Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Misja Balonu - gondola
Wydaje mi się, że obecna masa 2010 g jest całkiem przyzwoita. Smile
Nie wiem, czy dla misji minimalnej była potrzeba wybebeszania elementów urządzeń - na przyszłe już tak może być.
Odpowiedz
(28.06.10, 18:12)kanarkusmaximus link napisał(a): Wydaje mi się, że obecna masa 2010 g jest całkiem przyzwoita. Smile
Nie wiem, czy dla misji minimalnej była potrzeba wybebeszania elementów urządzeń - na przyszłe już tak może być.
ale to sie przeklada na koszty gazu Smile .. warto policzyc moze...

ale ale

(28.06.10, 18:10)kanarkusmaximus link napisał(a): Czy aby na pewno? Wydaje mi się, że nie będzie hermetyczna...
latalem w te i tamta strone gdzie widzialem oszronione skrzydla .. i wydaje mi sie ze powinna byc hermetyczna by sie szron nie odkladał w srodku a wnetrze mniej wyziebialo. Po drugie obejrzalem fotki gondoli .. folia powinna byc gladko przyklejona do scianek inaczej moze sie oderwac na wietrze.
bye bye
Odpowiedz
Gaz mamy zaklepany za darmo dzięki wdzięczności jednego z userów forum.

Do ogrzewania zawsze można zastosować chemiczne ogrzewacze, co ludzie dreptający po górach często używają. Smile
Odpowiedz
(28.06.10, 20:46)kanarkusmaximus link napisał(a): Do ogrzewania zawsze można zastosować chemiczne ogrzewacze, co ludzie dreptający po górach często używają. Smile
hmmm ... a jak wpadnie do wody??
bye bye
Odpowiedz
(28.06.10, 21:01)symndz link napisał(a): hmmm ... a jak wpadnie do wody??

Styropian najczęściej pływa. Poza tym w Polsce środkowej (najdalej od wszystkich granic państwa) jezior raczej zbyt dużo nie ma, co oznacza, że ryzyko wpadnięcia do wody można uznać jako zaniedbywalne.
Odpowiedz
(28.06.10, 21:06)kanarkusmaximus link napisał(a): Styropian najczęściej pływa. Poza tym w Polsce środkowej (najdalej od wszystkich granic państwa) jezior raczej zbyt dużo nie ma, co oznacza, że ryzyko wpadnięcia do wody można uznać jako zaniedbywalne.
styropian tak, jednak nadal moze wody nabrac do srodka zalewajac zawartosci .. ale kiedy zaniedbujemy i te przypadlosc to coz .. ok Smile

i przynajmniej teraz Wink
bye bye
Odpowiedz
Myślałem o układzie odcinającym gondolę od balonu. Ogólnie patrząc na możliwe rozwiązania sądzę że powinien to być osobny układ elektroniczny ( timer ) z częścią wykonawczą w postaci pirotechnicznej. Optymalnie by było gdyby układ był całkowicie niezależny z własnym zródłem zasilania - dodatkowe zabezpieczenia ( np. czujnik ciśnienia ) chyba nie są konieczne. Elementy pirotechniczne są właśnie jak najbardziej niezawodne i proste w konstrukcji - są stosowane w misjach kosmicznych i w układach bezpieczeństwa ( poduszki pow. , napinacze pasów, odcinacze pirotechniczne przy akumulatorach etc. ) np:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Galileo_(sonda_kosmiczna)

ładunek pirotechniczny wyzwalany elektrycznie może działać na zasadzie rozerwania elementu łączącego lub mieć działanie termiczne (  np. stopienie linki nylonowej, uszkodzenie powłoki balonu etc. ) - substancji chemicznych spełniających odpowiednie warunki jest cała masa a ich uzyskanie nie stanowi problemu - warunki to niewrażliwość na uderzenia, wysoka temperatura zapłonu, niehigroskopijność, duża energia reakcji - wg. mnie idealne sa mieszaniny proszków metali z utleniaczem np Mg,Al / KClO3. 1-2g zamknięte w hermetycznej kapsułce zrobią swoje  8)
Znalazłem tez w szufladzie żarówki fotograficzne z magnezem - taka zarówka w momencie zapłonu ma temp. ok 2000 stopni C - do jej wyzwolenia wystarczy kilka V z bateryjki AA - napewno jest w stanie stopić powłokę balonu czy przetopić żyłkę - jak cos służe uprzejmie lub mogę przetestować  8)
http://gregsta.republika.pl/astro/fotobulbs.jpg
Celestron 150-1EQ3-2, TENTO 7x50
Odpowiedz
Też miałem pomysł z pirotechniką. Szybko wybito mi go z głowy. Elementem wykonawczym układu odcinającego będzie drut oporowy, który przetopi linkę nośną (lub jakiś element sprzęgu). Tak robią inne ekipy i tak zrobimy również my.

Argument przeciwko pirotechnice jest jeden ale, mocny - wyobrażasz sobie w obecnej sytuacji geopolitycznej (terroryzm, zaostrzone wymogi bezpieczeństwa) uzyskanie pozwolenia na lot balonu z jakąkolwiek (nawet symboliczną) pirotechniką na pokładzie? Z góry skazane na porażkę...
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
(28.06.10, 21:16)symndz link napisał(a): styropian tak, jednak nadal moze wody nabrac do srodka zalewajac zawartosci .. ale kiedy zaniedbujemy i te przypadlosc to coz .. ok Smile

i przynajmniej teraz Wink

Niczego nie zaniedbujemy. Gondola będzie szczelna, ale nie hermetyczna, będzie przepust z dławikiem, który umożliwi wyrównywanie ciśnień (inaczej uległaby rozerwaniu przy wznoszeniu, lub zgnieceniu przy opadaniu), ale nie pozwoli na nadmierną wymianę ciepła i wilgotności z otoczeniem.

Zatonięcie absolutnie nie grozi. Jeżeli nie wierzysz, to zrób kostkę ze styropianu pustą w środku i zrób w jednej ściance dziurkę 1mm. A potem spróbuj utopić w wannie...
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
(28.06.10, 23:05)nevt link napisał(a): Też miałem pomysł z pirotechniką. Szybko wybito mi go z głowy. Elementem wykonawczym układu odcinającego będzie drut oporowy, który przetopi linkę nośną (lub jakiś element sprzęgu). Tak robią inne ekipy i tak zrobimy również my.

Argument przeciwko pirotechnice jest jeden ale, mocny - wyobrażasz sobie w obecnej sytuacji geopolitycznej (terroryzm, zaostrzone wymogi bezpieczeństwa) uzyskanie pozwolenia na lot balonu z jakąkolwiek (nawet symboliczną) pirotechniką na pokładzie? Z góry skazane na porażkę...

może byc i drut oporowy ale to wymaga wiekszego nateżenia prądu  :Smile - żarówka fotograficzna to też oręż Binladena  8)
Celestron 150-1EQ3-2, TENTO 7x50
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości