Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ROKOT - SMOS / Proba-2 - 2.11.2009
(02.11.09, 10:43)Matias link napisał(a): Haa.. wiele to właściwie nie przegapiliśmy. Prawie zero obrazów live Smile

Z kolei Proba-2 wiezie do przetestowania 17 nowych technologii, jak już było tutaj wspomniane oraz przeprowadzi 4 różne eksperymenty dotyczące oddziaływania Słońca (kosmiczna pogoda) w ciągu 2 najbliższych lat - czyli do 2012, będzie może ciekawych danych dostarczać  ;D

Live jak patrzyłem 25 sekund ....

Dobrze trafili, chyba na 2012 przypada maximum aktywności Słonecznej.
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.
Odpowiedz
(02.11.09, 11:24)kanarkusmaximus link napisał(a): 27 mln usd to też taniocha.  Tongue

To chyba nie były koszty całej misji obu satelitów i rakiety, tylko samego satelity. Niech ktoś sprawdzi, bo ja nie mogę za bardzo teraz. Na stronach ESA powinno być.
Odpowiedz
Matiasowi chodziło chyba o koszty samej Proby-2 Wink.
Synta Sky-Watcher Dobson 8", SPL 25mm i 10mm, Vixen NLV 6mm, Celestron Omni 32mm, Barlow Vixen T 2x, Filtr Baader UHC-S, Filtr polaryzacyjny Celestrona, filtry planetarne.
Odpowiedz
(02.11.09, 18:50)Tomoesopo link napisał(a): Matiasowi chodziło chyba o koszty samej Proby-2 Wink.

No oczywiście, sorry jeśli nie wyraziłem się jasno na początku Smile Za te 27 mln dolarów przetestowane będą nowe technologie dla innych satelit, plus dochodzą do tego te eksperymenty z kosmiczną pogodą. Żaden ze mnie ekspert, ale to chyba nie dużo jak na taką misję.

SMOS dla kontrastu kosztowała "zaledwie" 464 mln $  Tongue Nie wiem czy w te ceny jest wliczony jeszcze start, obstawiałbym, że chyba nie, chociaż oczywiście mogę się mylić..
Odpowiedz
(03.11.09, 00:22)Matias link napisał(a): SMOS dla kontrastu kosztowała "zaledwie" 464 mln $  Tongue Nie wiem czy w te ceny jest wliczony jeszcze start, obstawiałbym, że chyba nie, chociaż oczywiście mogę się mylić..

No to już dość 'przeciętna' cena... Smile

Start Rockota to tak na oko 15-30 mln usd. Ta strona podaje 12 mln:
http://www.spaceandtech.com/spacedata/el..._sum.shtml
...a od 2001 roku (bo chyba z tego roku, jeśli nie wcześniej - piszą tam, że Angara ma polecieć w 2001 roku Tongue , pochodzi ta strona) ceny wzrosły z różnych przyczyn.
Odpowiedz
Najmniejszy satelita ESA - Proba-2 radzi sobie całkiem nieźle. Mijają prawie 2 tygodnie od startu, o działaniach sondy można poczytać tutaj.

Fotka wykonana przez satelitę, świetnie widać atmosferę Ziemii  Smile

[Obrazek: ASC2_CameraB_crop_large,0.png]

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości