Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Misja Balonu - Eksperyment SECE
#1
Tutaj będę się skupiał na opisie prac prowadzonych na sprzęcie koniecznym do wykonania SECE (Solar Electric Charge Experiment), czyli eksperymentu mającego określić efektywność funkcjonowania ogniw monokrystalicznych do potencjalnego wykorzystania jako stabilne źródło zasilania w przyszłości do misji stratosferycznych.

Projekt zakłada wykorzystanie 2,5W ogniw monokrystalicznych dających około 500mV napięcia. Wstępnie zakupione zostały cztery sztuki, które pracować będą niezależnie. Każde ogniwo zostanie osadzone w 'celi' i zabezpieczone od góry płytką z polikarbonatu. Ogniwa będą spoczywać na podkładce z polietylenu lub gumy do amortyzacji delikatnego ogniwa. Pod nią znajdować się będzie płytka z czujnikiem temperatury i wartości napięcia oraz wyprowadzenie zasilania i linii danych do mikrokontrolera.

Obecnie zakupione są:
Sensory zasilania (i jednocześnie temperatury), ogniwa, goldpiny do wyprowadzenia połączeń, pasujące wtyczki oraz planowane pokrywy z polikarbonatu.

W następnej kolejności będą zakupione płytki pod elektronikę, podkładki na spód oraz uszczelki na boki, i styropianowe obramowanie.
Odpowiedz
#2
Dziś zamówiłem płytki pod elektronikę, kable, koszulki termokurczliwe i parę innych elementów. Powinny przyjść niebawem.
Odpowiedz
#3
Płytki są już na miejscu.
Odpowiedz
#4
Dziś przyszedł poliwęglan i trochę kabli.
Niestety jest trochę grubszy niż powinien być (miał mieć około 1 mm) - zastanawiam się nad zastosowaniem lakieru. Ewentualnie przetestowaniem różnych pokryć.
Odpowiedz
#5
Wypasione pokrycie z wyspecyfikowanymi własnościami optycznymi, to jednak trochę kasy:
W Edmund Optics mają takie polimerowe okna optyczne z transmisją >90%, ale dwa arkusze o wymiarach 300x250mm wyjdą 110Euro ;(
http://www.edmundoptics.com/onlinecatalo...uctID=1916

W wariancie ekonomicznym możnaby użyć takiej folii, jak na oprawy do bindowania, tylko nie wiadomo, co to tak na prawdę jest...
Odpowiedz
#6
Maquis, jeśli wyrobisz się z obramowaniem ogniw w rozmiarze 14x14cm, będize O.K. W nowym projekcie gondoli pokrywa będzieemiała rozmiary ok.32x32cm [ew. 1-2cm mniej], wiec miejsca wystarczy zarówno na ich położenie na płasko, jak i w piramidke pod kątem 45st.
Pozdrawiam
-J.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
#7
Hmm, a może być 145 mm?

Ale ok, będę o tym pamiętał. Mogę się zmieścić w 135mm max.
Odpowiedz
#8
Bartolini, wybacz, dopiero teraz zauważyłem twój post.
Sprawdziłem te pokrycia, ale wstępne wyliczenia dla nich nie wyglądają dobrze - ten materiał jest nieco cięższy od poliwęglanu.
Odpowiedz
#9
Nawiasem mówiąc, chyba rozwiązałem problem pokrycia.
Otóż jest dostępna folia poliwęglanowa o około sześciokrotnie mniejszej grubości, co powinno znacznie zredukować masę całości - z około 40 do 6-7 gramów na 'sheet' mający 15x15cm (sonda zabiera 4 takie).

Jarek - jak jest z wymiarami w końcu? Muszę mieć ostateczne wytyczne, żeby zrobić poprawne mocowania.

BTW - ktoś obiecał mi ten styropian udaroodporny, ale się nie odezwał później...
Odpowiedz
#10
Cóż, postanowiłem pojechać po bandzie i załatwiam poliwęglan o grubości 0,1016 mm, co oznacza redukcję masy pojedynczego elementu ochronnego do 3 gramów. Czyli 12 gramów jeśli liczyć całość.

Oczywiście oznacza to, że całość będzie mniej odporna na uderzenia... cóż, coś za coś.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości