Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Astrofoto dla zupełnych nowicjuszy
Od dłuższego czasu w wolnych chwilach pisałem ten tekst. Pierwotny plan był nieco skromniejszy, ale tak jakoś urosło i dopiero wczoraj udało mi się postawić ostatnią kropkę. Pomyślane jako jedna całość do przeczytania od początku do końca. Starałem się przedstawić absolutne podstawy, więc z założenia skierowane do zupełnych nowicjuszy. Mam nadzieję, że komuś się przyda:

Uwagi i sugestie mile widziane.
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Odpowiedz
brawo
zaczynam czytać
hmmmmm...
Odpowiedz
Ja też, nie szkodzi sobie pomarzyć... Smile

Odpowiedz
pobieżnie przejrzałem i jestem pod wrażeniem
kawał dobrej roboty
tak na gorąco zauważyłem kilka błędów, które warto poprawić
eqatorial pochodzi oczywiście z łaciny
http://www.afterdusk.pl/index.php?sec=ar...asic02%3A4
na rysunku jest refraktor na Astro3 nie EQ1
http://www.afterdusk.pl/index.php?sec=ar...asic06%3A1

w kwestii fotografii księżycowo-planetarnej to proponowanie jako minimum teleskopu 7-8" to raczej przesada
większość fotografów zaczynała od znacznie skromniejszych teleskopów 4-5", które mogą dać już sporo satysfakcji

pozdrawiam
Odpowiedz
Witam.

Gratuluję bardzo dobrego przewodnika. Przeczytałem całość i jestem pod wrażeniem. Niby wszystko już wiedziałem, ale ja tą wiedzę składałem z fragmentów porozrzucanych w całej sieci. Teraz zebrana w jeden spójny artykuł to bezcenne źródło dla każdego początkującego astrofotografa.

Jedna uwaga techniczna: FOV kalkulator nie działa po FF3.5 (pod IE8 wszystko ok).

Pozdrawiam, życzę zapału do pisania kolejnych artykułów (spis treści wygląda bardzo obiecująco...),

Leszek.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
Dziękuję za wszystkie uwagi, część już poprawiłem.

ZbyT - je nie twierdzę, że equatorial nie pochodzi z łaciny, tylko, że Amerykanie używają tego jako odpowiednik naszego montaż paralaktyczny. Dziękuję natomiast za to Astro3 (nigdy tego nie rozpoznawałem Smile) - jakoś tak wymyśliłem sobie, że SkyLux miał najsłabszy z możliwych montaży. Nie będę polemizował na temat kto czym zaczynał w planetarnym astrofoto, ale mam juz za sobą trochę planetek i twardo stoję na stanowisku, że nieporozumieniem jest kompletowanie zestawu planetarnego poniżej tych 7-8". Faktycznie można pobawić się czymś mniejszym i pewnie powinienem o tym wspomnieć - w bliższej przyszłości postaram się uzupełnić.

nevt - dzięki za czujność z kalkulatorem. Nie wiem czemu tego nie sprawdziłem (te "standardy" sieciowe mnie dobijają). Zrobiłem poprawkę, powinno działać.
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

Odpowiedz
przepraszam jeśli odebrałeś moją wypowiedź jako atak
uważam, że to kawał doskonałej roboty i jako autor jak najbardziej masz prawo wyrazić swoje poglądy
chodziło mi tylko o to, że początkującego astrofotografa mogą wystraszyć dość wygórowane wymagania odnośnie podstawowego sprzętu do fotografii planetarno-księżycowej, a chyba nie o to chodziło w tym opracowaniu

pozdrawiam
Odpowiedz
(01.02.10, 23:39)ZbyT link napisał(a): przepraszam jeśli odebrałeś moją wypowiedź jako atak
uważam, że to kawał doskonałej roboty i jako autor jak najbardziej masz prawo wyrazić swoje poglądy
chodziło mi tylko o to, że początkującego astrofotografa mogą wystraszyć dość wygórowane wymagania odnośnie podstawowego sprzętu do fotografii planetarno-księżycowej, a chyba nie o to chodziło w tym opracowaniu

Nie no spokojnie, oczywiście nie tak to odbieram (takim wrażliwcem to ja nie jestem Smile). Przyznaję, że powinienem napisać o mniejszym zestawie i na pewno to zrobię. Po prostu moim zamiarem było przedstawienie czegoś co możne być docelowym zestawem do danego typu astrofoto i pod takim kątem wybierałem sprzęt. Prawdopodobnie ze względu na swoje aktualne zainteresowanie DS-ami potraktowałem planetki trochę marginalnie i takie uwagi są potrzebne. Za jakiś czas ponownie "zbiorę się w sobie" i będę uzupełniać wszelkie braki, więc piszcie co Waszym zdaniem jest nie tak.

Odpowiedz
Cenna rzecz...gdyby cos takiego bylo wcześniej to pewnie wielu forumowiczów oszczędziłoby sporo pieniędzy i czasu  ;D
Pozdrawiam
MK
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E www.astrofun.pl
Odpowiedz
Wielkie dzięki. Na razie nie mam dobrego sprzętu do astrofoto, ale zawsze interesował mnie ten temat.  Big Grin
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości