Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BOINC - obliczenia rozproszone
Witam ! To mój pierwszy post - dlatego chciałbym się przywitać i na początek wszystkich pozdrowić Smile

Chciałbym przedstawić Wam pewien program ( choć śmiało można nazwać to ideą ). Mianowicie chodzi tu o BOINC ( Berkeley Open Infrastructure for Network Computing ) http://pl.wikipedia.org/wiki/Berkeley_Op..._Computing, BOINC to platforma wykorzystująca wolną moc obliczeniową naszych komputerów do celów badawczych. Sieć złożona z komputerów zwykłych "śmiertelników" wykonuje obliczenia które zazwyczaj wykonywane są w superkomputerach - a te jak wiadomo są bardzo drogie. Dlatego Uniwersytet w Berkeley (który od 1959 roku prowadzi program SETI) - z braku pieniędzy wpadł na pomysł przeniesienia obliczeń na wolontariuszy Smile Tak powstał BOINC. Z racji, że to forum astronomiczne to przedstawię Wam programy astronomiczne w których można uczestniczyć:

1. SETI@home - protoplasta Smile - program mający na celu nasłuch kosmosu w celu wykrycia "inteligentnego" sygnału pochodzącego od pozaziemskich cywilizacji.
2. MilkyWay@home - tu natomiast budowany jest trójwymiarowy model drogi mlecznej
3. Einstein@home - tu przytoczę opis - bo mało interesowałem się tym projektem
Cytat:Einstein@home jest projektem przeszukiwania danych z Laserowego Interferencyjnego Obserwatorium fal Grawitacyjnych (LIGO) w USA i z obserwatorium fal grawitacyjnych GEO 600 w Niemczech, w poszukiwaniu sygnałów pochodzących od szybko obracających się gwiazd neutronowych, znanych także jako pulsary.

To tylko kilka z kilkudziesięciu projektów - badania odbywają się w wielu dziedzinach od matematyki przez fizykę po biologię. Każdy znajdzie coś dla siebie (np. pomoc przy symulacji działań leków lub budowanie modeli pogodowych dla świata)

Za obliczenia dostaje się punkty, ludzie łączą się w teamy i ścigają kto zdobędzie ich więcej zarazem pomagając Smile

Na stronie polskiego teamu BOINC@Poland (http://www.boincatpoland.org/wiki/Strona_główna) znajdziecie szczegółowe opisy większości działających projektów a na forum pomoc - jeśli takowa będzie potrzebna Smile

Dziękuję za uwagę i liczę owocnego "liczenia" Big Grin

PS
Jeśli ktoś potrzebowałby pomocy to śmiało uderzajcie na PW - chętnie pomogę bądź doradzę Smile

Odpowiedz
Równie dobrze ewentualne problemy możecie też rozpatrzyć w wątku - dzięki temu kolejne osoby nie będą musiały pytać o to samo. Takie moje zdanie.

P.S. Witamy na forum Smile
Odpowiedz
A jest może projekt seti@work ?

W pracy mam znacznie silniejszą maszynę niż w domu, i dłużej przy niej siedzę ... Wink

To oczywiście żart, ale dziękuję za informacje o tych projektach. W mojej świadomości istniał do tej pory tylko seti@home.

Pozdrawiam,

Leszek.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
no ja bym tu nie żartował - większość (jeśli nie wszyscy) członkowie BOINC@Poland liczą i w domu i w pracy Wink Część z nich to administratorzy sieci więc mają do dyspozycji spore ilości komputerów Smile
Odpowiedz
Witamy na forum! Smile Od dawna brakowalo takiego tematu!
Ja mam kilka mniej i bardziej powaznych pytan:

- Jak wyglada sytuacja w SETI@Home? Z tego co pamietam, to chyba jest obecnie nowy klient, ktory zbiera dane takze do innych badan i 'przy okazji' pracuje dla programu SETI.
- Jaka jest przyszlosc 'SETI@Home'? Ponoc po zamknieciu Arecibo moze byc problem ze zbieraniem danych.
- Widze, ze powstalo sporo projektow rozproszonych obliczen. Jak sytuacja wyglada (to juz tak z ciekawosci pytam Wink ) gdy ktos by chcial zalozyc swoj wlasny projekt? Czy ktos akceptuje projekty, czy tylko osoba/grupa musi napisac odpowiedni program do liczenia i nie pytac sie nikogo o zgode??

No i na koniec najciekawsze pytanie:
- jaki jest aktualnie najwiekszy sukces w polskich obliczeniach rozproszonych? czy jest gdzies dostepna 'popularnonaukowa' historia obliczen w Polsce? Smile
Odpowiedz
Hmm, no to chyba jest ten BOINC Wink
Za moich dawnych czasów pamiętam, że miało być tak, że po Seti@home miał pojawić się klient, gdzie wybierało się tylko 'subskrypcje' do badań Wink

Ale nie wiem na czym stanęło Wink
Odpowiedz
Więc tak jak pisze Maquis - BOINC jest tylko platformą która służy do zarządzania projektami. Możemy w tym samym czasie uczestniczyć w projekcie SETI jak i MilkyWay i dowolnie je wstrzymywać bądź uruchamiać. Przyszłość SETI jest chyba niezagrożona - gdzieś przed oczami przewinął mi się artykuł, że znaleźli sponsora który finansuje im budowę radioteleskopów - nie znam się na tym ale wiem, że obrazki z artykułu skojarzyłem z filmem "Kontakt" Wink Co do swojego projektu to nie ma problemów - trzeba tylko mieć kogoś kto pojmie to wszystko ... serwer do wysyłania danych i zliczania punktów - oprogramowanie jest chyba na jakiejś open-owej licencji - więc jest za darmo Smile (Program Enigma@home prowadzony jest przez naszego forumowego kolegęSmile )

Co do osiągnięć to wiem, że kilku polaków jest zapisanych w projekcie Einstein@home jako odkrywcy kilku pulsarów - ale pewnie nie tylko tu - trzeba by było pogrzebać Smile
Odpowiedz
Witaj na forum Skret Smile Ja swego czasu uczestniczyłem w projekcie SETI, wtedy nie było jeszcze BOINCa. Potem jakoś przestałem się tym zajmować. Ale temat jak najbardziej ciekawy. Wyczytałem, że pewien student informatyki wykorzystywał obliczenia rozproszone do swojego projektu pracy mgr: "Nagrzewanie Stali@home", więcej informacji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Berkeley_Op...y_w_Polsce

Polski portal o tematyce astronautycznej: http://kosmonauta.net Zdjęcia z MER-ów: http://www.exploratorium.edu/mars/raw_data.html Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm
Odpowiedz
Zapraszam wszystkich do wspólnego liczenia pod skrzydłami Teamu BOINC@Poland - planujemy zaatakować top10 świata Smile Więc grzejcie swoje procesory i karty graficzne (tak,tak ... karty graficzne też są wykorzystywane Wink )
Odpowiedz
Witam.

Tak więc dałem się wciągnąć i od razu mam pytanko.

Po zainstalowaniu BOINC Managera podpiąłem się do 2 projektów (Enstein@home i Orbit). Na obu kontach przyłączyłem się do teamu BOINC@Poland (co widzę w ustawieniach obu kont w przeglądarce).

Ale na liście projektów w Managerze przy projekcie Einstein@home nie ma teamu BOINC@Poland. Przy projekcie Orbit jest. Można temu jakoś zaradzić?

Pozdrawiam,

Leszek.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości