Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podsumowanie 2009 i prognozy na 2010
Hej - zakończenie roku za parę dni.

Chciałbym abyśmy na forum napisali parę słów o tym - co tak ważnego wydarzyło się w tym roku i jakie mamy rokowania na następny ostatni rok pierwszej dekady XXI wieku. Potem myśli warto zebrać i raport napisać.

Dla mnie wydarzenia 2009 w niespecjalnej kolejności
Ares 1 X
premiera Space Ship Two
6 osób na ISS
misja LRO i LCROSS
HTV
Augystynka i cały bałagan z Cx

Z 2010 oczekuje:
bardziej klarownej sytuacji z Cx
loty SpaceX i Dragona
inni prywaciarze - zwłaszcza suborbitalni

I tyle moich paru zdań Wink
-- Michał Moroz <a href="http://www.kosmonauta.net">Portal astronautyczny kosmonauta.net</a>
Odpowiedz
Ciekawy pomysł, żeby podsumować rok 2009 i ocenić nadchodzący rok.

Oto moje podsumowanie roku - skala globalna:

- Misje załogowe: STS-119, STS-125, STS-127, STS-128, STS-129, starty Sojuza TMA-14, Sojuz TMA-15, Sojuz TMA-16 i nadchodzący Sojuz TMA-17. Do tego jeszcze powrót Sojuza TMA-13. Wyjątkowo ciekawe misje, z których część miała wręcz status "rutynowych" (celowo w cudzysłowie).

- Sześcioosobowa załoga ISS. Nic dodać nic ująć.

- Kolejni kosmiczni turyści w kosmosie oraz pokazanie SpaceShip Two.

- 40. rocznica Apollo 9, 10, 11 i 12. W tym samym czasie sonda LRO przekazuje śliczne zdjęcia lądowisk misji Apollo.

- Woda na Księżycu: Chaandrayan-1 oraz LCROSS.

- IBEX i badania granicy naszego Układu Słonecznego.

- Cassini - Enceladus, który staje się coraz ciekawszym księżycem Saturna.

- MESSENGER: ostatni przelot koło Merkurego.

- HST po ostatniej misji serwisowej.

- Constellation - zamieszanie związane z komisją Augustine (spór o koszty, alternatywne rakiety, inne cele) oraz testy MLAS i Ares I-X.

- Charles Bolden nowym administratorem NASA (a jak długo wybór padł! Ileż nazwisk padło!).

- Wybór EJSM jako misji flagowej do zewnętrznego Układu Słonecznego.

- Starty irańskich, północnokoreańskich i południowokoreańskich rakiet.

- Udana misja HTV na ISS. 

- Regularne loty Ariane V z komercyjnymi i wojskowymi ładunkami.

- Problemy finansowe Sea Launch.

- Starty hinduskich rakiet (a w środku dużo satelitów płci męskiej).

- Chiny - starty rakiet + przygotowania do przyszłego roku (mini-stacja orbitalna).

- Europa: misje Herschel oraz Planck.

- Kolejne fascynujące odkrycia egzoplanet.

Posumowanie roku - skala lokalna:

- PECS: są fundusze czy ich nie ma?

- BRITE-PL: najciekawszy polski akcent w tym roku.

- Inicjatywy lokalne? Smile

Prognoza na rok 2010 - skala globalna:

- Pierwszy lot rakiety Vega (?) (Ma to przełożenie na skalę lokalną)

- Sojuz z Gujany (? możliwe opóźnienia?)

- Koniec ery wahadłowców (? - przedłużenie programu)

- Wyznaczenie celu eksploracyjnego NASA oraz środków, jakimi ten cel zostanie zdobyty (Flexible Path?).

- Nowe komercyjne pogranicze - loty suborbitalne.

- Test Dragona i Falcona 9 (może być naprawdę wesoło!)

- AMS zainstalowany na ISS, podobnież jak MRM-2 czy Node 3 z balkonikiem. 

- Pierwsze odkrycia z Keplera.

Prognoza na rok 2010 - skala lokalna:

- PW-Sat na orbicie?

- Zwiększenie składki na PECS (optymista jestem hehehe).

- Znany termin wejścia Polski do ESA (tak tak - optymista jestem hehehe).

- Inicjatywy lokalne? Smile

Oto moje przemyślenia. Co o tym sądzicie?
Odpowiedz
Sądzę, że brakuje wzmianki o HTV Wink
Odpowiedz
Rozstrzygnięcie Northrop Grumman Lunar Lander Challenge w tym roku. Można się spodziewać dalszego rozwoju tych dwóch prywatnych firm, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w tej rywalizacji, czyli Masten Space System i Armadillo Aerospace.

Masten o ile dobrze pamiętam będzie budował niedługo wersję ich statku zdolnego do lotu na orbitę, także Armadillo nie spocznie na laurach. Oprócz SpaceX to chyba obecnie najbardziej znane i cenione prywatne firmy zajmujące się rozwojem interesującej nas technologii.
Odpowiedz
(13.12.09, 22:30)Maquis link napisał(a): Sądzę, że brakuje wzmianki o HTV Wink

Noooo i decyzja o odłożeniu MSLa o dwa lata Tongue, wyczyny Opportunity i chyba tyle Wink A i decyzja  co dalej z Constellation - wedle najświeższych danych dziś ma wyrok usłyszeć szef NASA :Smile

A co planować w 2010 roku. Jeśli dobrze pójdzie to świętowanie 6 rocznicy lądowania MERów na Marsie Smile

A tak lokalnie - Gdybanie, czemu w 2010 roku  loty kosmiczne nie przypominają z tych z ,,Odysei KOsmicznej 2010" nieżyjącego już Arthura Clarka. Może jakieś radio znowu wymyśli jakąś kosmiczną odyseję. Czas, żeby nasza pupilka Asia Chojnacka wreszcie poczuła nieważkość  ;D
Odpowiedz
Rok 2010 to również - wciąż możliwy - powrót japońskiego próbnika z planetoidy Itokawa. Być może z cennymi próbkami Smile

To także pierwszy japoński orbiter Wenus, Akatsuki

No i spotkanie Rosetty z drugą planetoidą, 21 Lutetia
GG 8698011
Odpowiedz
Dla mnie zdecydowanie jeśli chodzi o załogowe loty najbardziej niesamowite była misja STS-125 i wspaniała naprawa Hubble'a, poza tym druga ważna wiadomość to 6 osób na ISS.
W przyszłym roku mam nadzieję na rozwiązanie sprawy z Constellation i przyszłością NASY, czekam też na pierwszy start Sojuza z Gujany i testy Falcona 9 Smile.
Synta Sky-Watcher Dobson 8", SPL 25mm i 10mm, Vixen NLV 6mm, Celestron Omni 32mm, Barlow Vixen T 2x, Filtr Baader UHC-S, Filtr polaryzacyjny Celestrona, filtry planetarne.
Odpowiedz
No widzę parę ciekawych tematów padło

Z misji bezzałogowych jeszcze bym dodał:
Chińską Chang'e 2
Przelot Deep Imact koło komety Hartley

A co ciekawego prognozujecie z wydarzeń bardziej lokalnych na 2010.

Myślę że koniecznie musimy większą ekipą wybrać się na coroczne największe wydarzenie w świecie badań astronautycznych jakim jest International Astronautical Congress - w 2010 będzie w Pradze.

Myślę że sporym wydarzeniem będzie także planowana w wątku obok misja balonowa.

A może jakieś większe bardziej astronautyczne zloty. Dobrą okazją na zaznaczenie naszych akcentów może być Eurocon 2010, ogólnoeuropejski konwent fantastyki  który w przyszlym roku odbędzie się w Cieszynie.
-- Michał Moroz <a href="http://www.kosmonauta.net">Portal astronautyczny kosmonauta.net</a>
Odpowiedz
(16.12.09, 22:25)velo link napisał(a): Myślę że koniecznie musimy większą ekipą wybrać się na coroczne największe wydarzenie w świecie badań astronautycznych jakim jest International Astronautical Congress - w 2010 będzie w Pradze.

Myślę że sporym wydarzeniem będzie także planowana w wątku obok misja balonowa.

A może jakieś większe bardziej astronautyczne zloty. Dobrą okazją na zaznaczenie naszych akcentów może być Eurocon 2010, ogólnoeuropejski konwent fantastyki  który w przyszlym roku odbędzie się w Cieszynie.

Rzeczywiście - jest co robić w przyszłym roku! Smile

Z aktywności lokalnych o większym rozmachu (i cały czas pod znakiem zapytania) można dodać coś na kształt grupowego wyjazdu na Florydę na jeden z ostatnich startów wahadłowca. Ja jadę na 100%  Wink Odpowiedni wątek tu na forum powinien pojawić się do końca roku..

(16.12.09, 18:03)Mikkael link napisał(a): Rok 2010 to również - wciąż możliwy - powrót japońskiego próbnika z planetoidy Itokawa. Być może z cennymi próbkami Smile

To także pierwszy japoński orbiter Wenus, Akatsuki

Ano właśnie, wypadałoby jeszcze dodać misję próbnika IKARUS, który prawdopodobnie jako pierwszy przetestuje technologię żagla słonecznego (swoją drogą wciąż nie ma na forum wątku dla tej misji)  Smile
Odpowiedz
To ja zajmę się tylko tym co wydarzyło się i co może się wydarzyć na naszym polskim podwórku. Kolejność przypadkowa.

Podsumowanie 2009:
- Nieudana pierwsza próba przekroczenia bariery dźwięku przez polskich rakietników (RTP2).
- Pomyślne przejście przez PDR i CDR projektu SCOPE.
- Loty Copernicus Project: CP08, CP09 (nieudana próba pobicia rekordu wysokości), CP10.
- 6 miejsce łazika Skarabeusz na URC 2009.
- Zatwierdzenie misji BRITE-PL-SAT.

Oczekiwania (życzenia Smile ) na 2010:
- Roztrzygnięcie rakietowego wyścigu o przekroczenie prędkości dźwięku - Hipersonal lub RTP.
- Pierwszy lot szybowca SelFly.
- Mniej pechowy występ Skarabeusza na URC.
- Rozpoczęcie budowy polskiego habitatu marsjańskiego pod Toruniem.
- Lot balonu stratosferycznego zorganizowany przez użytkowników astro4u.net.
- Pierwszy polski satelita na orbicie - PW-Sat.
- Lot eksperymentu SCOPE na pokładzie balonu BEXUS.
- Powstanie stowarzyszenia zrzeszającego polskich rakietników.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości