Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowy montaż azymutalny GSO ATZ
Czyżby zdrowa konkurencja dla Vixen Porty, AZ4 itp ? Cena w stosunku do Vixen Porta nieco niższa, może statyw sztywniejszy?

http://www.teleskop-express.de/shop/prod...-6kgs.html

Hmm, z opłatą za przesyłkę i przy aktualnym kursie euro - niestety troszkę droższy od Porty...

Smile

PS. Okazuje się, że jest to Astro-Tech Voyager,  tylko z firmy GSO

http://www.astronomics.com/main/product....uct_id/ATV

Odpowiedz
Hej

Wlasnie oczekuje na ten montaz. Powinien przyjsc juz w tym tygodniu wiec moze napisze pare slow.
Tu jest dyskusja i porady na stronie niemieckiego forum.

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbth...en_GSO_ATZ

Pozdrawiam, Coronab
Odpowiedz
Hej! Smile

Ponieważ interesuje mnie ten montaż z możliwością szybkiego ustawienia i obserwowania - bez dodatkowych czynności i klamorów związanych z  napędzanym paralaktykiem - będę miał do Ciebie szereg konkretnych pytań. Ale to na PW, w stosownym czasie...

Pozdrawiam !

Smile

Odpowiedz
Zbigniewie nie bądź samolubny i pytaj oficjalnie a nie na PW Big Grin
Inni też by skorzystali z Twoich pytań i odpowiedzi udzielonych przez Coronaba Smile Będzie to taka rozwinięta recenzja, a to bardzo wartościowe.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Big Grin Big Grin Big Grin  Masz rację, ale ja będę Coronaba "nudził" w dość specyficznej sprawie. Głowica się zdejmuje - to już wiem, ale przymierzam się do posadzenia jej na dwu-calowym statywie od cg5-goto, czyli jakiś adapter. Na sam statyw mam chętnego, jego żuraw trzęsie się na słabym statywie foto...
Więc jakieś fotki podstawy głowicy itp, może wymiary...zanim go w Pradze zamówię.

Na czeskim forum jeden użytkownik ma Astro Tech Voyager i bardzo sobie go chwali a przecież to jest to samo.

Smile

Odpowiedz
Pokrótce przekażę, co napisał czeski użytkownik tego montażu:

1. Można nim oglądać newtonem 150/750  do powiększeń nie przekraczających 200x
    Taką rurkę ma od Orion Optics UK, jest lekka i waży cca 4kg. Przy większych powerach już się to trzęsie, są problemy z zaostrzeniem. Nie zmienia sytuacji wsunięcie nóg statywu do oporu,widocznie decyduje tu moment skręcający tuby wraz z obciążonym wyciągiem

2. Na jednym spotkaniu założył 8" Vixen VC200L - nie do oglądania. Astro-Tech podawał obciążenie 20 lb / 9kg/ i prezentował na nim 8" RC, ale z tym przesadzili. Realna jest nośność 6kg, którą podaje TS
Nie potrafi ocenić jaki udział w drganiach ma aluminiowy statyw a jaki ramię głowicy

3  Komfort obserwacji newtonem jest duży, trzeba jednak dokładnie wyważyć tubę w wysokości, uwzględniając okular, czy nasadkę z okularami

4  Mikroruchy nie mają aretacji, sprzęgło cierne z regulacją docisku załatwia sprawę. To nastawienie docisku nie jest regulowane / czyli jest "zgrubsza" / i nie jest pod taką kontrolą, jak np. u Losmandy G8 / taki posiada/. W rezultacie - jak pisze - skończyło się na tym, że docisk sprzęgła ciernego ma prawie do oporu, ale swobodnie zmienia sobie położenie tuby

5  Mikroruchy funkcjonują dobrze, z czasem jednak powstały większe luzy. Tłumaczy to sobie niezbyt dobrym wyważaniem tuby. Na szczęście jest możliwość ich niwelacji odpowiednią śrubą - ręcznie lub śrubokrętem

Resume:  Dla tak lekkiego montażu drgania przy dużych powerach na newtonie są nieuniknione, problem luzów w mikroruchach - rozwiązywalny. Szkoda, że niema kontroli siły docisku sprzęgła ciernego i trzeba to robić na wyczucie.
Jest to jego pierwszy montaż azymutalny nie licząc dobsona.
Uważa, że dla ED 80 czy SCT 6" powinien tym bardziej być OK

Coronab będzie ewentualnie mógł sobie konfrontować  te uwagi ze swoimi spostrzeżeniami a ja " odpokutowałem" u Piotrka_L swoją samolubność  Wink Big Grin

Odpowiedz
Wow, Zbigniewie co za szybka "pokuta" ... Big Grin Twój grzech jest Ci wybaczony  ;D
Nie powiem, ale jak zwykle producent obiecuje więcej niż powinien, ale dzięki czeskim kolegom wiemy przynajmniej, czego można się po tym montażu spodziewać.
Pozdrawiam Smile
Piotrek
Odpowiedz
No, rzeczywiście rewelacja to chyba nie jest, dlatego myślę  o wykorzystaniu dwu - calowego statywu, przynajmniej jedno /nie/wiadome źródło drgań by odpadło. A przy tym nie będę mnożył sobie tych statywów / mam też na lornetę 25x100 - ATM /.

Swego czasu informowałem się w Pradze, czy głowica Vixen Porty jest zdejmowalna; odpowiedź była, że nie - co mnie dziwi, bo jak to transportować takie "rogate" itp itd
Marcin / Polaris / zna sprawę od podszewki, może tu zaglądnie...

Smile

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości