Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kosmiczna kapsuła Boeinga
W lutym Boeing został wytypowany przez NASA do finansowania budowy kapsuły, która w niedalekiej przyszłości ma zapewnić transport towarów a następnie ludzi na niską orbitę okołoziemską, głównie do ISS. NASA na projekt kapsuły przeznaczyła dotychczas 18 milionów dolarów.

[Obrazek: ccv%20hires%2005b-thumb-560x420-61752.jpg]

Jak można przeczytać na tej stronie:
http://www.space.com/businesstechnology/...00625.html
Prace nad projektem posuwają się do przodu. Co najciekawsze, wynika z niego, ze kapsuła Boeinga w odróżnieniu od projektowanej obecnie ratunkowej wersji Oriona, będzie przeznaczona tylko do krótkich lotów na orbitę okołoziemską.
To zaś uniemożliwi, jej pełnienie ewentualnej szalupy ratunkowej cały czas przycumowanej do stacji.
Odpowiedz
Hmmm.. no ale Sojuzy też mają okres działania liczony w dniach, a są podczepione do ISS po około 6 miesięcy. Na pewno ta kapsuła nie będzie się różnić pod tym względem od rosyjskiego statku? Smile

Dobrze, że założyłeś wątek eko Smile Teraz się porobiło tyle tych kapsuł, że ja już tego nie ogarniam Tongue To jest ta kapsuła tworzona razem przez Boeinga i Bigelowa? Ten "drugi" lekki Orion chyba? Smile
Odpowiedz
(26.06.10, 09:59)Matias link napisał(a): Teraz się porobiło tyle tych kapsuł, że ja już tego nie ogarniam Tongue To jest ta kapsuła tworzona razem przez Boeinga i Bigelowa? Ten "drugi" lekki Orion chyba? Smile

Wygląda to chyba tak, że Orion Lite robiony przez Lockheed Martin z Bigelowem został zarzucony. Teraz zaś ma powstać kapsuła Boeinga i Bigelowa, ta na zdjęciu powyżej, którą ostatnio Bigelow nazwał CST-100. Czy mówi się o czymś jeszcze? Oczywiście poza Orionem, a także Dragonem, z którego zdaje się Musk bardzo chciałby zrobić wersję załogową, o ile NASA mu to dofinansuje.
Odpowiedz
(26.06.10, 14:18)JSz link napisał(a): Wygląda to chyba tak, że Orion Lite robiony przez Lockheed Martin z Bigelowem został zarzucony.

Hmm.. albo zapomniałem o tym, albo to dla mnie nowość, to oficjalna informacja? Smile

(26.06.10, 14:18)JSz link napisał(a): Czy mówi się o czymś jeszcze?

Hmm no z kapsuł to chyba by było tyle (o ile żadna inna firma nie ma swoich projektów, był chyba przecież jeszcze Gemini 'na sterydach', ale nie pamiętam o jaką korporację chodziło...)
Oprócz kapsuł mamy też coś na wzór szatla Dream Chaser'a (jest na forum gdzieś wątek stworzony przez Maquisa o tym projekcie).
Odpowiedz
Ciekawi mnie, że ta kapsuła nie ma żadnych paneli słonecznych. Przypomina mi to Sojuza 7K-T bez paneli słonecznych, co bardzo ograniczało długość misji.

Wydaje mi się, że panele słoneczne by się bardzo przydały w przypadku takiej kapsuły.
Odpowiedz
widzę że postęp idzie w takim kierunku że kolejna konstrukcja Boeinga będzie chyba wyglądać tak:  ;D
[Obrazek: 250px-Sputnik_asm.jpg]
Odpowiedz
(27.06.10, 01:42)Matias link napisał(a): Hmm.. albo zapomniałem o tym, albo to dla mnie nowość, to oficjalna informacja? Smile

Nie wiem czy są jakiekolwiek oficjalne informacje. Porzucenie Oriona Lite sugeruje angielska Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Orion_Lite.

W obszernej wypowiedzi Bigelowa: http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=31050 nie ma ani słowa o Orionie Lite z Lockhedem, jest natomiast o CST-100 z Boeingiem.

Z drugiej strony, gdzieś tam piszą, że CST-100 też docelowo ma się nazywać Orion Lite, gdzieś indziej znowu, że Orion Lite wreszcie otrzymał nazwę, a jest nią CST-100...
Odpowiedz
(27.06.10, 10:35)kanarkusmaximus link napisał(a): Ciekawi mnie, że ta kapsuła nie ma żadnych paneli słonecznych. Przypomina mi to Sojuza 7K-T bez paneli słonecznych, co bardzo ograniczało długość misji.

Wydaje mi się, że panele słoneczne by się bardzo przydały w przypadku takiej kapsuły.

Ogniwa paliwowe na te parę dni, a potem na bateriach pewnie - przynajmniej tak zakładałem, jak pierwszy raz zobaczyłem ten render.
Odpowiedz
(27.06.10, 22:40)Maquis link napisał(a): Ogniwa paliwowe na te parę dni, a potem na bateriach pewnie - przynajmniej tak zakładałem, jak pierwszy raz zobaczyłem ten render.

Ale ogniwa paliwowe wymagają paliwa, co coś waży (plus zbiorniki, zawory itp itp) a baterie są deka ciężkie w przeliczeniu na jednostkę energii. Plus baterie można by ładować dopiero na Stacji, a nie wcześniej. Dlatego też najczęściej lepiej mieć 'stałe' źródło zasilania (np Słońce) i mniejsze baterie.

Wydaje mi się, że z pewnością będą rozmyślać o panelach słonecznych, a ten renderek to tylko ściema i pic na wodę/fotomontaż.
Odpowiedz
Pewnie że można, ale póki co renderek takowych nie ma, a łatwiej gdybać na bazie tego co jest, niż tego czego nie ma Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości