmurne niebo oraz niska zawartości pyłów i aerozoli w atmosferze, brak zanieczyszczenia światłem innym niż światło ksieżyca lub zorzy polarnej. To miejsce było poważnym kandydatem do projektu E-ELT (teleskop o średnicy 42 m) z ESO.

[Obrazek: ConcordiaFromMast.jpg]

[Obrazek: aastino.jpg]
Teleskop AASTINO - zdalnie sterowany teleskop który udowodnił że wysoko położony, prawie bezwietrzny region Płaskowyżu Antarktycznego jest najlepszym miejscem na Ziemi do prowadzenia obserwacji. Publikacja na ten temat: link.

"Grupa australijskich astronomów śledziła 8,5-centymetrowym teleskopem kilka jasnych gwiazd w marcu i maju 2004 roku. Wyniki, przesłane przez system telefonii satelitarnej, pokazują że średnio amplituda drgań w Dome C (lokalizacja na Płaskowyżu Antarktycznym) wynosi 0,27 sekundy łuku, jest to bardzo niewiele w porównaniu z 0,5 i 1-sekundowymi amplitudami dla obserwatoriów na mniejszych szerokościach geograficznych. W niektóre noce współczynnik obniżał się nawet do 0,07 sekundy łuku, co stanowi niewiele więcej niż średnia, wynikająca z konstrukcyjnych przyczyn, amplituda drgań dla Teleskopu Hubble’a, 0,05 sekundy."
Źródło: astronet.pl

[Obrazek: 2914138405_7d1f107f3c_o_d.jpg]

[Obrazek: 2914138529_cc734c5a2a_o_d.jpg]
Autor: http://www.flickr.com/people/feuilllu/

[Obrazek: AstroRoofKarim.jpg] [Obrazek: 20050408_23_KarimTelescope.jpg]

[Obrazek: 20050408_27_ConcordiAstroPlatform.jpg] [Obrazek: 20051115_011_Condensation.jpg]

[Obrazek: ConcordiastroDay1FVW.jpg]

Źródło: http://www.gdargaud.net/Antarctica/Astro...tml#Future

Doskonałe panoramy! - http://www.gdargaud.net/Antarctica/WinterDCe.html

W poście podałem jedynie zdawkowe informacje. Musze zaznaczyć ze temat jest o wiele bardziej rozlegly i zachęcam do dalszego zgłebiania, co również sam czynie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości