Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zoom okulary
#1
Wprawdzie na Astronocach jest test takowych, ale to już dawno i nieprawda Wink a niedawno na czeskim POSEC-u pokazał się mini teścik zoomów.

http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2010060501

Okazuje się, że w/g tej agendy niekoronowanym królem jest właściwie Pentax Zoom XF 6,5 - 19,5mm. I na przeczytaniu tej wiadomości by się skończyło, gdyby nie przypadkowa informacja od użytkownika czeskiego forum, że w czeskiej sieci sklepów AZ FOTO można go kupić 25% taniej, niż w TS czy innych sklepach astro. W tych sklepach sprzedają m.in. lunetki Pentax Spotting Scope a te zoomy jakby przypisują do nich, podobnie jak okulary pentax xf  czy pentaxy xw - które są też tańsze o cca 25%.

Ta cena mnie zmobilizowała i zamówiłem. Chodzi o względy czysto praktyczne przy pokazywaniu nieba zaproszonym osobom. Oczekuję też, że przy obserwacji planet łatwiej mi będzie znaleźć optymalne powiększenie, gdy jakieś jeszcze większe nie wnosi już nic nowego do obrazu wskutek seeingu itp

Smile


Odpowiedz
#2
...nie widzę "edytuj", więc uzupełnię:

z testów na Astronocach wyczytałem, że praktycznie każdy zoom okular ma inną rzeczywistą ogniskową, niż deklarowana. W praktyce to już jest 9mm a najmniejsza różnica jest przy baader hyperionie. Ale nawet przy nim te 8,2mm w konfrontacji z 6,5 pentaxa xf  / jeśli oczywiście te deklarowane 6,5mm będzie dotrzymane; mam nadzieję ! / skłania do wyboru pentaxa w kontekście obserwacji planet

Smile


Odpowiedz
#3
Po dwóch tygodniach oczekiwania odebrałem ze sklepu AZFOTO ten zoom pentax xf 6,5 - 19,5 mm. Firmowe zielone pudełeczko a w środku to japońskie cacko.

http://www.supra-dalekohledy.cz/phpscrip...dzb=871680

Muszla oczna wysuwa a raczej wykręca się o 5 mm, oznaczenie powiększenia w trzech pozycjach odnosi się do Spotting Scope 65ED - nie wiem, dlaczego to tak oznaczają, przecież ten zoom jest uniwersalny.
Zmiana ogniska "chodzi" dość opornie, ale tak to chyba ma być... Srednica  w miejscu uchwycenia palcami dla dokonania jakiegoś obrotu wynosi 50mm, więc wraz z ząbkowaniem tego sztucznego tworzywa ułatwia to obrót. Zakres obrotu - 90 stopni.
Najmniejszego luzu przy zmianie pozycji muszli ocznej, czy zmianie ogniska !
Tuleja anodyzowana, jej końcówka gustownie sfazowana, co ułatwia wsuwanie do wyciągu. Nie wiem, po co są te 4 rowki na tulei...Górna zaślepka mogłaby być minimalnie ciaśniejsza. Waga 240 g., ER przy 19,5mm - 15mm, przy 6,5mm - 11mm / wg DO / Tyle pierwszych wrażeń...

Pogoda się uwzięła, więc nacelowałem w dzień syntą na daleki, ale zamglony obiekt - schronisko i wieża przekaźnikowa na Łysej Górze, akurat widoczne z okna.
Przy minimalnym powiększeniu / 19,5 mm / diafragma widoczna z komfortowej odległości oka. Zwiększanie poweru wymusza przybliżanie oka  coraz bliżej okularu, ale nawet przy minimalnym ognisku 6,5mm daleko jeszcze do dyskomfortu plossla 10mm , z którym mogę tylko porównać, bo przez żadny inny plossl czy jakieś ortho nie miałem ten honor...

Naturalne, że ciekawią mnie nocne obserwacje, ale chciałbym też zrobić jakieś porównanie.
Może w małej grupce amatorów z okolic Frydku - Mistku są właściciele krótkich plossli i ortho, więc nawiążę z nimi kontakt i do takiego porównania raczej dojdzie - sami będą ciekawi...

Z racji wieku i doświadczenia będę raczej polegał na ich oczach, wrażeniach i opiniach, które podam na forum. A tymczasem, nim do tego dojdzie, sam sobie polukam przez tego zooma, pentaxa xf 8,5mm i naglera 13mm. Zobaczymy... / rzekł ślepy... Wink /

SmileOdpowiedz
#4

"Naturalne, że ciekawią mnie nocne obserwacje, ale chciałbym też zrobić jakieś porównanie.
Może w małej grupce amatorów z okolic Frydku - Mistku są właściciele krótkich plossli i ortho, więc nawiążę z nimi kontakt i do takiego porównania raczej dojdzie - sami będą ciekawi...

Z racji wieku i doświadczenia będę raczej polegał na ich oczach, wrażeniach i opiniach, które podam na forum. A tymczasem, nim do tego dojdzie, sam sobie polukam przez tego zooma, pentaxa xf 8,5mm i naglera 13mm. Zobaczymy... / rzekł ślepy... Wink / "

Smile

Poniżej to już nie jest cytat, tylko kolejny post nawiązujący do niego, ale przeoczyłem quote i źle kliknąłemNo i stało się...! Jakiekolwiek porównania z plosslami czy ortho są zbyteczne ! Ten zoom wprowadza na planetach horrendalną wadę koloru !. Oczywiście - im większe powiększenie, tym większą !
Pozwoliłem Jowiszowi przespacerować przez pole okularu przy maksymalnym powiększeniu 185x / synta 10"/.
Na skraju pola okularu, po obu jego stronach - piękna tęcza ! Na prawej stronie pola okularu prawe obrzeże tarczy Jowisza jest niebieskie, lewe czerwone a między tym trochę innych kolorków. Przy lewej stronie pola okularu - lustrzane odbicie.
Właściwie to tylko w centrum pola niema aberracji, pojawia się już niedaleko od środka. Ale kto utrzyma w dobsonie to centrum ?
Aberracja mniej dokuczliwa przy mniejszych powerach, ale to jest odczuwalne właściwie dopiero przy ogniskach powyżej 10mm !!!

Na Księżycu wada nie jest tak dokuczliwa, tu są duże powierzchnie, można "machnąć ręką" - jeśli nie ma się w sobie przesadnej ortodoksji. Jak ktoś powiedział, patrzę na kratery czy pasma górskie a nie na aberrację.
Na planetach - powtarzam - katastrofa !

Nie ma natomiast problemów przy DS-ach. Fascynujące jest powiększanie i rozdzielanie kulek, nie zauważyłem jakichś różnic z obrazem z pentaxa xf 8,5mm czy naglera 13 z barlowem ultima 2x, czy tegoż naglera z "barlowem" 1,6x od nasadki bino WO.

Zupełnie podobnie ten zoom ocenił na czeskim forum / po mojej krytyce /  świeży nabywca, kupował go prawie równocześnie ze mną - z przeznaczeniem przedewszystkim do planet i Księżyca. Wystawił go dzisiaj na bazar, uczciwie zapodając że ewentualny nabywca miałby sobie najpierw przeczytać cały wątek o tym zoomie.

Solidarnie poddaliśmy krytyce "test" w POSEC -u , agendzie Czeskiego Towarzystwa Astronomicznego; zoom miał być użyty w różnych systemach optycznych / refraktor, newton, katadioptryk / .
Być może, dobrze się spisuje w krótkich refraktorkach czy lunetkach Spotting Scope. Refraktorek czy lunetka wygeneruje aberrację, a zoom ją zlikwiduje...he,he.  Wink Big Grin

Mimo to - w przeciwieństwie do czeskiego kolegi - nie zamierzam się go pozbyć. Będzie b. dobry do DS, dobry do Księżyca, no a przedewszystkim praktyczny do prezentacji różnych obiektów grupie młodych obserwatorów.
Przy jego pomocy można zupełnym laikom naocznie zaprezentować, jakie są relacje między powiększeniem, jasnością obrazu, rozdzielczością czy szybkością przejścia obiektu przez pole okularu.

Smile


Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości