Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(Historia) Dzieje programu Wostok
#1
Proszę o przeniesienie do Misji Załogowych , ale nie mogłem tam założyć tematu.

Niezależnie od Mikkaela wpadłem kiedyś na pomysł opisywania misji. Wziąłem się za Wostoka. Dzieje publikowane były na forum PVSA. Przerwałem na locie Gagarina. Stwierdziłem, że opublikuję tu Wostoka od nowa (kopie z PVSA) i dokończę go.

Część I
Po udanych bezzałogowych misjach Sputników Radziecka Agencja Kosmiczna obrała sobie za cel wysłanie człowieka w kosmos. 15 maja 1960 r. nad kazachskimi stepami wzniosła się rakieta Wostok 8K72 z bezzałogowym prototypem Wostoka - statkiem Korabl-Sputnik 1.

[Obrazek: 200pxvostokspacecraftdi.png]
Schemat statku Korabl-Sputnik 1.

Na jego pokładzie umieszczono manekin astronauty. Celem misji był test systemów podtrzymywania życia i systemu radiowego.

Po czterech dniach, 19 maja 1960 r. statek Korabl-Sputnik 1 miał wejść w atmosferę. Jednak po odpaleniu silników z powodu błędnej orientacji statku jego orbita podniosła się. Dopiero 15 października 1965 r. Korabl-Sputnik 1 spłonął w atmosferze ziemskiej.

Ciąg dalszy nastąpi
Odpowiedz
#2
Część II
Wcześniej bo w marcu 1960 r. powstała pierwsza grupa radzieckich kosmonautów. W jej skład weszli :
Iwan Nikołajewicz Anikiejew
Pawieł Iwanowicz Bielajew
Walentin Wasiljewicz Bondarienko
Walerij Fiodorowicz Bykowskij;
Jewgienij Wasiljewicz Chrunow
Walentin Ignatjewicz Fiłatjew
Jurij Aleksiejewicz Gagarin
Wiktor Wasiljewicz Gorbatko
Anatolij Jakowlewicz Kartaszow
Władimir Michajłowicz Komarow
Aleksiej Archipowicz Leonow
Grigorij Grigorjewicz Nielubow
Andrijan Grigorjewicz Nikołajew
Pawieł Romanowicz Popowicz
Mars Zakirowicz Rafikow
Gieorgij Stiepanowicz Szonin
Gierman Stiepanowicz Titow
Walentin Stiepanowicz Warłamow
Boris Walentinowicz Wołynow
Dmitrij Aleksiejewicz Zaikin

[URL=http://[Obrazek: wws1.jpg]][Obrazek: wws1.jpg][/URL]
Pierwsza grupa radzieckich kosmonautów w Soczi

Ciąg dalszy nastąpi
Odpowiedz
#3
Część III
Po częściowo udanym bezzałogowym locie Korabl-Sputnik 1 przyszedł czas na pierwszy lot z ''załogą''.
28 lipca 1960 r. rakieta Wostok 8K72 wystartowała z Bajkonuru. Na jej pokładzie znalazły się dwa psy : Czajka i Lisiczka. Niestety w 17 sekundzie lotu pierwszy człon rakiety eksplodował. Oba psy zginęły na miejscu. Były one pierwszymi ofiarami astronautyki.

[Obrazek: 200pxvostokspacecraftdi.png]
Schemat statku Korabl-Sputnik 2A.

Już osiemnaście dni później z Bajkonuru wystartowała kolejna rakieta Wostok 8K72. Tym razem załogę stanowiły Biełka i Striełka. Tuż po udanym starcie misji nadano oficjalne oznaczenie Korabl-Sputnik 2.

Po jednodniowym pobycie w kosmosie 20 sierpnia 1960 przeprowadzono deorbitację. Przed lądowaniem katapultowano pojemnik z psami, które wylądowały na kazachskich stepach żywe.

[Obrazek: Sputnik_6_dog.png]
Striełka na pokładzie Korabla-Sputnika 2

Ciąg dalszy nastąpi
Odpowiedz
#4
Część IV
Po pierwszym udanym teście z udziałem psów postanowiono przeprowadzić jeszcze jeden. 1 grudnia 1960 r. z Bajkonuru wystartował statek Korabl-Sputnik 3. Na jego pokładzie znalazły się dwa psy Pchełka i Muszka. Po jednodniowym pobycie w kosmosie przeprowadzono deorbitację. Jednak z powodu złego kąta wejścia w atmosferę statek spłonął.

Test zakończył się porażką.

Rosjanie postanowili jednak przejsć do kolejnego etapu, jakim było wystrzelenie statku w pełnej konfiguracji.

22 grudnia 1960 r. przeprowadzono test oznaczony oficjalnie 1960-F19. Wzięły w nim udział dwa psy : Damka i Piękna. Rakieta nie osiągnęła orbity. Nagle w 432 sekundzie misji wyłączył się główny stopień rakiety. Na szczęście psy bezpiecznie wróciły na Ziemię w kapsule i następnego dnia zostały ewakuowane przez grupę poszukującą.

Ciąg dalszy nastąpi
Odpowiedz
#5
Część V
Po awaryjnym lądowaniu lotu 1960-F19 radziecka agencja kosmiczna postanowiła ponowić test. Statek Wostok w konfiguracji 3KA wystartował 9 marca 1961 r. Wyniósł na orbitę psa Czarnuszkę, świnkę morską, myszy, i manekina w skafandrze Sokół.

Lot zakończył się powodzeniem. 10 marca 1961 r. aparat powrotny wylądowa na kazachskich stepach.

Następny lot miał być już próbą generalną przed pierwszym lotem człowieka w kosmos.

Korabl-Sputnik 5 wystartował 25 marca 1961 r. mając na pokładzie psa Gwiazdeczkę i manekina Iwana Iwanowicza. Następnego dnia statek wylądował w Kazachstanie nieopodal zabudowań. Mieszkańcy wsi chcieli udzielić pomocy człowiekowi w skafandrze jednak nie dopuszczono ich. Dopiero, gdy jednemu ze starców pozwolono dotknąć gumowej twarzy Iwana mieszkaćy uwierzyli, iż jest to manekin, a nie człowiek.

Tymczasem w Bajkonurze rozpoczęły się przygotowania do pierwszego lotu człowieka w kosmos.

Ciąg dalszy nastąpi
Na tym skończyłem opisywanie. Niestety materiał zdjęciowy do lotu Gagarina jest niewielki. Jednak od następnej części, którą opublikuję w sobotę będzie więcej zdjęć, a same części staną się dłuższe.
Odpowiedz
#6
(13.04.10, 18:12)Wahadłowiec4 link napisał(a): Część I
Po udanych bezzałogowych misjach Sputników Radziecka Agencja Kosmiczna obrała sobie za cel wysłanie człowieka w kosmos.
Ciąg dalszy nastąpi

Hmm O ile dobrze wiem, nie było radzieckiego odpowiednika NASA. Czyli nie było Radzieckiej Agencji Kosmicznej.
Polecam poczytać artykuł:
http://www.kosmonauta.net/reports/feliet...-12-kulisy
O takiej agencji nie ma tam ani słowa  Wink Zamiast niej były politbiura oraz biura konstrukcyjne np. Korolowa.
Odpowiedz
#7
Chodziło o naczelne kierownictwo programu, które nieoficjalnie naywa się Radziecką Agencją Kosmiczną.
Odpowiedz
#8
Przeniosłem wątek do działu załogowego. Dzięki serdeczne za ten wątek! Smile
Odpowiedz
#9
(13.04.10, 18:46)Wahadłowiec4 link napisał(a): Chodziło o naczelne kierownictwo programu, które nieoficjalnie naywa się Radziecką Agencją Kosmiczną.

Po pierwsze, tak jak napisał wyżej Ekoplaneta, nie było nigdy żadnej, nawet nieoficjalnej, Radzieckiej Agencji Kosmicznej. Skąd zaczerpnąłeś informację o takiej nieoficjalnej nazwie dla OKB-1, bo, jak sądzę, to je masz na myśli?

Po drugie - nazwa skafandra. Skafandry programu Wostok to SK-1 i SK-2 (to modyfikacja dla kobiety), skróty pochodzą oczywiście od Скафандр Космический (Skafander Kosmiczny). Nazwa Sokoł nie ma do niego żadnego zastosowania, Sokoł i jego wersje rozwojowe, to zupełnie inna bajka, zrobiono je dopiero dla kosmonautów Sojuzów i to po katastrofie Sojuza-11. Zapewne skorzystałeś z "Encyclopedia Astronautica"? Jest to źródło bogate, ale zawiera też mnóstwo błędów i pomyłek, które trzeba umieć wyłapywać. To jedna z nich.

Po trzecie - psinka, nazwana przez ciebie Pchełka, to kalka z angielskiego 'Pchelka', czyli - Pszczółka. Też owad, ale nie taki sam Smile Suczki Damka i Piękna, naprawdę zwały się Alfa i Żulka, bądź, wg. innych źródeł, Kometa i Szutka. Zresztą te nazwy były czysto umowne, bardziej na potrzeby opinii publicznej, niż rzeczywiste. Żulkę np. nazywano też Żemczużnaja, bądź Snieżinka. Zwiezdoczka została przechrzcona na osobiste życzenie Gagarina, przedtem wołano na nią Udacza.

Po czwarte - nazwa 1960-F19 nie jest oficjalna, to jak najbardziej nieoficjalne i umowne oznaczenie 19. nieudanego startu kosmicznego w roku 1960. Statek miał oznaczenie 1К №6.

Reasumując - dbaj bardziej o szczegóły, ich suma stanowi o ogólnej ocenie twojej pracy.
Waldemar Zwierzchlejski http://lk.astronautilus.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości